Witam serdecznie. Zatrucie zęba to procedura do niedawna bardzo często stosowana przy leczeniu kanałowym. W tej chwili dewitalizacja zęba (fachowa nazwa zatrucia, która oznacza po prostu pozbawienie go funkcji życiowych) nie jest ani konieczna, ani nawet zalecana w większości przypadków. Niektórzy pacjenci muszą mieć jednak zatruwane zęby przed endodoncją (fachowa nazwa leczenia kanałowego).
Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym nie zawsze jest konieczne. W dobie dzisiejszego postępu stomatologii działania stomatologa powinny prowadzić do tego aby ząb, który wymaga leczenia kanałowego leczyć bez zatrucia w znieczuleniu, aby w ten sposób ochronić tkanki tzw. okołozębowe mające duży wpływ na dalsze istnienie zęba w jamie ustnej. Oczywiście istnieją sytuacje kliniczne, kiedy ząb jest martwy i wówczas leczenie kanałowe można przeprowadzić bez znieczulenia.
nie, nie zawsze się "truje" ząb przed kanałowym leczeniem.
Można również leczyć ząb kanałowo w znieczuleniu.
Nie.Nowoczesna endodoncja zaleca stosowanie innych metod-extyrpację przyżyciową miazgi(czyli wyłuszczenie miazgi) w znieczuleniu.
Trzeba jednak pamietać,że nie zawsze jet to mozliwe ,gdy pacjent zgłosi się z bólem zeba w gabinecie stom.
Obecnie odchodzi się od zatruwania zęba przed leczeniem kanałowym. Można przeprowadzić takie leczenie w znieczuleniu miejscowym.
Witam
Ząb nie musi być zatruwany, może być wyleczony całkowicie na jednaj wizycie ( niezbędne znieczulenie).
Pozdrawiam
Leczenie kanałowe można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym i wtedy nie trzeba zatruwać zęba.
Zatruwanie jest starą metodą leczenia i nie powinno być już stosowane. Nowoczesne metody leczenia kanałowego pod mikroskopem pozwalają wykonać poprawne leczenie podczas jednej wizyty. Leczenie odbywa się całkowicie bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.
Trucie zęba to bardzo stara metoda przygotowania zęba do leczenia kanałowego , nowoczesna endodoncja polega na leczeniu jednowizytowym w powiększeniu.
Nie zawsze, dewitalizacja miazgi zęba, czyli tzw. „zatruwanie” to dość stara metoda, coraz rzadziej wykonywana, szczególnie w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych (choć w niektórych przypadkach nadal zdaje egzamin np. przy zaawansowanych infekcjach miazgi w zębach mlecznych u dzieci, które boją się znieczulenia). Wiąże się ona z większym ryzykiem np. podrażnieniem dodatkowych okolicznych tkanek, czasem znacznym wydłużeniem leczenia, dyskomfortem dla pacjenta, ewentualnymi powikłaniami. Obecnie znieczulenie, które poprzedza leczenie kanałowe, można wykonać praktycznie w każdym wypadku, co eliminuje konieczność stosowania trucizny. Bazą nowoczesnej endodoncji, czyli leczenia kanałowego powinno być leczenie pod mikroskopem nawet w 1 dzień.
Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry
Nie zawsze.
Chirurgia stomatologiczna Białystok
„Chirurgia stomatologiczna Białystok”
Nie, nie zawsze ząb jest „truty” przed leczeniem kanałowym. Tradycyjnie stosowane zatrucie, czyli założenie tzw. dewitalizatora (środka do obumarcia miazgi), było popularne dawniej, ale obecnie nie jest to standardowa praktyka, zwłaszcza w nowoczesnej endodoncji. Dewitalizacja jest stosowana głównie w przypadkach, gdy: 1. Ząb jest silnie bolesny i żywy – środek może być czasem założony, jeśli pacjent odczuwa silny ból, a natychmiastowe leczenie kanałowe nie jest możliwe. 2. Brak dostępu do natychmiastowego leczenia – czasem stosuje się dewitalizację, gdy konieczne jest szybkie złagodzenie bólu, a leczenie kanałowe nie może być wykonane tego samego dnia. W większości przypadków nowoczesne leczenie kanałowe przeprowadza się bez etapu „trucia” zęba, dzięki czemu cały proces jest szybszy i bezpieczniejszy. Dentysta stosuje miejscowe znieczulenie, aby bezboleśnie usunąć żywą lub zainfekowaną miazgę i od razu przystąpić do oczyszczania i opracowywania kanałów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na czym polega zatrucie zęba? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Leczenie kanałowe zęba – odpowiada Lek. dent. Paulina Opławska
- Ból po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Znieczulenie w trakcie leczenia kanałowego – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Ból zęba leczonego kanałowo i źle przeprowadzone leczenie – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak długo truje się ząb do leczenia kanałowego? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Leczenie kanałowe przy obumieraniu zęba – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Dlaczego mam te ciemne plamy na zębie? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Leczenie kanałowe 2 dni po zatruciu zęba – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Ból zęba po zatruciu zęba – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
artykuły
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i leczenie pod mikroskopem
Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodonty
Zatrucie zęba - na czym polega, działanie negatywne, stosowanie u dzieci
Lecząc zęby kanałowo bardzo często należy najpierw