Bóle zęba a wypadnięcie plomby

Witam, Miesiąc temu poszłam na rutynowe badanie do stomatologa. Niby miałam próchnice w górnej dwójce, ale mnie nie bolał ząb. Pani zaplombowała, jeszcze tego samego dnia zaczął mnie boleć . po tygodniu wypadła mi plomba. Pani doktor nie chciała mnie przyjąć, więc po $ dniach od wypadnięcia plomby, poszłam do innego lekarza. Po dwoch tygodniach, ząb mnie zaczął pobolewać. Poszłam do Pani, niby wszystko ok. Ale ból zęba się nasila, najpierw przy oddychaniu, teraz przy nagryzaniu. Co to jest?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Czasem, co bardzo nas dziwi, rozwijająca się próchnica nie boli. Rozwija się powoli w zębie, a nerw długo nie reaguje na toksyny produkowane przez bakterie. Nagle, gdy lekarz stomatolog usunie całą próchnicę i tylko cieniutka ścianka zębiny oddziela miazgę od świata zewnętrznego, namnożenie czynników staje się tak silnym stresem dla nerwu, że zaczyna rozwijać się stan zapalny. Jeżeli w Pani zębie ból się nasila, a także powoli zaczyna boleć przy nagryzaniu jest to raczej znak na nieodwracalne zmiany w miazdze. Istnieje duże ryzyko, że taki ząb obumrze i tylko leczenie kanałowe pozwoli uchronić go przed usunięciem. Rozumiem Pani przypuszczenie, że przyczyną mogło być leczenie, szczególnie jeżeli po 4 dniach wypełnienie wypadło. Musi Pani być jednak świadoma, że bez leczenia, próchnica w zębie też doprowadziłaby do stanu zapalnego zęba. Może trwałoby to dłużej, ale konsekwencje mogłyby być dużo bardziej bolesne. Pozdrawiam Urszula Jarosz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wypadnięcie plomby z zęba

Ok. 2 miesiące temu wypadła mi plomba (ząb siekacz u góry) nic nie chciałem z tym robić bo byłem bardzo zajęty więc nie wywalałem tej plomby tylko ją zatrzymałem, także nie chciałem żeby ktoś mnie widział bez tej plomby bo mam drobną szczelinę i dziwnie to wygląda, to te plombę wsadziłem tam gdzie ona była i nie wypadała mi, bólu nie czułem i nadal nie czuję ( plombę zgubiłem dzisiejszego dnia podczas posiłku), wizytę u dentysty mam 13 lipca co się stanie jeśli będę przez ten czas chodziłbezniej
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Witam
Nic nie powinno się stać (chyba że było to duże wypełnienie), pozostaje jedynie kwestia estetyki. Na przyszłość proszę starać się od razu umawiać wizytę u stomatologa, później można mieć pretensje tylko do siebie.

0
Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk
Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk

najprawdopodobniej nic - jeśli przy nieszczelnej, "wyciąganej plombie" nie dokuczała Panu nadwrażliwość to raczej nic Panu nie grozi - skutki oceni dopiero somatolog na wizycie
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wypadnięcie plomby z zęba leczonego kanałowo

Kilka lat temu miałem zęba leczonego kanałowo. Obecnie ząb jest już martwy, więc nie boli i nie mam z nim problemów. Kilka miesięcy temu wypadła mi jednak z niego plomba, której do tej pory nie założyłem, ponieważ nie odczuwam z tego powodu żadnych dolegliwości. Czy przez to mogę mieć jakieś problemy z tym zębem? Nie wiem czy mam ją założyć u stomatologa, czy może pozostać tak jak jest. Proszę o pomoc!
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,oczywiście należy zgłosić się(jak najszybciej) do lekarza i ponownie odbudować zęba.Tak,taki ząb nie boli,ale niezabezpieczone tkanki twarde zęba cały czas ulegają procesowi demineralizacji,więc ubytek trzeba będzie oczyszczać(i powiększać),ponadto może dojść do odsłonięcia ujść kanałowych-a wówczas konieczne będzie powtórne leczenie kanałowe.
Poza tym nie jest przecież komfortowe życie z ubytkiem(na dodatek dużym,bo po leczeniu kanałowym) w zębie...

0

Owszem , problemy moga być . To , ze ząb jest po leczeniu kanałowym nie znaczy , że nie ulega próchnicy. Z czasem zniszczenie korony zęba może być tak duże , że nie pozostanoie nic innego jak usunięcie zęba. Poza tym cały czas odkryte ujścia kanałów zęba. Może dojść do tego , że materiał wypełniający je wypłucze się częściowo , wypelnienie bedzie nieszczelne i dojdzie do infekcji tkanek okołowierzchołkowych zęba a w konsekwencji stanu zapalnego.
Pilnie proszę udać się do dentysty.

0

Ząb powinien zostać jak najszybciej ponownie odbudowany. W takim stanie jest bardzo duże ryzyko złamania, które w przypadku głębokiego złamania poddziąsłowego może skończyć się usunięciem zęba. W przypadku gdy wypadło całe wypełnienie i są odsłonięte ujścia kanałów korzeniowych, doszło już na pewno do reinfekcji. Aby w przyszłości nie było z zębem problemów należy wykonać ponowne leczenie kanałowe i odbudowę protetyczną.

0

Warunkiem utrzymania zęba po leczeniu kanałowym w dobrym stanie jest jego szczelan odbudowa (plomba , korona) , jeżeli tego nie ma (dochodzi do rozsczelnienia , bądź utraty jak u Pana) wypełnienie kanałow zostaje nadkażeno i bakterie kolonizują na nowo kanały posuwając się wzdłuż wypełnienia kanałów co będzie skutkowało koniecznością ponownego leczenia kanałowego.
Już po kilkunastu dniach , bakterie znajdują się dość głeboko w wypełnieniu kanałów.

0

Chirurg dentysta Białystok



„Chirurg dentysta Białystok”



Jeśli ząb był leczony kanałowo i jest martwy, brak plomby może prowadzić do pewnych potencjalnych problemów, nawet jeśli obecnie nie odczuwasz bólu ani dyskomfortu. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:



Ryzyko infekcji: Otwarte miejsce po wypadniętej plombie może stać się bramą dla bakterii, co zwiększa ryzyko infekcji. Chociaż ząb jest martwy, infekcja może rozprzestrzenić się na otaczające tkanki, w tym dziąsła i kości, co może prowadzić do poważniejszych problemów.



Złamanie zęba: Bez plomby ząb jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Martwe zęby są często osłabione i brak ochrony może zwiększyć ryzyko złamań lub pęknięć.



Problemy z estetyką: Brak plomby może wpływać na wygląd zęba, zwłaszcza jeśli jest to ząb widoczny podczas mówienia lub uśmiechania się.



Potrzeba leczenia: Jeśli nie założysz nowej plomby, ząb może wymagać później bardziej skomplikowanego leczenia, np. korony, a w najgorszym przypadku może być konieczne usunięcie zęba.



Co możesz zrobić:



Umów się na wizytę u dentysty: Zdecydowanie zaleca się, aby skonsultować się z dentystą w celu oceny stanu zęba. Dentysta oceni, czy założenie plomby jest konieczne, czy też wymaga innego leczenia.



Rozważ założenie plomby: Nawet jeśli obecnie nie odczuwasz dolegliwości, lepiej jest założyć plombę, aby zabezpieczyć ząb i uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.



W skrócie, choć brak plomby nie powoduje bezpośrednich problemów w tej chwili, istnieje ryzyko poważniejszych komplikacji, dlatego warto podjąć działania i skonsultować się z dentystą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty