Co należy zrobić z tą torbielą w zatoce szczękowej?

Dzień dobry. 1. 10 lat temu leczenie kanałowe. 2. Po 10 latach ból zęba. 3. CBCT. 4. Wyleczenie 2 z 3 kanałów (reendo). 5. 3ci kanał zwapniony a na jego wierzchołku torbielka wielkości do 4 mm. Stomatolog do udrożnionej części wkłada MTA. 6. Stomatolog zostawia zęba mówiąc ze jest w dobrej kondycji i że gdy nie będzie bolał (nie boli) to nie trzeba nic robić z tą torbielką. Torbiel siedzi w zatoce szczekowej bo to ząb nr 6 u góry. Moje pytanie? Czy takie torbiele często zlosliwieją? Czy faktycznie można to tak zostawić?
KOBIETA, 33 LAT 2 miesiące temu

Torbiel nie jest złośliwa, jest to miejscowy stan zapalny. Jeżeli ząb jest prawidłowo leczony można zostawić do obserwacji, TK za 12 miesięcy i ocena czy zmiana jest tej samej wielkości. Jeżeli będzie się powiększała to można ją usunąć z dostępu od jamy ustnej lub laparoskopowo u laryngologa.