Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 4 , 4 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chirurgia: Pytania do specjalistów

Czy tatuaż traktować jako zabieg chirurgiczny?

Witam! Mam przepisane Amitriptylinum VP a za parę dni jestem umówiona na tatuaż. Na ulotce leku napisane jest żeby odstawić na kilka dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Czy tatuaż traktować jako zabieg chirurgiczny? Czy mogę normalnie zażywać lek czy lepiej odstawić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co znaczy ten ból po wycięciu wyrostka?

Witam . Jestem dwa tygodnie po operacji laparoskopowej usunięcia wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym .Od kilku dni zaczęło boleć mnie to miejsce po wycięciu wyrostka . Bolą również plecy i mam nudności. Byłam nawet w szpitalu , ale chirurg twierdzi... Witam . Jestem dwa tygodnie po operacji laparoskopowej usunięcia wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym .Od kilku dni zaczęło boleć mnie to miejsce po wycięciu wyrostka . Bolą również plecy i mam nudności. Byłam nawet w szpitalu , ale chirurg twierdzi , że pewnie to przejdzie ,a na USG nic nie wykazano .Martwi mnie to co mam teraz robić , gdzie się udać . Chciałabym już być w pełni zdrowia , żeby wrócić do pracy .
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy lek miał wpływ na wynik badania?

Dzień dobry. Mam 35 lat. Ostatnio pojawiły mię lekkie obrzęki pod kolanami z tyłu nóg. Zrobilam badanie d-dimerow w celu wykluczenia zakrzepicyi wynik wyszedł 351,63. Od jakiegoś czasu ok. 3 tygodnie stosuje acard. Czy lek miał wpływ na wynik badania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Magdalena Reszczyńska
Lek. Magdalena Reszczyńska

Po jakim czasie od zabiegu można kąpać się w jeziorze?

Ile po zabiegu wycinania wrastającego paznokcia można się kąpać w jeziorze?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Co robić z tym palcem po operacji?

Mam wrośnięte szwy w palcu po operacji. Operację miałam 12 lat temu. Palec jest ciągle spuchnięty i bolący. Lekarze na nfz odsyłają mnie zalecając przykładanie okładów z sody i wody. Palec ciągle boli. Czy chirurg oczyściłby mi palec z... Mam wrośnięte szwy w palcu po operacji. Operację miałam 12 lat temu. Palec jest ciągle spuchnięty i bolący. Lekarze na nfz odsyłają mnie zalecając przykładanie okładów z sody i wody. Palec ciągle boli. Czy chirurg oczyściłby mi palec z tych skrawków. Czy po prostu czekać aż samo wyjdzie? Pierwszy kawałek przebił się przez skórę i lekarz normalnie go usunął. Reszta siedzi pod skóra i nikt nie chce tego wyciągnąć.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy po zabiegu mogę moczyć palec w szarym mydle?

Witam, tydzień temu we wtorek miałem usuwanego wrastającego paznokcia, chirurg usunął również ziarninę i zszył wał. 2 dni po zabiegu udało mi się ściągnąć przyklejony opatrunek i już 6 dni nakładam maść przepisaną przez chirurga (braunovidon). Podczas zabiegu czułem taki... Witam, tydzień temu we wtorek miałem usuwanego wrastającego paznokcia, chirurg usunął również ziarninę i zszył wał. 2 dni po zabiegu udało mi się ściągnąć przyklejony opatrunek i już 6 dni nakładam maść przepisaną przez chirurga (braunovidon). Podczas zabiegu czułem taki szczypiący ból pod skórą za paznokciem- jest to chyba okolica macierza. Po zabiegu przez ten tydzień nieraz czułem ten ból tylko delikatnie i mam wrażenie, że to właśnie stamtąd wypływa mi ropa. Mój palec nie wygląda za ciekawie, ponieważ zamiast czystego mięsa mam zaschnięta ropę i trochę tej maści co stosuję. Czy mogę moczyć tego palca w wodzie lub szarym mydle?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Do jakiego lekarza udać się z tymi guzami na głowie?

Witam, trzy lata temu pojawił mi się na głowie guz - poszłam z tym do lekarza ale zrobiono mi tylko badanie krwi i skoro wyszło dobrze odesłano mnie z niewiedzą co to takiego do domu. W zeszłym roku wyczułam kolejny... Witam, trzy lata temu pojawił mi się na głowie guz - poszłam z tym do lekarza ale zrobiono mi tylko badanie krwi i skoro wyszło dobrze odesłano mnie z niewiedzą co to takiego do domu. W zeszłym roku wyczułam kolejny guz, a teraz gdy rośnie trzeci zaczęło mnie to już niepokoić. Guzy te znajdują się na górze głowy w jej tylnej części, są nieruchome i nie bolą mnie. Co to może być? i do jakiego lekarza powinnam się udać żeby to zbadać - do onkologa, chirurga...?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Kiedy można pić alkohol po usunięciu wyrostka?

Witam 04.06 miałem wycinany wyrostek robaczkowy laparoskopowo. Czuję się bardzo dobrze nic nie boli chodzę sobie na spacery od 3 dni (ok 5000 kroków z przerwami). 17.06 sciągają mi szwy rany już praktycznie zagojone. 2.07 mam 18 mojej dziewczyny i... Witam 04.06 miałem wycinany wyrostek robaczkowy laparoskopowo. Czuję się bardzo dobrze nic nie boli chodzę sobie na spacery od 3 dni (ok 5000 kroków z przerwami). 17.06 sciągają mi szwy rany już praktycznie zagojone. 2.07 mam 18 mojej dziewczyny i zadaję sobie pytanie czy będę mógł wypić trochę alkoholu. Leki od 2 dni są odstawione i jedynie co to biorę osłonowe (enterol i controloc).
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ta wypukłość na brzuchu?

Jakiś czas temu na swoim brzuchu zauwazyłam lekką wypukłość, nie ma ona konkretnego kształtu, znajduję sie między pępkiem w mostkiem ( bliżej pepka) nie jest to twarde, gdy naciskam to pod spodem nie czuję nic, tak jakby ta nierówność była... Jakiś czas temu na swoim brzuchu zauwazyłam lekką wypukłość, nie ma ona konkretnego kształtu, znajduję sie między pępkiem w mostkiem ( bliżej pepka) nie jest to twarde, gdy naciskam to pod spodem nie czuję nic, tak jakby ta nierówność była jedynie skórą ale niczym głębiej. Wygląda to na nierówno ułożony tluszcz ( mam nadwagę) nie boli nie mam zaczerwienionej skory w tym miejscu. Moje pytanie brzmi czy faktycznie może być tak, że tluszcz ułożył sie nierównomiernie? Nie wiem czy ta informacja cos da, ale od wielu lat noszę ciasno zapięte spodnie oraz paski z dosc duzymi klamrami, fałda brzucha opiera się przy siedzeniu zwykle na tych klamrach, moze to jest przyczyną?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Czy ten ból miał związek z jajnikiem?

Dobry wieczór! Piszę do państwa z dość ważnym pytaniem. Mianowicie pół roku temu „zdiagnozowano” u mnie zapalenie wyrostka robaczkowego, który został wycięty. Przed „diagnozą” pojawił się ból w prawej części podbrzusza i miało to miejsce 18 dnia cyklu. Pomimo... Dobry wieczór! Piszę do państwa z dość ważnym pytaniem. Mianowicie pół roku temu „zdiagnozowano” u mnie zapalenie wyrostka robaczkowego, który został wycięty. Przed „diagnozą” pojawił się ból w prawej części podbrzusza i miało to miejsce 18 dnia cyklu. Pomimo zabiegu ból jednak nie ustał i raz na czas pojawia się z prawej strony wraz z opuchlizną około 20 dnia cyklu. Moje cykle trwają zazwyczaj 26/27 dni. Moje pytanie brzmi: czy diagnoza mogła zostać postawiona źle, a ból może mieć związek z problemami z jajnikiem?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Andrzej Kluciński
Dr n. med. Andrzej Kluciński

Czy można spożywać alkohol po usunięciu żołądka?

Witam. Jestem po operacji całkowitego usunięcia żołądka. Mam pytania odnośnie spożywania alkoholu. Po jakim okresie będę mógł znów spożywać alkohol? Czy będą wynikały z tego powodu jakieś inne konsekwencje zdrowotne? Czy szybsze wchłanianie alkoholu będzie miało wpływ na... Witam. Jestem po operacji całkowitego usunięcia żołądka. Mam pytania odnośnie spożywania alkoholu. Po jakim okresie będę mógł znów spożywać alkohol? Czy będą wynikały z tego powodu jakieś inne konsekwencje zdrowotne? Czy szybsze wchłanianie alkoholu będzie miało wpływ na "samopoczucie po wypiciu" oraz czy będzie ono takie same jak przed operacją czy będzie inne?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Po jakim czasie można zdjąć szwy?

czy mogą być zdejmowane szwy z rany po operacji kolana / endoproteza , jeżeli z jednym punkcie z rany trochę sączy się płyn z krwią. Minął termin na zdjęcie szwów określony w wypisie ze szpitala 14 dni od operacji... czy mogą być zdejmowane szwy z rany po operacji kolana / endoproteza , jeżeli z jednym punkcie z rany trochę sączy się płyn z krwią. Minął termin na zdjęcie szwów określony w wypisie ze szpitala 14 dni od operacji /. O ile można przedłużyć czas na bezpieczne wyjęcie szwów - ile dni po zakończeniu sączenia.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Co robić z tym urazem stopy?

Dzien dobry. Dwa dni temu byłam w lesie i niefortunnie stanęłam na jakąś gałąź, która przebiła mi podeszwe w bucie i wbiła się lekko w stope. Po zdjęciu buta zobaczyłam małą ilość krwi i cieniutką drzazgę, która jednak nie wbiła... Dzien dobry. Dwa dni temu byłam w lesie i niefortunnie stanęłam na jakąś gałąź, która przebiła mi podeszwe w bucie i wbiła się lekko w stope. Po zdjęciu buta zobaczyłam małą ilość krwi i cieniutką drzazgę, która jednak nie wbiła sie głęboko, więc szybko wyjęłam ją palcem. Potem jednak odczuwałam ból w stopie i przy stawaniu oraz dotykaniu tego miejca również czuje ból. To miejce jest zaczerwienione od środka, jednak nie widzę gołym okiem drzazgi. Byłam u lekarza rodzinnego, obejrzał stopę i powiedział że nie widzi tam drzazgi (ta ranka lekko zarosła, jednak jest zaczerwieniona i wciąż bolesna). Dostałam szczepionkę przypominającą na tężca, bo akurat miałam ją brać w tym okresie i antybiotyk. Lekarz nie zasugerował pójścia do chirurga, a ja obawiam się, że drzazga może tkwić gdzieś pod skórą. Przeczytałam gdzieś, że jesli drazga dostanie sie do układu krążeniowego może dotrzeć nawet do serca lub mózgu. Czy to prawda? Strasznie się boję, bo czuje bol przy dotyku i stawaniu, a miejsce to jest jakby zaczerwienione od środka, a z racji tego że było to rozwarstwione drewno obawiam się, że może być niewidoczne. Co mogłabym zrobić z tym zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mam robić z ręką po skaleczeniu szkłem?

Przedwczoraj w nocy pocharatałam sobie rękę na szybie. Rana jest od zewnątrz na nadgarstku i jest dość głęboka, ale raczej nie do szycia. Dziś zorientowałam się że w ramie jest mały kawałek szkła (wcześniej myślałam że to po prostu skóra... Przedwczoraj w nocy pocharatałam sobie rękę na szybie. Rana jest od zewnątrz na nadgarstku i jest dość głęboka, ale raczej nie do szycia. Dziś zorientowałam się że w ramie jest mały kawałek szkła (wcześniej myślałam że to po prostu skóra już martwa, odstająca co trochę jej ścięło na początku rany). Próbowałam odmoczyć ranę i wyciągnąć szkło penceta, niestety bezskutecznie. Szkło wydaje mi się że jest bardziej wbite w zgrubiała lekko przycięta skórę na ranie, a nie centralnie w niej, ale pewna nie jestem. Czy powinnam udać się do jakiegoś lekarza z tym, czy jest możliwe że to szklo samo wypadnie lub uda mi się je wyciągnąć gdy rana trochę się przygoi?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy taki wyciek z rany po zabiegu jest normalny?

Dzien dobry, jestem 1,5 tygodnia po chirurgicznym usunięciu torbieli wlosowej. Nadal przy zmianie opatrunkow widze wycieki z rany, kolor rudawy, czy to normalne?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mam robić z tą zmianą po goleniu?

Witam około tygodnia temu podczas golenia zaciąłem sobie pryszcza. Po 3 dniach zrobił się duży ropień 3-4cm. Po wizycie u dermatologa dostałem antybiotyk oraz maść z antybiotykiem z diagnozom że powinien sam zniknąć. Po kolejnych 3 dniach udałem się... Witam około tygodnia temu podczas golenia zaciąłem sobie pryszcza. Po 3 dniach zrobił się duży ropień 3-4cm. Po wizycie u dermatologa dostałem antybiotyk oraz maść z antybiotykiem z diagnozom że powinien sam zniknąć. Po kolejnych 3 dniach udałem się do chirurga który stwierdził że guzek jest dość duży i trzeba go usunąć ale nie chciał tego zrobić na miejscu bo stwierdził że nie wie czy to jeszcze ropniak czy jak stwierdził przerodził się we włókniaka (z tego co czytałem jedno nie ma z drugim nic wspólnego) i zalecił badanie USG (badanie mam najszybciej za tydzień). Dzisiaj po smarowaniu maścią odpadł mi strupek i zaczęła lecieć ropa. Żona stwierdziła że można samemu wycisnąć tą ropę bo tak zawsze robiła i wycisnęła ile się dało aż została sama krew. Jama ropnia zmniejszyła się może z 1cm ale nadal jest spora. Nie za bardzo wiem jak wygląda przekrój ropnia bo oczywiście nigdzie nie można tego znaleźć. Czy po drenażu ropnia dalej zostaje ta jama (guzek)? Czy podczas antybiotykoterapii jestem zagrożony powikłaniami? Co ja mam zrobić w takiej sytuacji bo mam wrażenie że nikt nie potrafi mi kompetentnie pomóc?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Co oznacza taki wynik biopsji u 62-latka?

Proszę o pomoc co oznacza wynik biopsji:1)adenocaarcinana tubulave G2 infiltrans et exulcenaus 2)adenoma tubulocvillasum dysplasia mimoris gradus
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Co może znaczyć taki guzek między skronią a uchem?

Witam, mam 18 lat, pare lat temu zaczął rosnąć mi guzek między skronią a uchem, przy małej tętnicy, jest twardy, lekko da się go przesunąć, niebolesny ale czasami występują u mnie tępe bóle głowy z tej strony, szczególnie miałam... Witam, mam 18 lat, pare lat temu zaczął rosnąć mi guzek między skronią a uchem, przy małej tętnicy, jest twardy, lekko da się go przesunąć, niebolesny ale czasami występują u mnie tępe bóle głowy z tej strony, szczególnie miałam takie wzmożone bóle kilka tygodni temu kiedy po drugiej stronie pod uchem pojawiło mi się coś identycznego, ale jest malutkie 3 mm, ten kilkuletni ma około 1,5 cm ale obecnie chyba nie rośnie. Co to może być, gdzie się z tym zgłosić, czy iść do onkologa? Nie jest to kaszak na pewno, tego guzka w zasadzie w ogóle nie widać, czuć go tylko pod palcami. Od roku mam również plamki na ciele, które wolno rosną i wcale nie znikają, nie są czerwone ale jakby przyciemnionej lekko skóry. Czy może mieć to związek?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dlaczego rana po operacji wyrostka źle się goi?

Mąż przeszedł operacje usunięcia wyrostka robaczkowego z perforacja. Odbyła się próba laparoskopowa, następnie cięcie klasyczne. Drenaż. Operacja miała miejsce w Grecji. W drugiej dobie wystąpiła wysoka gorączka 39, otrzymał antybiotyk, następnie po wyjściu że szpitala kolejny cipronix. Po 7... Mąż przeszedł operacje usunięcia wyrostka robaczkowego z perforacja. Odbyła się próba laparoskopowa, następnie cięcie klasyczne. Drenaż. Operacja miała miejsce w Grecji. W drugiej dobie wystąpiła wysoka gorączka 39, otrzymał antybiotyk, następnie po wyjściu że szpitala kolejny cipronix. Po 7 dniach po operacji zdjeto szwy. Po 9 dniach pojawiła się wysoką gorączka 39 st oraz wysiek ropny z głównego cięcia. Rana została oczyszczona, pobrany wymaz. Stwierdzono obecność e coli wlaczono antybiotyk amoksiklaw, codzienne płukanie rany. Wydobywająca się ropa niebywałe śmierdziała. Po kilku dniach antybiotykoterapi przestało śmierdzieć. W 10 dniu brania antybiotyku znów gorączka, oraz zaczerwienienie i opuchnięcie blizny po drenażu. Rana została naciata, wysiek ropy. Skąd taki obrót sytuacji? Ropa wycieka, gorączka nadal w okolicach 38. Czy powinniśmy przeprowadzić dodatkowe badania bądź włączyć inny antybiotyk? Jak długo może trwać takie sączenie się i gojenie rany?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co mam zrobić z uszkodzonym paznokciem?

Witam, w grudniu zmiażdżyłam sobie kciuka u lewej ręki drzwiami. Paznokieć zszedł i urósł nowy po pół roku. Niestety wczoraj zahaczyłam ten paznokciem i oderwał się od skóry, nadal trzyma się na macierzycy. Sączyła się z niego krew,... Witam, w grudniu zmiażdżyłam sobie kciuka u lewej ręki drzwiami. Paznokieć zszedł i urósł nowy po pół roku. Niestety wczoraj zahaczyłam ten paznokciem i oderwał się od skóry, nadal trzyma się na macierzycy. Sączyła się z niego krew, pojechałam na pogotowie, niestety nie przyjęto mnie, Pani kazała na drugi dzień pojechać do chirurga który coś „zaradzi”. Byłam u niego, uznał że trzeba czekać i naklejac plaster- tyle z mojej wizyty. Palec bardzo boli i pulsuje, sączy się spod paznokcia bezbarwny płyn, w aptece poradzono mi psikać Octenisept’em i smarować maścią ichtiolową oraz naklejaćna to plaster. Nie wiem co robić, jechać do innego miasta na pogotowie czy czekać na cud, że to coś da…
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Patronaty