Bóle zęba po plombowaniu i znieczuleniu miejscowym

Witam.mam takie pytanie.cztery dni temu plombowalam zeba.bylo to lecznie zeba na znieczuleniu miejscowym miedzy siodemka a osemka przy dziasle.zaplacilam za to leczenie 200 zl .stomatolog mowil ze jak bedzie bolal to czeka mnie leczenie kanalowe.ten zab mnie nie boli jak go nie dotykam.jem druga strona bo ta nie moge ze wzgledu na bol ktory mi dokucza.od dwoch dni boli mnie rowniez ucho i nie wiem czy to jest zle zrobiony zab czy tylko przewianie i tak to odczuwam.prosze o dpowiedz.pozdrawiam.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Ani źle zrobiony , ani "przewianie" . Czasem jest tak , że mamy do czynienia z bardzo głeboką próchnicą , ale nie aż tak głęboką żeby z całą pewnością podjąć decyzje o leczeniu kanałowym , zakłada się wtedy wypełnienie i uprzedza pacjenta o tym że ze wzgledu na głębokośc ubytku może być konieczne leczenie kanałowe jeżeli ząb będzie bolał , co też zostało u Pani powiedziane.
Taka sytuacja to niejako przysługa dla pacjenta szansa aby nie obciążać go być może zbędnym leczeniem kanałowym.
Powinna Pani w tej sytuacj jak najszybciej zgłosić się ztym problemem do swojego lekarza.
A tak na marginesie nie można przewiać zębów i zęby nie bolą od przewiania tylko od zniszczeń spowodowanych próchnicą

0

Witam
z objawów które Pani podaje wynika że doszło do zapalenia miazgi- tej tkanki która jest żywa i odpowiada za ból. Lekarz który wykonał wypełnienie poinformował Panią że ząb może boleć..gdyż jak przypuszczam była bardzo głeboka próchnica. Prosze zgłosić się do lekarza celem kontynuacji leczenia.

0

Dentysta online



„Dentysta online”



Ból zęba po plombowaniu oraz towarzyszący mu ból ucha może wynikać z kilku przyczyn, niekoniecznie wskazujących na niewłaściwe leczenie. Oto możliwe powody Twoich dolegliwości:



1. Podrażnienie miazgi zęba

Plombowanie blisko dziąsła może powodować przejściowe podrażnienie miazgi zęba, szczególnie jeśli zmiana była głęboka. Taki stan może wywoływać wrażliwość na nacisk lub temperaturę, co często ustępuje po kilku dniach.



2. Zapalony lub niedoleczony ząb

Jeśli próchnica sięgała bardzo głęboko, istnieje ryzyko, że miazga zęba została zakażona lub uszkodzona. Taki ząb może wymagać leczenia kanałowego, zwłaszcza jeśli ból nie ustępuje lub staje się intensywniejszy.



3. Problemy z ustawieniem wypełnienia

Jeśli plomba jest zbyt wysoka, może powodować przeciążenie zgryzowe. Taki problem często objawia się bólem podczas gryzienia i może wpływać na okoliczne tkanki oraz promieniować na ucho.



4. Ból promieniujący

Ból zęba często promieniuje do ucha, zwłaszcza jeśli dotyczy dolnych trzonowców. Uczucie bólu w uchu może być więc skutkiem problemów stomatologicznych, a nie infekcji ucha.



5. Przewianie lub infekcja ucha

Jeśli ból ucha pojawił się równolegle z bólem zęba, istnieje możliwość, że oba problemy są niezależne. Przewianie, infekcja ucha środkowego lub zatok również mogą wywoływać podobne dolegliwości.



Co zrobić?

Skonsultuj się ze stomatologiem: Powiedz o bólu, szczególnie przy nacisku. Dentysta może sprawdzić ząb i dostosować wypełnienie, jeśli jest zbyt wysokie. Jeśli podejrzewa zapalenie miazgi, zaleci leczenie kanałowe.

Monitoruj ból: Jeśli ból w uchu i zębie nie ustępuje, konieczna może być konsultacja laryngologiczna, aby wykluczyć infekcję ucha.

Leki przeciwbólowe: W międzyczasie możesz przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które złagodzą dolegliwości.

Unikaj jedzenia na bolącej stronie: Pozwól zębowi odpocząć, unikając gryzienia twardych pokarmów po stronie wypełnienia.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub się nasilają, koniecznie zgłoś się ponownie do stomatologa, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty