Czy jest ryzyko nowotworu w takiej sytuacji?

Dzień dobry. Mam 32 lata. Jestem w kropce. Ząb nr. 6 u góry. Kiedyś (około 15 lat temu) źle przeprowadzone leczenie kanałowe. Teraz wykonane CBCT tej okolicy. Okazało się że przy każdym z 3 korzeni mam małą torbiel. Stomatolog ponownie przeprowadził leczenie kanałowe i udrożnił 2 korzenie aż po wierzchołek ale 3 korzeń jest do połowy niedrożny. Stomatolog pod mikroskopem starał się na 100 sposobów udrożnić go i niestety nie udało się. I teraz moje pytanie. Lekarz wsadził do tego korzenia materiał MTA wypełniając ten korzeń. wspomniał, że jeżeli ząb się nie będzie odzywał to nie trzeba nic z nim więcej robić. a jeżeli tak to resekcja wierzchołka. I teraz moje pytanie. CZY TAKIE TORBIELE okołowierzchołkowe, które są najpewniej zwapniałe niosą ryzyko transformacji nowotworowej? Czy jest przymus usuwania tej 4 mm torbielki czy można ją zostawić i okresowo kontrolować poprzez wykonywanie np. rezonansu zatoki szczękowej? Proszę o pomoc ponieważ boje się nowotworów.
KOBIETA, 32 LAT 5 miesięcy temu

Zesłośliwienie torbieli jest możliwe ale bardzo mało prawdopodobne. Proszę wykonać badanie CBCT zęba co najmniej 6 miesięcy po zakończonym leczeniu kanałowym i ocenić w którą stronę zmierza gojenie, wtedy ewentualnie podjąć decyzję o resekcji, gdzie usuwamy podczas zabiegu również zmiany zapalne i materiał oddany jest do badania histopatologicznego. Tomografia CBCT jest lepsza do oceny stanu zęba niż rezonans. W przypadku braku możliwości wykonania resekcji gdyby zmiany się nie goiły lub powiększały (może być problem z dostępem) można rozważyć usunięcie zęba i implantację.