Czy nie ma już ratunku dla mojego zęba?

Witam, Od dwóch dni zaczął pobolewać mnie ząb. Nie byłam pewna dokładnie który, gdyż bol promieniował. Postanowiłam iść do dentysty z bólem. Wiec poszlam do pierwszego lepszego który chciał mnie przyjąć. Pani doktor zrobiła kilka testów na wrażliwość zębów (dodam ze kilka dni temu uderzyłam sie dość mocno w jedynkę) no wiec po tym badaniu wrażliwości na zimne pani doktor stwierdziła ze ten ząb z urazem jest najbardziej wrażliwy. Mimo iż wspominalam jej o tym i mowiłam ze boli mnie dwójka, a nie ten ząb który był uderzony wczesniej. Stwierdziła ze nie ma pewności od ktorego zęba może mnie to boleć. Jednak prawdopodobnie ten ból jest od jedynki. Pani dentystka postanowiła zacząć leczenie kanałowe jedynki. Nie mam pewności czy ta pani się nie pomyliła i co powinnam zrobić w zaistniałej sytuacji. Nie mam pewności czy leczenie kanałowe jest w tym przypadku konieczne. Na chwile obecną mam rozwiercona dziurę w zębie i mam nadzieje ze to jest lekarstwo a nie zatrucie zęba. Czy powinnam iść na dodatkową konsultacje w inne miejsce ? I czy w ogóle jest jeszcze co ratować. Wydaje mi się ze Pani doktor zaaplikowala mi lekarstwo i kazała mi przyjść za 2 tygodnie. Chyba ze lekarstwo równa się zatruciu. Czyli nie ma juz ratunku dla mojego zęba. Bardzo się boje bo wiem ze taki ząb ciemnieje. A jeśli nie było to niezbędne w moim przypadku. Nie wiem co robić.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Najprawdopodobniej to tzw "zatrucie" , czyli stara metoda wstępu do leczenia kanałowego , generalnie to nie ma "lekarstw" do zęba , miazgo nie da się leczyć , przy prawidłowym i szczelnym leczeniu kanałowym ząb nie zmieni koloru , jednak musi być dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany , dlatego przy nowoczesnej endodoncji stosuje się leczenie w powiększeniu - mikroskop a także cały wachlarz narzędzi rotacyjnych .Nie da się teraz stwierdzić , czy była konieczność leczenia kanałowego , ale generalnie zazwyczaj nie powinno to byc skomplikowane i w dużym procencie diagnoza jest prawidłoa

0

Białystok stomatolog



„Białystok stomatolog”



Twoja sytuacja jest delikatna i wymaga dalszej diagnostyki, aby upewnić się, czy leczenie kanałowe jedynki było rzeczywiście konieczne. Oto, co warto wiedzieć i jakie kroki możesz podjąć:

1. Czy leczenie kanałowe było konieczne?



Leczenie kanałowe wykonuje się, gdy miazga zęba jest:



Nieodwracalnie uszkodzona: Na przykład na skutek urazu, głębokiej próchnicy, zakażenia lub martwicy miazgi.

Zainfekowana: Objawy to silny, ciągły ból, wrażliwość na zimno/gorąco lub ból na dotyk.



W Twoim przypadku:



Jeśli ząb był wrażliwy na zimno i doszło do urazu, mogło to oznaczać uszkodzenie miazgi. Jednak decyzja o leczeniu kanałowym powinna być oparta na dokładnej diagnostyce, w tym:

Testach wrażliwości (co zostało wykonane).

Zdjęciu RTG, które pokazuje stan tkanek okołowierzchołkowych.

Wywiadzie dotyczącym bólu (np. czy ból był ciągły, czy tylko w odpowiedzi na bodźce).



2. Co mogło zostać zastosowane w zębie?



Leczniczy opatrunek:

Jeśli Pani doktor założyła lekarstwo (np. na bazie wodorotlenku wapnia), miazga może być jeszcze do uratowania, jeśli uszkodzenie nie jest poważne. To daje zębowi szansę na regenerację.



Dewitalizacja (tzw. „zatrucie zęba”):

Jeśli zaaplikowano środek dewitalizujący (np. na bazie paraformaldehydu), miazga jest celowo obumierana, co oznacza, że ząb zostanie w pełni przeznaczony do leczenia kanałowego. W takim przypadku ratowanie miazgi nie jest już możliwe.



Jak rozpoznać, co zaaplikowano?



Jeśli po zabiegu ból ustępuje, ale ząb staje się niewrażliwy na zimno, jest możliwe, że zastosowano dewitalizację.

Jeśli ból się utrzymuje lub jest łagodniejszy, może to być związane z regeneracją po zastosowaniu opatrunku leczniczego.



3. Czy warto iść na konsultację do innego dentysty?



Tak, jeśli masz wątpliwości co do diagnozy i podjętego leczenia, warto skonsultować się z innym stomatologiem. Przynieś ze sobą:



Wyniki wcześniejszych badań - testów (jeśli są dostępne).

Zdjęcie RTG, jeśli zostało wykonane. Jeśli nie, warto poprosić o wykonanie zdjęcia w nowej klinice.



Drugi dentysta oceni:



Czy rzeczywiście uszkodzenie jedynki wymaga leczenia kanałowego.

Czy dwójka, którą wcześniej wskazywałaś jako bolesną, nie jest przypadkiem źródłem problemu.



4. Czy ząb jest jeszcze do uratowania?



Jeśli zastosowano opatrunek leczniczy, istnieje szansa, że ząb da się uratować i uniknąć leczenia kanałowego. Jeśli jednak miazga została już zatruta, ząb będzie wymagał leczenia kanałowego.

5. Co możesz zrobić teraz?



Obserwuj objawy:

Czy ból ustąpił?

Czy wrażliwość na zimno/gorąco zniknęła?



Unikaj twardych pokarmów:

Upewnij się, że nie uszkodzisz tymczasowego wypełnienia.



Konsultacja u innego dentysty:

Poszukaj drugiej opinii, szczególnie jeśli uważasz, że decyzja o leczeniu była pochopna.



Zapytaj o szczegóły:

Skontaktuj się z dentystą, który przeprowadził leczenie, i poproś o wyjaśnienie, co dokładnie zostało zastosowane i dlaczego.



6. Czy ząb ściemnieje po leczeniu kanałowym?



Ząb po leczeniu kanałowym może z czasem ciemnieć, zwłaszcza jeśli nie zostanie odpowiednio odbudowany (np. licówką lub koroną). Nowoczesne techniki leczenia i materiałów minimalizują ryzyko przebarwień.

Podsumowanie



Jeśli masz wątpliwości, czy leczenie kanałowe było konieczne, warto skonsultować się z innym stomatologiem.

Obserwuj, jak reaguje ząb po założeniu lekarstwa, i upewnij się, czy ból ustępuje.

Drugi dentysta na podstawie badania i ewentualnego RTG oceni, czy decyzja o leczeniu była właściwa, i pomoże ustalić dalszy plan leczenia.



Nie zwlekaj z konsultacją, jeśli ból nie ustępuje lub masz poczucie, że pierwotna diagnoza mogła być błędna.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty