Co w takiej sytuacji będzie dla mnie odpowiednie?

Reendo czy resekcja zęba? Stan zapalny okołowierzchołkowy. Reendo czy resekcja zęba? Witam Miałam kilka lat temu leczoną kanałowo górną siódemkę. W związku z chorymi zatokami robiłam ostatnio TK. Laryngolog oglądający TK stwierdził torbiel przy korzeniach tejże siódemki. Z tym samym TK poszłam do Chirurga Stomatologa, który stwierdził, że nie jest to torbiel tylko ziarniak okołowierzchołkowy. Podał 2 opcje postępowania: 1)resekcja zęba, 2)obserwowanie i kolejne zdjęcie za pół roku (ale tą opcje by polecił gdybym nie miała problemów z zatokami....). Byłam jeszcze z tym samym TK u Stomatologa, który dla odmiany stwierdził, że jest tam jakiś stan zapalny i zaproponował 2 opcje: 1)reendo (ale uprzedził, że może się okazać, że to nic nie pomoże), 2) resekcję zęba. Czy jest jeszcze jakaś inna opcja? Czy reendo w ogóle może pomóc (czy ponowne wyczyszczenie kanałów i wypełnienie ma realny wpływ na to co się dzieje w tkankach na zewnątrz korzenia)? Czy wszystkie opcje inne niż resekcja to tylko odkładanie w czasie, które i tak skończy się resekcją?

Trzeba ocenić na tomografii czy wszystko kanały zostały prawidłowo wypełnione i czy żaden nie został pominięty. Niekiedy konieczne jest dodatkowa tomografia stomatologiczna o lepszych parametrach aby dokładnie wszystko zobaczyć. Powtórne leczenie endodontyczne ma bardzo wysoką skuteczność, usunięcie bakterii z systemu kanałów korzeniowych spowoduje gojenie kości i tkanek okolicznych.