Witam serdecznie. Nie ma powodów do niepokoju. Odłożenie leczenia na 3 tygodnie nie jest niebezpieczne. Wizyty u dentysty nie należy jednak przeciągać. Pozdrawiam.
Witam,
Pozostawienie środka dewitalizującego ( który zawiera w sobie formaldehyd) na dłuższy niż zalecony przez stomatologa czas może skutkować powikłaniami ,w postaci na przykład zapalenia chemicznego przyzębia brzeżnego czyli kości wokół leczonego zęba.
To trudne do leczenia powikłanie,które może skutkować decyzją o usunięciu zęba.
Osobiście jestem zwolenniczką leczenia przewodowego wykonywanego, o ile to możliwe na jednej wizycie w znieczuleniu.Przy pomocy mikroskopu zabieg taki wykonuje się w ograniczonym czasie,co minimalizuje ryzyko powikłań,chociażby związanych ze stosowaniem wspomnianych leków dewitalizujących.
Czas 3 tygodni to tak naprawdę maksymalny okres, jednak w sytuacji kiedy nie można umówić wizyty wcześniej polecałabym wykonanie zabiegu usunięcia miazgi z zęba w znieczuleniu. Obecnie odchodzi się od tzw. "trucia" zęba, gdyż w dobie znieczuleń można zabieg i powinno się wykonać w znieczuleniu, chyba że istnieją zdecydowane przeciwwskazania. Pozdrawiam.
I. Sokólska
Witam
Jeśli ząb został zatruty w wyniku interwencji bólowej ( brak możliwości leczenia na tej samej wizycie) i mówimy o trzonowcu to takie postępowanie jest ogólnie przyjęte jako norma.
Pozdrawiam
Po założeniu wkładu dewitalizacyjnego (tzw. zatrucia) kolejna wizyta powinna być rozpisana tydzień, do dwóch tygodni po tym fakcie. Trzytygodniowa przerwa jest dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach, jednak przekroczenie tego maksymalnego już terminu dla tego rodzaju zabiegów wiąże się z dość dużym ryzykiem - może dojść np. do powstania stanu zapalnego.
Leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie. Zatruwanie zęba jest bardzo starą metodą leczenia i nie powinno być już praktykowane.
Nie , aczkolwiek to stara metoda leczenia
„Chirurg dentysta Białystok”
Zatrucie zęba (czyli dewitalizacja) polega na wprowadzeniu substancji do komory miazgi zęba w celu jej obumarcia, co ma na celu złagodzenie bólu i przygotowanie do dalszego leczenia kanałowego. W przypadku, gdy dentysta zaleca odłożenie dalszego leczenia na 3 tygodnie, sytuacja może być różna w zależności od stanu zęba i ogólnego zdrowia jamy ustnej.
Potencjalne zagrożenia związane z opóźnieniem leczenia obejmują:
Infekcję – Jeśli ząb był już zainfekowany przed dewitalizacją, opóźnienie w leczeniu może prowadzić do dalszego rozprzestrzenienia się infekcji. Bakterie mogą przedostać się do otaczających tkanek, co może prowadzić do ropnia lub zapalenia kości.
Ból i dyskomfort – Obumarcie miazgi może nie zawsze prowadzić do ustąpienia bólu. W niektórych przypadkach ból może się nasilić lub pojawić się w inny sposób, co może wpłynąć na komfort pacjenta.
Uszkodzenie otaczających tkanek – Jeśli infekcja nie jest odpowiednio kontrolowana, może prowadzić do uszkodzenia tkanek dziąseł, kości lub innych zębów.
Złożoność leczenia – Im dłużej zwlekasz z dalszym leczeniem, tym większe ryzyko, że leczenie kanałowe stanie się bardziej skomplikowane. Czasami konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, takich jak reendo (ponowne leczenie kanałowe), co może wydłużyć czas leczenia i zwiększyć koszty.
Co robić w takiej sytuacji:
Obserwacja objawów – Zwracaj uwagę na ewentualne zmiany w bólu, obrzęku, gorączce lub innych objawach. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące symptomy, jak najszybciej skontaktuj się z dentystą.
Regularne kontrole – Jeśli lekarz zalecił odłożenie leczenia, dobrze jest umówić się na wizytę kontrolną w tym czasie, aby ocenić stan zęba.
Zgłoszenie się do specjalisty – Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zaleceń dentysty, możesz skonsultować się z innym specjalistą lub endodontą, aby uzyskać drugą opinię.
Podsumowując, zatrucie zęba i opóźnienie leczenia mogą wiązać się z pewnymi ryzykami, ale decyzja o odłożeniu leczenia powinna być podejmowana przez dentystę na podstawie stanu zdrowia zęba. Ważne jest, aby monitorować objawy i konsultować się z lekarzem, jeśli sytuacja się zmienia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Na czym polega zatrucie zęba? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Leczenie kanałowe 2 dni po zatruciu zęba – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Odległy termin leczenia kanałowego po zatruciu zęba – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Ból zęba po leczeniu kanałowym i jego zatruciu – odpowiada Lek. dent. Izabela Sokólska
- Jak długa powinna być przerwa między zatruciem zęba a jego leczeniem kanałowym? – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Czy zdjęcie RTG mogło tego nie wykazać? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Bóle zęba podczas schylania po zatruciu – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Jak leczyć ból zęba po zatruciu kanału? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Co robić z tą przetoką zęba? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
artykuły
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Zatrucie zęba - na czym polega, działanie negatywne, stosowanie u dzieci
Lecząc zęby kanałowo bardzo często należy najpierw
Usuwanie zębów w znieczuleniu miejscowym i pod narkozą - wskazania, przebieg, cena
Usuwanie, czyli ekstrakcja zębów, to bardzo częsty