Problem z leczeniem kanałowym zęba

Leczenie kanałowe zęba - ciąg dalszy . Jakiś czas temu zadałam tutaj pytanie cytuje ""Witam. Miałam leczony ząb kanałowo pod mikroskopem. Pani doktor powiedziała, że może mnie przez kilka dni ząb po leczeniu boleć. Robiła zdjęcie po wyleczeniu zęba, Wszystko miało być ok. Plomba już była założona. Ból zęba jest strasznie silny. Minęła doba od wyleczenia zęba i ból się nasila . Czy to normalne? Pod mikroskopem raczej nie pominęła kanałów." Później zadałam drugie pytanie "W ten czwartek trafiłam z powrotem do pani doktor która leczyła zęba, powiedziała mi że od nowa dzień po wyleczeniu zrobil się stan zapalny, że to normalne. Dała antybiotyk i od nowa wierciła zęba założyła nowe lekarstwo do zęba i kazała czekać do 22 stycznia na dalsze leczenie. Nie ma wolnych terminów a oprócz tego zęba bolą mnie inne zęby. " Dwa tyg temu byłam w tej klinice u innego stomatologa leczyć innego zęba ( 1 dentystka jak i 2 dentysta pracują w tej samej klinice ) . Pytam się 2 dentysty czy dokończy zęba za 1 dentystkę powiedział, że nie. Powiedział też, że zdjęcia wygląda, że ząb został dobrze wyleczony i kazał mi wrócić z tym zębem do 1 dentystki. W tą sobotę byłam znów w tej klinice u 3 dentysty na leczenie innego zęba . Też powiedział, że nie podejmie się leczenia tego zęba . Wyleczył mi innego zęba. Jeśli ze zdjęcia wszystko było ok jak twierdzi 2 dentysta to czemu ząb po leczeniu miał stan zapalny bolał i czasami teraz lekko boli ? Czy jest możliwe , że dentystka nie dojrzała jakiegoś kanału przy leczeniu. Leczyła pod mikroskopem, to chyba mało prawdopodobne. A może sama coś źle zrobiła, ponieważ na 1 wizycie wyczyściła kanały założyła lekarstwo i ząb wogóle nie bolał. Dopiero na drugiej wizycie rozbolał, jak założyła mi plombę i ściągała koferdam czy jak tam się to zwie. Mówiłam jej że coś mnie zabolało mocno. Powiedziała, że to może dziąsło. A najgorsze, że ma dopiero termin na 22 stycznia wydzwaniam codziennie i nic nie chcą mi terminu przyśpieszyć. Pytałam się o termin w innym gabinecie dentystycznym i też dopiero na 16 stycznia by był.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Nie powinien tak długo boleć , jednk za mało informacji aby coś sensownie odpowiedzieć , potrzebna jest historia tego zęba , zdjecia RTG , przebieg leczenia , wygląd dna komory , dużo też może nam powiedzieć sytuacja zgryzowa , który to jest ząb ?
Dopiero wtedy można coś powiedzieć , czasami dochodzi do pękniecia zęba w jego dnie lub pionowego pęknięcia korzenia dlatego ciągle boli i stan się pogarsza , może dojsc do kolonizacji bakteriami beztlenowymi okolicy wierzchołka .Nawet najbardziej staranne leczenie kanałowe wykonane przez mistrza endodoncji nie zawsze kończy się sukcesem , taki urok żywego organizmu.
Ja bym w takiej sytuacji zrobił powtórne leczenie endodontyczne i dokładnie przyjrzałbym się zębowy pod kątem jego pęknięć.

0

Białystok stomatolog



„Białystok stomatolog”



Twoja sytuacja jest złożona i wymaga dalszej diagnostyki oraz leczenia, aby wyjaśnić przyczynę bólu zęba po leczeniu kanałowym. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i wyjaśnić możliwe przyczyny problemu.

1. Czy ból po leczeniu kanałowym jest normalny?



Kilka dni po leczeniu: Ból po leczeniu kanałowym może być normalny przez kilka dni do tygodnia. Wynika to z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych podczas oczyszczania i wypełniania kanałów.

Przewlekły lub nasilający się ból: Jeżeli ból trwa dłużej, nasila się lub powraca po czasie, jest to sygnał, że coś może być nie tak.



2. Możliwe przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym:



Stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych:

Nawet przy dobrze wypełnionych kanałach może wystąpić reakcja zapalna wokół korzenia. Jest to częste, szczególnie w przypadku wcześniejszej infekcji.



Pominięty kanał:

Chociaż leczenie pod mikroskopem znacząco zmniejsza ryzyko pominięcia kanału, nie jest to całkowicie wykluczone. Niektóre zęby (np. trzonowce) mogą mieć dodatkowe, nietypowo ułożone kanały.



Przepchnięcie materiału wypełniającego poza wierzchołek korzenia:

Jeśli podczas wypełniania kanałów materiał zostanie przepchnięty poza wierzchołek korzenia, może to podrażniać tkanki okołowierzchołkowe i wywoływać ból.



Problem z odbudową zęba (plombą):

Niewłaściwe dopasowanie plomby lub nadmierny nacisk na ząb podczas zakładania odbudowy może powodować ból. Uraz dziąsła podczas zdejmowania koferdamu również mógł przyczynić się do dyskomfortu.



Niedoleczony stan zapalny:

W przypadku wcześniejszej infekcji bakterie mogły przetrwać w kanałach lub okolicy okołowierzchołkowej, co prowadzi do przewlekłego bólu.



Zespół bólu neuropatycznego:

Choć rzadko, ból może wynikać z podrażnienia lub uszkodzenia nerwów podczas leczenia.



3. Dlaczego inni dentyści nie chcą dokończyć leczenia?



W leczeniu kanałowym każdy dentysta ma swoje protokoły i standardy. Wielu stomatologów unika przejmowania leczenia kanałowego rozpoczętego przez inną osobę, ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością za cały proces.

Istnieje też kwestia lojalności w obrębie jednej kliniki – dentyści mogą preferować, aby leczenie dokończyła osoba, która je zaczęła.



4. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

a) W trybie pilnym:



Jeśli ból jest silny, zgłoś się na wizytę doraźną do jakiegokolwiek dentysty. Mogą pomóc złagodzić ból (np. założyć tymczasowe lekarstwo) do czasu ostatecznego leczenia.

Antybiotyk: Jeśli nadal masz objawy zapalenia, kontynuuj przyjmowanie antybiotyku zgodnie z zaleceniami.



b) Poszukiwanie innej kliniki:



Zadzwoń do innych klinik i zapytaj o możliwość szybszego terminu. W niektórych miejscach możliwe są wizyty doraźne z krótkim czasem oczekiwania.



c) Obserwuj objawy:



Jeśli ból nasila się, pojawia się obrzęk, gorączka lub inne objawy ogólnoustrojowe, konieczna jest natychmiastowa interwencja.



d) Po zakończeniu leczenia:



Po zakończeniu leczenia kanałowego warto wykonać kontrolne zdjęcie RTG (lub tomografię CBCT) po kilku miesiącach, aby ocenić proces gojenia się tkanek.



5. Co może pomóc w domu?



Unikaj twardych pokarmów: Zminimalizuj nacisk na leczony ząb.

Płucz usta: Delikatne płukanki z solą fizjologiczną lub preparaty antyseptyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.

Leki przeciwbólowe: Jeśli ból jest dokuczliwy, stosuj leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) zgodnie z zaleceniami.



6. Podsumowanie



Ból po leczeniu kanałowym może wynikać z kilku przyczyn, w tym stanu zapalnego, błędu technicznego lub nietypowej anatomii zęba.

Jeśli pierwotny stomatolog nie ma szybszego terminu, poszukaj kliniki oferującej wizyty doraźne, aby ocenić obecny stan zęba.

Dopóki leczenie nie zostanie zakończone, monitoruj objawy i stosuj się do zaleceń stomatologa. W razie zaostrzenia problemu nie wahaj się szukać pomocy.



Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, warto skonsultować się również z endodontą specjalizującym się w trudnych przypadkach.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty