Ból zęba leczonego kanałowo i źle przeprowadzone leczenie

Witam, przez ostatni czas odczuwam ból w okolicy zęba, który był już leczony kanałowo (jest tam ćwiek), byłam jakiś czas temu u stomatologa z innym zębem i powiedział, ze leczenie kanałowe zostało źle przeprowadzone, jeśli to okaże się prawdą, to czy ten ząb znów będzie musiał być zatruwany?
KOBIETA ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Jeśli pomimo leczenia kanałowego nadal odczuwa Pani ból tego zęba, oznacza to że jest on nadal częściowo żywy - kanał/y nie został/y prawidłowo udrożniony/e lub istnieje dodatkowy kanał który nie został opracowany endodontycznie i wypełniony.
W takiej sytuacji leczenie kanałowe będzie musiało zostać przeprowadzone ponownie, co może się wiązać z ponownym założeniem trucizny, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Ostateczna decyzja co do metod leczenia pozostaje w rękach lekarza stomatologa po przeprowadzeniu badania jamy ustnej i oceny dającego dolegliwości zęba.

0

Jeśli nerw został całkowicie usunięty to nie trzeba będzie go zatruwać .
Jeśli w zębie został fragment żywej miazgi można ją usunąć w miejscowym znieczuleniu.

0

Witam,
Jeśli rzeczywiście leczenie kanałowe zostało poprzednio przeprowadzone nieprawidłowo, to należy przeprowadzić je jeszcze raz w znieczuleniu miejscowym - wtedy zatruwanie zęba nie jest konieczne do leczenia kanałowego.
Pozdrawiam,
lek. stom. Jarosław Nowak

0

Nie,nie będzie powtórnie dewitalizowany(czyli zatruwany).Ząb wymaga powtórnego leczenia endodontyczego(kanałowego),czyli oczyszczenia,opracowania, udrożnienia kanałów ,i powtórnego wypełnienia(kanałów).
Dewitalizujemy(zatruwamy)miazgę zęba,a z opisanej sytuacji wynika, iż nie będzie to konieczne.

0

"Zatruwanie" przeprowadza się w przypadku obecności żywej miazgi. Jeżeli wcześniej ząb już był leczony kanałowo, to żywej miazgi już w nim nie ma, a w związku z tym nie musi być "zatruwany". Poprzednie leczenie nie wyklucza jednak możliwości istnienia dodatkowego kanalika, w którym mogła pozostać część żywej miazgi. Obecnie odchodzi się od "zatruwania" miazgi w zębach. Najlepiej jest przeprowadzić leczenie kanałowe w znieczuleniu miejscowym.

0

Nowoczesne leczenie kanałowe odbywa się bez zatruwania zębów na jednej wizycie. Nieprawidłowe leczenie prawdopodobnie w tym przypadku polega nie niedopełnieniu kanałów korzeniowych lub nie odnalezieniu kanałów. Podczas ponownego leczenia w znieczuleniu miejscowym pod mikroskopem zostaną odnalezione wszystkie kanały a następnie odkażone i wypełnione. Następnie na wkładach z włókna szklanego zostanie odbudowana korona zęba. Po prawidłowym leczeniu dolegliwości bólowe na pewno się uspokoją.

0

Nie będzie zatruwany bo jest już martwy , ale będzie wymagał ponownego leczenia kanałowego.
"Zatruwanie" to nie jest proces leczenia , jest to tylko etap przygotowawczy do leczenia kanałowego , zresztą bardzo przestarzała metoda wiążąca się z dużą ilością powikań

0

Wybielanie zębów Białystok



„Wybielanie zębów Białystok”



Witam! Jeśli leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieprawidłowo i występuje ból w okolicy tego zęba, może być konieczne przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego, czyli tzw. reendo. W takim przypadku ząb nie będzie musiał być ponownie „zatruwany”, ponieważ proces zatrucia miazgi jest stosowany tylko w przypadku żywych zębów. Ząb, który był już leczony kanałowo, nie ma żywej miazgi, więc etap „zatrucia” nie jest potrzebny.



Oto, co zazwyczaj dzieje się w takich przypadkach: Usunięcie starego wypełnienia kanałowego – stomatolog usunie stary materiał wypełniający kanały oraz ćwiek, jeśli to konieczne. Umożliwi to dokładne oczyszczenie i ponowne opracowanie kanałów. Dokładne oczyszczenie i dezynfekcja kanałów – stomatolog dokładnie oczyści kanały, usuwając resztki materiałów i ewentualnych bakterii, które mogły być przyczyną bólu. Jest to kluczowe, aby zapobiec dalszym infekcjom. Nowe wypełnienie kanałów – po oczyszczeniu kanały zostaną wypełnione nowym materiałem, najczęściej gutaperką, co zabezpiecza wnętrze zęba przed ponownym zakażeniem. Odbudowa zęba – na koniec stomatolog odbuduje koronę zęba, aby zapewnić jej stabilność. Może to być zwykłe wypełnienie lub korona protetyczna, jeśli ząb jest osłabiony.



Ponowne leczenie kanałowe jest zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym, więc nie powinnaś odczuwać bólu podczas zabiegu. Decyzję o reendo podejmie stomatolog po ocenie stanu zęba i kanałów (często z użyciem zdjęcia RTG), więc dobrze, że rozważasz tę konsultację.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty