Co robić z tym dyskomfortem po leczeniu kanałowym zęba?

Dzień dobry mam 2 pytania: 1. Od 2 tygodni w górnej jedynce, która była leczona kanałowo ponad 10 lat temu, czuję ucisk jakby ząb był za duży i "rozpieral" dziąsło od środka, czasami czuję pulsowanie. Wg stomatologa z przychodni na zdjęciu rtg ( było robione 2 miesiące temu ) nic nie widać, wszystko jest dobrze. Co może być powodem takiego ucisku i jak to można wyleczyć? Ząb po leczeniu kanalowym zrobił się żółty i już 2 razy był szlifowany aby założyć licówkę. Boję się, że może się złamać. 2. Jak długo mogę odczuwać dyskomfort ( ból ) w zębie, który był leczony kanałowo 2 miesiące temu i zostało trochę wypełnienia przepchniętego poza kanał. Czy cukrzyca i nadciśnienie ma na wygojenie wpływ. Dziękuję za odpowiedź.

Aby sprawdzić stan korzenia i otaczającej kości zdjęcie RTG jest niewystarczające, konieczna jest tomografia aby dokładnie wszystko ocenić w 3D. Zęby po leczeniu endodontycznym szczególnie sieczne mają dużą utratę tkanek i zalecana jest korona protetyczna a nie licówka ale to trzeba ocenić w gabinecie. Przepchnięty materiał poza kanał jeżeli jest to uszczelniacz to nie stanowi problemu. Dolegliwości po leczeniu najcześciej ustępują do kilku tygodni.