Jak dalej leczyć te problemy z siódemką?

Dzień dobry, mam problem z górną siódemką. Dwa miesiące temu ząb zaczął boleć - pod dużą plombą rozwinęła się próchnica. Po próbach ratowania, ostatecznie ząb zatruto, po czym zapisałem na leczenie kanałowe pod mikroskopem w dużej klinice. W ciągu dwóch tygodni odbyła się pierwsza wizyta, na której opracowano 3 kanały, a po ok. 11 dniach kolejna, na której zakończono leczenie. Dodatkowo, 3 dni przed drugą wizytą byłem też na wizycie doraźnej u tego samego stomatologa, bo ząb stał się bardzo bolesny na dotyk - stomatolog otworzył, osuszył wysięk który się pojawił i zaaplikował dexak(?), żeby dotrwać komfortowo do wizyty. Pomogło na 2 dni, przed końcową wizytą znowu zacząłem delikatnie czuć dyskomfort. Bezpośrednio po zakończonym leczeniu dostałem niewielkiej i krótkiej gorączki, ale prawdopodobnie związanej z infekcją, choć ząb też pulsował. Później ząb zaczął się wyciszać i było dużo lepiej, zniknął kompletnie ból na nacisk, ale ciągle mnie ten ząb b. delikatnie drażnił. Mija miesiąc i nadal odczuwam dyskomfort, drażnienie. Wczoraj byłem na wizycie u stomatologa - mieliśmy dobrać endokoronę, ale doktor zrezygnował z uwagi na zgłaszane objawy - kazał obserwować przez kolejny miesiąc i jeśli będzie ok, to zrobimy odbudowę. Mówił, że do dwóch miesięcy może się goić i jest dobrej myśli. Dodatkowo podczas tej wizyty spiłowano mi trochę wewnętrzną stronę zęba w celu "odciążenia". Po spiłowaniu mam wrażenie, że objawy się nasiliły, ale nadal nie ma bólu na nacisk. Czy możliwe, żeby to trwało tak długo i ząb w końcu się uciszy całkowicie czy należy podjąć dalsze leczenie (np. reendo)? Czy oczekiwanie nie niesie ryzyka poważniejszych powikłań? Dodam, że stomatolog robił zdjęcie zęba przed leczeniem oraz na drugiej wizycie leczenia kanałowego z "ćwiekami" w zębie - wszystko wyglądało w porządku (4 kanały, dwa połączone na końcu korzenia).
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 3 tygodnie temu

Białystok dentysta



„Białystok dentysta”



Opisany przez Ciebie przypadek górnej siódemki po leczeniu kanałowym wskazuje na sytuację, która wymaga obserwacji i dokładnej oceny. Twoje objawy (dyskomfort, drażnienie) mogą być związane z procesem gojenia się zęba i otaczających tkanek, ale mogą też wskazywać na inne potencjalne problemy. Postaram się wyjaśnić, co może się dziać i jakie kroki warto rozważyć:

1. Proces gojenia



Po leczeniu kanałowym: Tkanek przyzębia wokół korzenia mogą reagować na instrumentację i usunięcie zakażonych tkanek z kanałów. To powoduje stan zapalny, który stopniowo się wycisza. Proces gojenia może trwać kilka tygodni do nawet kilku miesięcy.

Czas gojenia: Stomatolog ma rację, że do dwóch miesięcy od zakończenia leczenia objawy mogą ustąpić. Kluczowe jest, że ból na nacisk zniknął, co sugeruje, że leczenie kanałowe miało pozytywny efekt.



2. Spiłowanie zęba (odciążenie)



Spiłowanie może spowodować chwilowe nasilenie objawów, ponieważ zmienia się sposób przenoszenia sił żucia na ząb. Może to być przejściowe i ustąpić po kilku dniach.



3. Możliwe przyczyny utrzymujących się objawów



Podrażnienie tkanek okołowierzchołkowych: Może to być wynik drobnego przepchnięcia materiału wypełniającego poza wierzchołek korzenia lub naturalnej reakcji na proces leczenia.

Mikroprzeciek: Jeśli istnieje nieszczelność w odbudowie tymczasowej (np. po wysięku), bakterie mogą ponownie skolonizować kanały.

Zapalna resorpcja przy korzeniu: Rzadka, ale możliwa reakcja po leczeniu kanałowym.

Inne problemy z sąsiednimi zębami: Czasami dyskomfort wydaje się pochodzić z leczonego zęba, ale może mieć źródło w sąsiednich zębach lub przyzębiu.



4. Czy oczekiwanie jest ryzykowne?



Obserwacja: Jeśli zdjęcie RTG po leczeniu wyglądało prawidłowo, a ząb nie boli na nacisk, to istnieje duża szansa, że objawy stopniowo ustąpią. Kontynuacja obserwacji przez miesiąc jest rozsądnym podejściem.

Ryzyko: Dłuższe utrzymywanie się dyskomfortu lub zaostrzenie objawów (np. powrót bólu, obrzęk, gorączka) wymagałoby pilnej interwencji. Brak objawów o charakterze ostrym sugeruje, że ryzyko poważnych powikłań jest na razie niewielkie.



5. Kiedy rozważyć reendo?



Jeśli po 2 miesiącach objawy nadal będą się utrzymywać lub nasilać, warto skonsultować się ponownie i rozważyć:

Powtórne zdjęcie RTG: Ocena procesu gojenia wokół korzeni.

Testy wrażliwości zęba i otaczających tkanek.

Reendo: Zwykle jest wskazane, jeśli widać zmiany okołowierzchołkowe lub wyraźnie brak poprawy.



6. Rekomendacje na teraz



Obserwacja: Kontynuuj obserwację przez najbliższy miesiąc zgodnie z zaleceniami stomatologa.

Zwracaj uwagę na objawy: Ból, obrzęk lub inne objawy wymagające pilnej konsultacji.

Higiena: Dbaj o higienę jamy ustnej i stosuj delikatne płukanki (np. z chlorheksydyną lub solą fizjologiczną) w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Zapytaj stomatologa: O możliwość kontrolnego zdjęcia RTG po zakończeniu gojenia.



Podsumowanie



Dyskomfort po leczeniu kanałowym może się utrzymywać do kilku miesięcy, ale przy braku bólu na nacisk i prawidłowym zdjęciu RTG istnieje duża szansa na sukces leczenia. Jeśli objawy się nasilą, konieczna będzie szybsza kontrola i ewentualna decyzja o dalszym leczeniu. Na razie wydaje się, że rozsądne jest obserwowanie zęba, zgodnie z zaleceniami stomatologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty