Ból zęba po leczeniu kanałowym i jego zatruciu

Dzień dobry mam na imie Marta Kilka miesięcy temu leczyłam kanałowo dolną piątkę. Ząb został zatruty i dostałam od dentysty informację, że jest już martwy. Ostatnio bardzo zmarzłam czekając na przystanku i po powrocie do domu znów zaczał mnie trochę boleć i nie wiem czy to normalne. Ten ostry bol trwał około godziny i bol ustapil.Teraz  już mnie nie boli ale czuje ukłucia  gdy coś przygryzam.zastanawia mnie to że skoro było leczenie kanałowe zeba to czy powinien mnie boleć? Może dentystka zrobiła coś źle i powinnam iść do kogoś innego? Proszę o jakies rady  i z góry serdecznie za nie dziekuje Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Po leczeniu kanałowym zęba zawsze taki ząb należy kontrolować radiologicznie zaraz po leczeniu, po upływie 6 m-cy, a nawet do 2 lat. Pojawiający się ból może mieć wiele przyczyn. Najlepiej by było zwrócić się do lekarza prowadzącego leczenie, zdarza się, że w niektórych zębach występują dodatkowe kanały, nie zauważone podczas pierwszego leczenia kanałowego. Pozdrawiam.

witam,na pewno trzeba zgłosić się jak najszybciej do dentysty-nie czekać do nieprzespanej(z powodu bólu )nocy.Dentysta sprawdzi ,czy z leczonym zębem jest wszystko OK,sprawdzi,czy -być może-ból promieniuje od innego zęba?
Najrozsądniej zgłosić się do dentysty

Ból po leczeniu kanałowym jest normalną sprawą przez pewien okres po zabiegu. Problem pojawia się jeśli przez te kilka miesięcy nic się nie działo a teraz ząb zaczął boleć. Na pewno proszę się udać do stomatologa który wykona zdjęcie RTG. Porównanie tego zdjęcia ze zdjęciami wykonywanymi podczas leczenia pozwoli odpowiedzieć na pytanie gdzie jest problem. Jeśli zmiany w kości się nie goją lub są większych rozmiarów niż kilka miesięcy temu należy ząb ponownie leczyć endodontycznie pod mikroskopem.

Samo "zatrucie" to nie leczenie kanałowe , po zatruciu ząbkanały należy wyczyścić , udrożnic , zdezynfekować i wypełnic , potem ząb odbudować.
To ,że ząb jest martwy nie znaczy ,że zostało zakończone leczenie , a jeżeli przez tak długi czas nie było z nim nic robione to z dużym prawdopodobieństwem zniszczenia są dużo większe niż na początku

Proszę zrobić aktualne zdjęcie RTG. Jeśli jest taka możliwość- wrzucić je tutaj. To jest podstawowe badanie w takim przypadku, bez niego nie da się postawić żadnej diagnozy.
Dolegliwości bólowe po takim czasie od leczenia są jednak najczęściej objawem, że coś jest nie tak- być może leczenie powinno się powtórzyć (choć nie zawsze da się je przeprowadzić lepiej).

Powinna Pani jak najszybciej udać się do stomatologa. Samo "zatrucie" zęba nie jest jednoznaczne z jego wyleczeniem. Lekarka zapewne miła racje mówiąc Pani, że ząb jest martwy ale konieczne jest jego dalsze leczenie!!!. Kanały musza zostać oczyszczone, odkażone i wypełnione....

Endodontyczne leczenie zęba  jest procesem wieloetapowym. Jeżeli istnieją takie wskazania, a ząb jest jeszcze żywy należy go zatruć podczas wizyty u stomatologa. Na kolejnych wizytach u stomatologa, w zależności od potrzeb i stanu klinicznego zęba wykonuje się oczyszczanie mechaniczne oraz oczyszczanie farmakologiczne kanalików zęba. Na pierwszej i ostatniej wizycie robimy dodatkowo badanie RTG (badanie radiologiczne zęba), jeżeli to konieczne możemy również wykonać zdjęcia pośrednie. Dopiero kiedy uznamy, że radiologicznie oraz klinicznie nie ma przeciwwskazań do wypełnienia kanalików i całego zęba, precyzyjnie zamykamy proces leczenia endodontycznego zęba.
Leczenie endodontyczne uważamy za zakończone jeżeli Pacjent nie zgłasza dolegliwości bólowych, a my radiologicznie i badaniem bezpośrednim stwierdzamy, że wszystko w leczonym zębie i jego otaczających tkankach jest w porządku. W sytuacjach szczególnie trudnych, skomplikowanych lub wątpliwych zalecamy dodatkowo kontrole u stomatologa, dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego Pacjenta. W Pani przypadku, jeżeli leczenie zostało już zakończone, wskazana jest kontrolna wizyta u stomatologa; najlepiej u tego samego lekarza. Ząb wyleczony nie powinien sprawiać kłopotów w żadnych okolicznościach -  to znaczy, że nie powinien reagować na zmiany temperatury, ani być bolesny przy nagryzaniu, a już z całą pewnością nie powinien boleć samoistnie.