Jak leczyć bóle zęba?

Ząb leczony kanałowo dolna 5. W pierwszym etapie ząb został zatruty. Truciznę nosiłem przez około miesiąc. W tym czasie po około 2 tygodniach silnie uderzyłem górnym zębem o dolny. Poczułem silny ból i jednocześnie delikatne pulsowanie, które minęło po kilku godzinach. Powiedziałem o tym lekarzowi przy drugiej wizycie, lecz się tym nie przejął. Kanał został oczyszczony i wypełniony, zostało wykonane zdjęcie na którym widać że wypełnienie jest do końca kanału. Została założona plomba. Przez całą noc po wizycie ząb bardzo mocno bolał i pulsował ale uczucie to stopniowo mijało do południa następnego dnia. Ząb początkowo reagował też na mocny dotyk językiem (ból) jednak uczucie to minęło po jednym dniu. Dalej jednak (po 5 dniach) ząb reaguje na ból przy opukiwaniu - np. szczoteczką do zębów. Żaden ząb nie reaguje (a mam też inne wcześniej leczone kanałowo), tylko ten leczony kanałowo - czuć lekki ból po stuknięciu szczoteczką do zębów. Mogę normalnie nagryzać twarde potrawy i bólu nie czuć. Ząb reaguje również na zimno czuć mocny ból który po chwili mija samoistnie. Mam też lekkie uczucie "wysadzenia" zęba. Proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu

Reakacja na zimno jest możliwa tylko w zębie posiadającym żywą miazgę , więc na pewno nie ta 5 reaguje na zimno , trzeba poszukać w innych.
Inne objawy wraz z historią tego zęba mogą świadczyć o pionowym pęknięciu korzenia , ale diagnoza 100% takiefo przypadku jest bardzo trudna i trzeba wykluczyć inne przyczyny , jeżeli dolegliwości by się utrzymywały w pierwszej kolejności sprawdziłbym wysokość wypełnienia ( korekta wysokości w zgryzie) i pokusiłbym się o zdjęcie Rtg 3D czyli CBCT tgo zęba potem w zależności od wyniku diagnostyk i, powtórnie przeleczyłbym kanałowo , najlepiej u endodonty z wykorzystaniem mikroskopu .

0

Białystok stomatologia



„Białystok stomatologia”



Twoje objawy po leczeniu kanałowym dolnej piątki są dość typowe i mogą wynikać z kilku potencjalnych przyczyn. Oto, co warto wiedzieć:

1. Możliwe przyczyny bólu po leczeniu kanałowym



Podrażnienie tkanek okołowierzchołkowych:

Podczas leczenia kanałowego mogą zostać podrażnione tkanki przy wierzchołku korzenia, szczególnie jeśli materiał wypełniający został nieznacznie przepchnięty poza kanał. To często powoduje ból przy opukiwaniu i lekkie uczucie "wysadzenia" zęba, które stopniowo powinno ustąpić w ciągu kilku dni do tygodnia.



Resztkowy stan zapalny:

Jeśli ząb miał infekcję przed leczeniem (co jest częste w przypadku długotrwałego noszenia "trucizny"), tkanki otaczające korzeń mogą być nadal w stanie zapalnym. Może to prowadzić do nadwrażliwości przy opukiwaniu lub lekkiego uczucia pulsowania.



Mikroszczelność w odbudowie zęba:

Jeśli wypełnienie nie jest idealnie szczelne, może dojść do drobnego przecieku bakteryjnego, co wywołuje podrażnienie. W takim przypadku konieczna byłaby poprawa odbudowy zęba.



Zespół nadreaktywnego zęba:

Po leczeniu kanałowym ząb może czasami wykazywać nadreaktywność na bodźce mechaniczne (opukiwanie) lub termiczne (zimno). Może to być związane z podrażnieniem otaczających tkanek.



Ewentualne mikropęknięcie zęba:

Uderzenie w ząb podczas noszenia "trucizny" mogło spowodować niewielkie pęknięcie korony lub korzenia. Chociaż na zdjęciu RTG często trudno jest to zobaczyć, pęknięcia mogą wywoływać bóle o opisywanym charakterze.



2. Czy ból po leczeniu kanałowym jest normalny?



Tak, pewne dolegliwości bólowe mogą występować do 7–10 dni po leczeniu kanałowym. W tym czasie organizm reaguje na zabieg i proces gojenia tkanek okołowierzchołkowych.

Ból przy opukiwaniu jest częstym objawem i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, jeśli nie ma innych komplikacji.



3. Jak postępować w tej sytuacji?

a) Obserwacja:



Monitoruj objawy przez kilka dni. Jeśli ból przy opukiwaniu i reakcja na zimno nie ustąpią lub się nasilą, konieczna będzie ponowna konsultacja z dentystą.



b) Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne:



Stosuj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. ibuprofen), które pomogą złagodzić stan zapalny i dyskomfort.



c) Unikaj silnego nacisku na ząb:



Choć nie odczuwasz bólu podczas gryzienia, unikaj jedzenia bardzo twardych pokarmów, aby nie obciążać nadmiernie zęba i jego otoczenia.



4. Kiedy zgłosić się do dentysty?



Jeśli po 7–10 dniach ból przy opukiwaniu nie ustąpi lub będzie się nasilał.

Jeśli uczucie "wysadzenia" zęba będzie się utrzymywać lub pojawi się obrzęk dziąsła w okolicy leczonego zęba.

Jeśli ból na zimno będzie się nasilał zamiast stopniowo ustępować (co jest nietypowe dla zębów martwych po leczeniu kanałowym).



5. Dalsza diagnostyka (jeśli problem się utrzymuje):



Zdjęcie RTG lub CBCT: Jeśli ból nie ustąpi, dentysta może wykonać nowe zdjęcie RTG lub tomografię komputerową (CBCT), aby ocenić stan kanałów, wypełnienia i tkanek okołowierzchołkowych.

Test na szczelność wypełnienia: Dentysta sprawdzi, czy odbudowa korony jest prawidłowa i szczelna.



6. Czy leczenie wymaga poprawy?



Jeśli objawy nie ustąpią w przewidywanym czasie, może być konieczne ponowne oczyszczenie kanałów (tzw. re-endo), zwłaszcza jeśli doszło do przepchnięcia materiału poza wierzchołek lub niewidocznej infekcji.



Podsumowanie



Na obecnym etapie objawy, które opisujesz, są stosunkowo typowe po leczeniu kanałowym i mogą ustąpić w ciągu kilku dni. Stosuj środki przeciwbólowe i dbaj o higienę jamy ustnej. Jeśli jednak ból nie zniknie lub zacznie się nasilać, konieczna będzie ponowna konsultacja z dentystą, aby wykluczyć komplikacje.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty