Leczenie kanałowe i opuchlizna oraz ból zęba

Czy po leczeniu kanałowym zęba i zalepieniu kanałów jest normalne, że po 1,5 roku konieczne jest otwieranie zęba i usuwanie bakterii, które wywoływały przeraźliwy ból i opuchliznę. Czy to aby nie błąd w sztuce - tzn. czy czyszczeniu kanałów?!
ponad rok temu

Witam
Czasami występują powikłania po leczeniu endodontyczny co powoduje zmiany okołowierzchołkowe co za tym idzie ból. w takim przypadku jeżeli jest możliwe jeszcze ratowanie zęba tego nie jestem wstanie określić bez zdjęcia Rtg, lub Rvg, można próbować zastosować leczenie powtórne endodntyczne tylko polecał bym w tym przypadku leczenie pod mikroskopem a nie tzw. metodą tradycyjną
Pozdrawiam

0

Nowoczesne leczenie kanałowe wykonanie pod mikroskopem pozwala na trwałe usunięcie bakterii z systemu kanałów korzeniowych i nie ma potrzeby ponownego otwierania zęba. Możliwe że nie zostały opracowane wszystkie kanały, których obecność można stwierdzić tylko przy użyciu mikroskopu i badani tomograficznego. Nieopracowany kanał spowodował stan zapalny , opuchliznę i ból. Nie wszystkie gabinety dysponują sprzętem pozwalającym na wykonanie takiego zabiegu. Proszę udać się do stomatologa zajmującego się leczeniem kanałowym, po ponownym leczeniu problem zostanie usunięty i wszystkie dolegliwości znikną.

0

Czasem zdarza się że konieczne jest ponowne leczenie kanałowe , przyczyn jest wiele i bez badań i historii leczenia nie da się powiedzieć dlaczego tak się stało.
Na przykład często pacjenci nie odbudowują na czas zęba po leczeniu kanałowym i dochodzi do wtórnego zakażenia systemu korzeniowego

0

Chirurg dentysta Białystok



„Chirurg dentysta Białystok”



W przypadku leczenia kanałowego ponowne otwarcie zęba po czasie, jeśli pojawiły się ból i opuchlizna, może być konieczne i niekoniecznie oznacza błąd w sztuce lekarskiej. Niestety, leczenie kanałowe jest skomplikowanym procesem, a pomimo staranności stomatologa mogą zdarzyć się sytuacje, które wymagają ponownego leczenia. Oto kilka powodów, dla których ząb może wymagać ponownego leczenia kanałowego (tzw. reendo):



Bakterie w niewidocznych kanałach – Zęby mają czasem dodatkowe, trudne do zauważenia kanały, które mogą być niewidoczne na standardowym zdjęciu RTG. Jeśli niektóre kanały pozostały nieoczyszczone, bakterie mogą się w nich namnażać, powodując infekcję.



Nieszczelność wypełnienia – Z czasem, jeśli wypełnienie nie było idealnie szczelne lub doszło do mikroprzecieków, bakterie mogły ponownie dostać się do wnętrza zęba, prowadząc do stanu zapalnego.



Resorpcja wewnętrzna lub zewnętrzna – Niekiedy organizm może w pewnym stopniu rozkładać tkanki wokół korzenia zęba, co może spowodować, że ząb wymaga ponownego leczenia.



Skomplikowana anatomia zęba – Niektóre zęby, zwłaszcza trzonowe, mają bardzo złożoną budowę kanałów, co czasami utrudnia pełne usunięcie bakterii podczas pierwotnego leczenia.



Co zrobić dalej:



Reendo – Jeśli infekcja powróciła, ponowne leczenie kanałowe może być niezbędne. W takim przypadku stomatolog otwiera ząb, dokładnie czyści kanały, usuwa bakterie, a następnie ponownie wypełnia ząb, tym razem z dodatkową starannością, aby usunąć wszelkie pozostałe bakterie.



Konsultacja u endodonty – Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z endodontą (specjalistą od leczenia kanałowego), który może przeprowadzić leczenie pod mikroskopem i wykryć ewentualne dodatkowe kanały lub inne komplikacje.



Podsumowując, konieczność ponownego leczenia zęba po czasie nie zawsze oznacza błąd stomatologa. Czasami trudna anatomia zęba, mikroprzecieki lub niewidoczne kanały mogą prowadzić do ponownej infekcji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty