Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Korzeń zęba: Pytania do specjalistów

Czy konieczne jest założenie implantu zęba?

Witam, Na zdjęciu rtg korzenia zęba, na którym mam ceramiczna koronę wyszła nieprawidłowość. Kanał został źle wypełniony, a na zdjęciu widać delikatne zaciemnienie przy końcu korzenia. Całe leczenie odbyło się 10 lat temu, powtarzane przez ostatnie kilka lat rtg... Witam, Na zdjęciu rtg korzenia zęba, na którym mam ceramiczna koronę wyszła nieprawidłowość. Kanał został źle wypełniony, a na zdjęciu widać delikatne zaciemnienie przy końcu korzenia. Całe leczenie odbyło się 10 lat temu, powtarzane przez ostatnie kilka lat rtg nie wskazuje powiększania się zmiany, nigdy też nie czułam dolegliwości bólowych tego miejsca. Jeden dentysta mówi, nie ruszać obserwować, drugi zaś, aby koniecznie usunąć koronę i wyleczyć kanał prawidłowo, bądź usunąć korzeń i założyć implant. Jakie jest prawidłowe podejście do ww. sprawy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można ponownie założyć most na te zęby?

Dwa lata temu miałam leczoną powtórnie 7 pod mikroskopem która była filarem mostu od 5 do 7 .Okazało się że ząb 5 ma pęknięty korzeń ,miałam ciągły ceniący ból.Niestety most musiał być zdjęty i ząb 7 zaczął boleć.Poczatkowo reagował... Dwa lata temu miałam leczoną powtórnie 7 pod mikroskopem która była filarem mostu od 5 do 7 .Okazało się że ząb 5 ma pęknięty korzeń ,miałam ciągły ceniący ból.Niestety most musiał być zdjęty i ząb 7 zaczął boleć.Poczatkowo reagował na zimno ciepło , później ból stał się ciągły, ćmiacy jak przy 5.Zrobilam tomografię na której są trzy kanały niedopełnione od1,5do2mm, choć lekarka uważa że są dobrze wypelnione.Druga tomografia po dwóch miesiącach pokazała stan zapalny okołowierzchołkowy przy dwóch korzeniach.Czy można leczyć ząb kanalowo po raz trzeci/? Czy korzeń zęba może być pęknięty ale nie jest to widoczne na TK? Czy 7może być filarem mostu bez wkładu?W 4 mam wkład.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Dorota Kałużna
Lek. dent. Dorota Kałużna
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jaką metodę uzupełnienia uzupełnienia wybrać?

Dzień dobry, Stoję przed wyborem uzupełnienia protetycznego z powodu resorpcji korzeni zębów 11 i 21. Ponadto mam martwe dwójki po leczeniu kanałowym (wszystkie te 4 zęby były uszkodzone na skutek wypadku - podwichnięcie w przypadku dwójek i wybicie jedynek) Zalecono... Dzień dobry, Stoję przed wyborem uzupełnienia protetycznego z powodu resorpcji korzeni zębów 11 i 21. Ponadto mam martwe dwójki po leczeniu kanałowym (wszystkie te 4 zęby były uszkodzone na skutek wypadku - podwichnięcie w przypadku dwójek i wybicie jedynek) Zalecono mi 2 różne rozwiązania i nie wiem, które będzie optymalne. Jedno zakłada implanty w miejscu jedynek, a drugie usunięcie jedynek oraz dwojek i zawieszenie mostu na implantach wstawionych w miejscu dwójek. Drugą opcje zaproponowano mi z powodu tego, że dziąsła będą mieć gorsza przyczepność na implantach i odsunął się do góry, przez co korony jedynek byłyby nieproporcjonalnie długie (już w tym momencie mam dysproporcję). Czy faktycznie istnieje takie ryzyko? Czy wybór mostu nie spowoduje przyspieszenia zaniku kości w miejscu jedynek, a w efekcie np. powstania szczeliny między dziąsłem a mostem lub jakichś innych powikłań? Które rozwiązanie będzie lepsze. Jestem młodą osobą i zależy mi na wyborze najlepszego i najtrwalszego rozwiązania.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam robić z tą zmianą na dziąśle?

Dzień dobry, od 3 miesięcy mam problem górna szóstka. Leczenie kanałowe odbyło się ponad 3 lata temu dwukrotnie. Mimo to gula na dziąsle nie znikła. Ząb lekko bolał przy opakowaniu ale nie sam z siebie. 3 miesiące temu zaczął bolec... Dzień dobry, od 3 miesięcy mam problem górna szóstka. Leczenie kanałowe odbyło się ponad 3 lata temu dwukrotnie. Mimo to gula na dziąsle nie znikła. Ząb lekko bolał przy opakowaniu ale nie sam z siebie. 3 miesiące temu zaczął bolec sam z siebie. Przeszłam 2 zabiegi resekcji korzenia zęba. Przy czym po drugim zabiegu chirurg stwierdził ze zapalenia już nie było. Ból nadal pozostał. Po 3 tygodniach od drugiego zabiegu zdecydowałam się na ekstrakcję. Jestem tydzień po wyrwaniu i nadal boli. Obecnie minął tydzień od wyrwania zęba. Czuje lekkie mrowienie na policzku i swędzenie po bocznej stronie nosa. Chirurg zaczął przypuszczać, że to cos z nerwem. Byłam u laryngologa, który nic nie stwierdził. Teraz czeka mnie TK zatok. Czy to możliwe, że to zapalenie nerwu trójdzielnego? Nie mam typowych objawów ataków/napadów bólu. Bardzo się boję, że to neuralgia nerwu trójdzielnego, która rozwinęła się przez te 3 lata, kiedy przy zębie cały czas było lekkie zapalnie. Dodam ze z pozostałymi zębami wszystko w porządku. Piątka obok wyrwanej szóstki lekko reaguje przy opakowaniu, ale stomatolog wywiesił ze wszystko w porządku (jest zdrowa, nie ma w niej wypełnienia). Bardzo proszę o radę. Bardzo mnie to martwi..
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak sprawdzić, czy korzeń zęba jest pęknięty?

Jak sprawdzić czy korzeń zęba w którym jest wkład korzeniowy jest pęknięty?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak prawidłowo wygląda zębodół po ekstrakcji?

Dzień dobry, Miesiąc temu miałam usuwaną ósemkę zatrzymaną. Ząb miał wygięte korzenie, ekstrakcja nie była długa, ale konieczne było przecinanie zęba. Po trzeciej dobie włączono antybiotyk klindamycyne oraz załóżono nipas z powodu suchego zębodołu. Na kontroli Po dwóch tygodniach wykonano... Dzień dobry, Miesiąc temu miałam usuwaną ósemkę zatrzymaną. Ząb miał wygięte korzenie, ekstrakcja nie była długa, ale konieczne było przecinanie zęba. Po trzeciej dobie włączono antybiotyk klindamycyne oraz załóżono nipas z powodu suchego zębodołu. Na kontroli Po dwóch tygodniach wykonano rtg, które uwidoczniło coś w zębodole. Dokonano łyżeczkowania zębodołu. Od tego czasu mija 1.5 tygodnia, nadal odczuwam ból, ale nie jest to ból ostry (nie wymaga tabletek przeciwbólowych). "Dziura" po zębie jest niezarosnięta, dno zębodołu jest czarne (ciemne?). Rano po przebudzeniu, światło zębodołu jest mniejsze, ściany zębodołu zbliżają się do siebie jakby były opuchnięte. Po jakimś czasie po przebudzeniu światło zębodołu jest większe. Czy odczucia bólowe po takim czasie są normalne? Jak powinno wyglądać dno zębodołu po ponad tygodniu od łyżeczkowania? Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie leczenie zatok będzie konieczne?

Może ktoś podpowie na co się mam szykować ;-) Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. U podstawy obu komór zatoki czołowej widoczne są odcinkowe zgrubienia śluzówki najbardziej zaznaczone po stronie prawej do około 9 mm. Zachyłki czołowe po stronie prawej niedrożne,... Może ktoś podpowie na co się mam szykować ;-) Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. U podstawy obu komór zatoki czołowej widoczne są odcinkowe zgrubienia śluzówki najbardziej zaznaczone po stronie prawej do około 9 mm. Zachyłki czołowe po stronie prawej niedrożne, po stronie lewej drożne. Zmiany śluzówkowe sitowia obustronnie. Zatoka klinowa z widoczną asymetrią wielkości komór. Komora lewa większa. W obrębie obu komór widoczne odcinkowe zgrubienia śluzówki do około 3 mm. Krótkoodcinkowa obturacja zachyłków klinowo-sitowych na tle zmian śluzówkowych i/lub zalegającej wydzieliny. Niewielkie odcinkowe zgrubienia śluzówki w obrębie zatok zębodołowych najbardziej zaznaczone na poziomie zachyłków zębodołowych maksymalnej grubości do około 3 mm. Lejki sitowe po stronie prawej drożne po stronie lewej krótkoodcinkowo obturowane przez zmiany śluzówkowe i/lub zalegającą wydzielinę. Prawowypukłe skrzywienie przegrody nosa z niewielkim kolcem kostnym. Przewody nosowe oraz nozdrza tylne drożne. Rowki węchowe typ II według klasyfikacji Kerosa. Korzenie pojedyncznych zębów trzonowych i przedtrzonowych wpuklają się do światła zatok szczękowych. Ściany kostne zatok bez cech podejrzanej przebudowy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy zabieg na zębach wykonano poprawnie?

Dzień dobry. Miałam tzw. "uśmiech dziąsłowy". Lekarz zaproponował kliniczne wydłużenie korony zębów. Korony zostały tak wydłużone, że aż widać ich korzenie. Poza tym kształt zębów przy osadzeniu w dziąśle , jak się na nie patrzy od przodu, jest trójkątny... Dzień dobry. Miałam tzw. "uśmiech dziąsłowy". Lekarz zaproponował kliniczne wydłużenie korony zębów. Korony zostały tak wydłużone, że aż widać ich korzenie. Poza tym kształt zębów przy osadzeniu w dziąśle , jak się na nie patrzy od przodu, jest trójkątny - wyglądają jak odwrócone kły. Estetycznie nie wygląda to dobrze. Proszę o opinię, czy zabieg został wykonany prawidłowo?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy przez to może mnie boleć ząb?

Witam. Miałam robione RTG zęba i okazało się że korzeń jest zakrzywiony. Czy przez to może boleć mnie ząb ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z tym zębem u dziecka?

Córka 6 lat, podczas zabawy wyrwała sobie mlecznego zęba- jedynkę, za nią już jest stały ząb, jednak kawałek korzenia został w dziale, czy ten stały ząb wypchnie ten kawałek? Co zrobić?
odpowiada 2 ekspertów:
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mogę zrobić z tym słabym zębem?

Dzień Dobry! Od kilku dni mam problem natury stomatologicznej. Jakiś czas temu zjadłem truskawki, niestety nasionko wpadło mi do zęba (górna prawa czwórka), przepłukałem to nasionko za płynem do płukania ust. Niestety od tamtego momentu mam wrażenie jakby mój ząb... Dzień Dobry! Od kilku dni mam problem natury stomatologicznej. Jakiś czas temu zjadłem truskawki, niestety nasionko wpadło mi do zęba (górna prawa czwórka), przepłukałem to nasionko za płynem do płukania ust. Niestety od tamtego momentu mam wrażenie jakby mój ząb zrobił się słabszy, odczuwam dyskomfort w postaci delikatnego strzelania tej czwórki, ale nie zęba a korzenia, który jest w dziąśle (np. gdy podpieram się dłonią po prawej stronie twarzy). Można wiedzieć co to może być? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Ile czasu może trwać ten zabieg stomatologiczny?

Dzień dobry mam pytanie do lekarza stomatologa. Strasznie boję się wizyty u dentysty. To jest może głupie ale odczuwam straszny lęk. Moje pytanie jest takie ile czasu będę miał wyrywany 10-letni korzeń zęba 5? Na ile czasu psychicznie muszę się... Dzień dobry mam pytanie do lekarza stomatologa. Strasznie boję się wizyty u dentysty. To jest może głupie ale odczuwam straszny lęk. Moje pytanie jest takie ile czasu będę miał wyrywany 10-letni korzeń zęba 5? Na ile czasu psychicznie muszę się nastawić oraz czy konieczny będzie antybiotyk po wyrwaniu? Ponieważ mój organizm straszne źle znosi antybiotyki i po tygodniu brania augamentin np mam miesiąc problemy żołądkowe.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co może być przyczyną powiększającej się opuchlizny?

Dzień dobry, Ponad rok temu złamał mi się ząb, który był parę lat wcześniej leczony kanałowo, górna szostka. Po złamaniu zęba spuchł mi policzek. Ząb został ponownie przeleczony kanałowo lecz opuchlizna nie zeszła dokonca pomimo brania antybiotyku. Ponieważ... Dzień dobry, Ponad rok temu złamał mi się ząb, który był parę lat wcześniej leczony kanałowo, górna szostka. Po złamaniu zęba spuchł mi policzek. Ząb został ponownie przeleczony kanałowo lecz opuchlizna nie zeszła dokonca pomimo brania antybiotyku. Ponieważ zapalenie okolowierzcholkowe było spore ok 10 mm, lekarze mówili że opuchlizna zejdzie z czasem. Zapalenie okolowierzcholkowe cofnęło się po ponad roku o 80% ale opuchlizna stopniowo robi się większa. Lekarz mnie badał pod kątem ropnia. Ropnia nie ma. Ząb nie boli, ale od czasu do czasu czuje ta okolice. Co może być przyczyną powiększającej się opuchlizny jeżeli na zdjęciu ząb wydaje się być przeleczony poprawnie? Czy taki ząb najlepiej usunąć czy zrobić resekcje korzenia? Z góry dziękuję za poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy może być konieczna ekstrakcja chirurgiczna?

Dzien dobry. Parę lat temu miałam leczona kanałowo górna 6. Jednak ostatnio zab sie rozleciał. Został korzen i na dziąsel w dole jego resztki. Czy w takim przypadku zab będzie usuwany szybko czy też chirurgiczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy może tak wyglądać korzeń zęba?

Dzień dobry, dzisiaj zauważyłem, że od wewnętrznej strony przy dolnym łuku mam taki biały wyrostek, twardy w dotyku. Mam wrażenie, że jest to korzeń zęba, który znajduje się w niepokojąco bliskiej odległości od świata zewnętrznego :) Czy możliwe by... Dzień dobry, dzisiaj zauważyłem, że od wewnętrznej strony przy dolnym łuku mam taki biały wyrostek, twardy w dotyku. Mam wrażenie, że jest to korzeń zęba, który znajduje się w niepokojąco bliskiej odległości od świata zewnętrznego :) Czy możliwe by był to korzeń zęba? Żaden z najbliżej sąsiadujących zębów nie był nigdy leczony. Co to może właściwie być? Jestem w trakcie leczenia ortodontycznego, noszę nakładki invisalign. Na dole miałem bardzo duże stłoczenia. Równo za miesiąc mam wizytę u stomatologa, a dwa dni później u ortodontki. Czy sprawa może poczekać, czy to raczej pilny temat? Nie wiem na ile jest to widoczne na zdjęciu, to ten mały biały element niedaleko dwójki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogło dojść do powikłań w trakcie gojenia rany?

Witam, w poniedziałek miałam wyrywaną dolną szóstkę, ból po ekstrakcji zmusił mnie do wizyty ponownie u stomatologa w środę, który stwierdził, że zaczął się robić lekki stan zapalny po czym oczyścił ran i zaszył. Dodam, że moje zęby mają proste... Witam, w poniedziałek miałam wyrywaną dolną szóstkę, ból po ekstrakcji zmusił mnie do wizyty ponownie u stomatologa w środę, który stwierdził, że zaczął się robić lekki stan zapalny po czym oczyścił ran i zaszył. Dodam, że moje zęby mają proste korzenie i nigdy nie było problemów po wyrwaniu ósemek , natomiast przy tej szóstce ból odczuwam codziennie, nie ma dnia bez leku przeciwbólowego, również w nocy ból się nasila. Moje pytanie brzmi , czy jest to normalne ? Ile taki ból może trwać? Czy jednak udać się do lekarza trzeci raz zeby sprawdził czy jest w porządku? Czy mogło dojść do jakiś powikłań w trakcie gojenia rany?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego mam dalej ropną wydzielinę na dziąśle?

dzień dobry. zacznę od tego że trochę bolała mnie górna jedynka, pulsowała, ćmiła, nawet delikatnie zaczęła się chwiać i wyczuwałam ropę w dziąśle i na podniebieniu. Poszłam do stomatologa, lekarz otworzył zęba, wyczyścił korzenie, zaczął leczenie kanałowe, przy... dzień dobry. zacznę od tego że trochę bolała mnie górna jedynka, pulsowała, ćmiła, nawet delikatnie zaczęła się chwiać i wyczuwałam ropę w dziąśle i na podniebieniu. Poszłam do stomatologa, lekarz otworzył zęba, wyczyścił korzenie, zaczął leczenie kanałowe, przy czym się okazało, że ząb jest martwy - zero bólu bez znieczulenia. Ząb przestał boleć, ale na podniebieniu ropa jak była tak została, wyczuwam okrągły pęcherzyk, a najgorsze że wyczuwam też tą ropę aż pod nosem, w okolicach nad górną wargą - też jakby ruchomy pęcherzyk gdzieś był w środku, nawet skrzydełko nosa mam obolałe. co to jest? czy to ropień, czy torbiel jakaś? czy nie powinnam dostać antybiotyku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w tym przypadku możliwe jest leczenie kanałowe?

Witam czy jest możliwe leczenie kanałowe jest Juz ja tym etapie dosyc szeroko opracowane kanaly, plus malo zeba w furkacji korzeni ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy trzeba usunąć taki ząb?

Witam. Górna 6 (korzenie całkowicie w zatoce)- ząb 3-krotnie leczony kanałowo pod mikroskopem, obecnie założony calcipast. Po każdym leczeniu silny stan zapalny zatoki szczękowej (potwierdzone tomografem zatok, silny ból, bez kataru). Brałam antybiotyki Clindamycyna, Amotaks, Macromax,... Witam. Górna 6 (korzenie całkowicie w zatoce)- ząb 3-krotnie leczony kanałowo pod mikroskopem, obecnie założony calcipast. Po każdym leczeniu silny stan zapalny zatoki szczękowej (potwierdzone tomografem zatok, silny ból, bez kataru). Brałam antybiotyki Clindamycyna, Amotaks, Macromax, donosowo Pronasal. Nie pomagają, pomaga tylko ponowne przepłukanie kanałów. Za kilka dni znowu to samo- stan zapalny zatoki wraca. Endodonta nadal chce leczyć ząb. Mam już serdecznie dość tego bólu- czy nie lepiej wyrwać tego zęba czy mimo wszystko warto go wyleczyć i stan zapalny zatoki nie powróci?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza?

Syn 5 lat. Ukruszyła mu się górna czwórka, dzisiaj wypadł kolejny kawałek. Obecnie został sam korzeń zęba (brązowy, ząbek byl zepsuty) w dziasle. Powinnam udac się do dentysty? Podobno staly ząbek może wypchnąć pozostałość mleczaka, czy to prawda?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty