Po leczeniu kanałowym zęba zawsze taki ząb należy kontrolować radiologicznie zaraz po leczeniu, po upływie 6 m-cy, a nawet do 2 lat. Pojawiający się ból może mieć wiele przyczyn. Najlepiej by było zwrócić się do lekarza prowadzącego leczenie, zdarza się, że w niektórych zębach występują dodatkowe kanały, nie zauważone podczas pierwszego leczenia kanałowego. Pozdrawiam.
Ząb po leczeniu kanałowym ma prawo wykazywać niewielką nadwrażliwość przez pewien okres po zabiegu, ale nie powinien dawać dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza, który wykonywał zabieg w celu radiologicznej kontroli wykonanego leczenia.
witam,na pewno trzeba zgłosić się jak najszybciej do dentysty-nie czekać do nieprzespanej(z powodu bólu )nocy.Dentysta sprawdzi ,czy z leczonym zębem jest wszystko OK,sprawdzi,czy -być może-ból promieniuje od innego zęba?
Najrozsądniej zgłosić się do dentysty
Ból po leczeniu kanałowym jest normalną sprawą przez pewien okres po zabiegu. Problem pojawia się jeśli przez te kilka miesięcy nic się nie działo a teraz ząb zaczął boleć. Na pewno proszę się udać do stomatologa który wykona zdjęcie RTG. Porównanie tego zdjęcia ze zdjęciami wykonywanymi podczas leczenia pozwoli odpowiedzieć na pytanie gdzie jest problem. Jeśli zmiany w kości się nie goją lub są większych rozmiarów niż kilka miesięcy temu należy ząb ponownie leczyć endodontycznie pod mikroskopem.
Samo "zatrucie" to nie leczenie kanałowe , po zatruciu ząbkanały należy wyczyścić , udrożnic , zdezynfekować i wypełnic , potem ząb odbudować.
To ,że ząb jest martwy nie znaczy ,że zostało zakończone leczenie , a jeżeli przez tak długi czas nie było z nim nic robione to z dużym prawdopodobieństwem zniszczenia są dużo większe niż na początku
Proszę zrobić aktualne zdjęcie RTG. Jeśli jest taka możliwość- wrzucić je tutaj. To jest podstawowe badanie w takim przypadku, bez niego nie da się postawić żadnej diagnozy.
Dolegliwości bólowe po takim czasie od leczenia są jednak najczęściej objawem, że coś jest nie tak- być może leczenie powinno się powtórzyć (choć nie zawsze da się je przeprowadzić lepiej).
Powinna Pani jak najszybciej udać się do stomatologa. Samo "zatrucie" zęba nie jest jednoznaczne z jego wyleczeniem. Lekarka zapewne miła racje mówiąc Pani, że ząb jest martwy ale konieczne jest jego dalsze leczenie!!!. Kanały musza zostać oczyszczone, odkażone i wypełnione....
Endodontyczne leczenie zęba jest procesem wieloetapowym. Jeżeli istnieją takie wskazania, a ząb jest jeszcze żywy należy go zatruć podczas wizyty u stomatologa. Na kolejnych wizytach u stomatologa, w zależności od potrzeb i stanu klinicznego zęba wykonuje się oczyszczanie mechaniczne oraz oczyszczanie farmakologiczne kanalików zęba. Na pierwszej i ostatniej wizycie robimy dodatkowo badanie RTG (badanie radiologiczne zęba), jeżeli to konieczne możemy również wykonać zdjęcia pośrednie. Dopiero kiedy uznamy, że radiologicznie oraz klinicznie nie ma przeciwwskazań do wypełnienia kanalików i całego zęba, precyzyjnie zamykamy proces leczenia endodontycznego zęba.
Leczenie endodontyczne uważamy za zakończone jeżeli Pacjent nie zgłasza dolegliwości bólowych, a my radiologicznie i badaniem bezpośrednim stwierdzamy, że wszystko w leczonym zębie i jego otaczających tkankach jest w porządku. W sytuacjach szczególnie trudnych, skomplikowanych lub wątpliwych zalecamy dodatkowo kontrole u stomatologa, dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego Pacjenta. W Pani przypadku, jeżeli leczenie zostało już zakończone, wskazana jest kontrolna wizyta u stomatologa; najlepiej u tego samego lekarza. Ząb wyleczony nie powinien sprawiać kłopotów w żadnych okolicznościach - to znaczy, że nie powinien reagować na zmiany temperatury, ani być bolesny przy nagryzaniu, a już z całą pewnością nie powinien boleć samoistnie.
„Leczenie zębów Białystok”
Ból po leczeniu kanałowym może zdarzyć się w niektórych przypadkach, choć zazwyczaj nie powinno się to zdarzać w późniejszym czasie, szczególnie jeśli ząb jest już martwy i kanały zostały odpowiednio oczyszczone i wypełnione. Oto kilka możliwych powodów, dla których odczuwasz ból lub dyskomfort po leczeniu kanałowym:
Naturalne reakcje po leczeniu kanałowym: Po leczeniu kanałowym, szczególnie jeśli ząb był bardzo uszkodzony przed zabiegiem, może wystąpić pewien ból lub dyskomfort przez kilka dni. Może to być spowodowane reakcją na sam zabieg, np. podrażnieniem tkanek wokół zęba. Czasami mogą wystąpić ukłucia: Ząb, który był wcześniej żywy, może reagować na zmiany temperatury lub ucisk w okolicy, co powoduje uczucie ukłuć.
Możliwość infekcji: Mimo leczenia kanałowego, czasami mogą wystąpić problemy, takie jak infekcja w okolicy korzenia, jeśli kanały nie zostały całkowicie oczyszczone lub zapełnione. Taki stan może prowadzić do bólu, który może pojawić się po narażeniu zęba na zimno lub inne bodźce. Objawy infekcji: Zwykle obejmują ból, obrzęk, gorączkę lub ropienie. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinno to skłonić Cię do jak najszybszej wizyty u dentysty.
Ząb martwy, ale nadal wrażliwy: Po leczeniu kanałowym ząb może być "martwy", ale okolice korzenia wciąż mogą być wrażliwe. Czasami niewielkie dolegliwości mogą się pojawiać w wyniku tego, że tkanka wokół zęba wciąż się goi.
Zbyt duże wypełnienie: Czasami po leczeniu kanałowym, jeśli wypełnienie w zębie jest za wysokie lub nieregularne, może to powodować ból przy przygryzaniu. Warto to skonsultować z dentystą, który wykona odpowiednią kontrolę.
Kiedy należy udać się do dentysty? Jeśli ból ustępuje po godzinie i nie pojawiają się inne objawy (np. opuchlizna, gorączka), to prawdopodobnie nie ma powodu do paniki. Niemniej, jeśli ból się nasili, jeśli czujesz ropne wycieki lub masz trudności z gryzieniem, warto udać się do dentysty, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli masz wątpliwości co do wykonania leczenia lub jakości zabiegu, zawsze możesz skonsultować się z innym dentystą, który oceni stan zęba i sprawdzi, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo.
Podsumowanie: Choć ból po leczeniu kanałowym jest stosunkowo rzadki, może występować w wyniku procesu gojenia lub niewielkich komplikacji. Jeżeli ból nie ustępuje lub pojawią się inne objawy, takie jak obrzęk czy trudności w gryzieniu, warto udać się na kontrolę. Jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować się z innym specjalistą, który potwierdzi stan zęba i podpowie, co należy zrobić.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci poczuć się pewniej. Jeśli ból się utrzymuje, nie wahaj się szukać dalszej pomocy u dentysty. Trzymam kciuki, żeby wszystko szybko wróciło do normy!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bóle zęba po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Stan zapalny po leczeniu kanałowym zęba – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co oznacza kłujący ból po leczeniu kanałowym zęba? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Silny ból zęba kilka godzin po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Anna Brycka
- Utrata plomby po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Paulina Opławska
- Jak mam leczyć uporczywy ból zęba? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Ból zęba po ponownym leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Ból zęba leczonego kanałowo i źle przeprowadzone leczenie – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Leczenie kanałowe i opuchlizna oraz ból zęba – odpowiada Lek. dent. Bartłomiej Opławski
- Zatrucie zęba na pierwszej wizycie przy leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Anna Brycka
artykuły
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo wa
Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i leczenie pod mikroskopem
Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodonty