Witam:) Na zdjęciach RTG można zobaczyć zmiany jakie zachodzą w kości wokół zęba, jak bardzo zaawansowana jest próchnica, ewentualne złamania zęba, czy ząb jest po leczeniu kanałowym i czy można to leczenie uznać za udane. Nie będzie jednak widać ostrego stanu zapalnego, który u pacjentów objawia się nagłym i silnym bólem zęba, który wcześniej nie dawał dolegliwości. Jeśli pacjent zgłasza się z bólem do stomatologa, zdjęcie RTG jest bardzo pomocne, natomiast najważniejsze zawsze będzie badanie stanu w jamie ustnej oraz wywiad z pacjentem. Pozdrawiam
Witam
W badaniu radiologicznym można zobaczyć stany zapalne tkanek wokół zęba, ale tylko zmiany przewlekłe czyli istniejące już od kilkunastu . Zmiany ostre, czyli świeże (kilkudniowe) nie są do stwierdzenia radiologicznej. Również stany zapalne w komorze, czyli miazdze zęba nie są możliwe do stwierdzenia na radiogramie.
Pozdrawiam.
Niektóre widać inne nie. Nigdy nie stawia się diagnozy tylko na podstawie RTG. Brak zmian widocznych na zdjęciu nie wyklucza ich istnienia.
Witam. Na zdjęciu najlepiej są widoczne przewlekłe stany zapalne tkanek wokół zęba. Zapalenie miazgi zęba nie jest widoczne.
Tak , ale tylko przewlekłe i przewlekłe zaostrzone.
Na zdjęciu widać stany zapalne kości które wynikają ze stanu zapalnego zębów. Zmiany w kości nie są widoczne od razu.
Szanowna Pani!
Zdjęcie radiologiczne (RTG) zębów umożliwia zobrazowanie jedynie przewlekłych stanów zapalnych oraz ich powikłań. Zapalenie miazgi zęba nie będzie widoczne na zdjęciu. Ponadto radiogram jest przydatny dla oceny stopnia zaawansowania próchnicy zębów, urazów (złamań) zębów oraz oceny powodzenia leczenia kanałowego.
W Pani przypadku najważniejsza jest wizyta u lekarza stomatologa, który dokładnie zbada stan jamy ustnej i zębów oraz zbierze właściwy wywiad. Na tej podstawie będzie mógł postawić prawidłowe rozpoznanie i włączyć odpowiednie leczenie. Być może się okaże, że zdjęcie RTG nie będzie konieczne.
Bardzo często ból zęba jest następstwem stanu zapalnego, który rozwija się w obrębie miazgi, czyli galaretowatej tkance wypełniającej komorę zęba i kanały korzeniowe. Jest ona bogato unerwiona i unaczyniona. Miazga pełni w zębie przede wszystkim funkcję odżywczą – poprzez sieć naczyń krwionośnych dostarcza tlen i różne substancje do zębiny, czyli warstwy, która otacza jamę zęba. Kolejną funkcją miazgi jest funkcja czuciowa – pulpa dentis reaguje bólem na szkodliwy wpływ czynników bakteryjnych, termicznych, chemicznych oraz mechanicznych, co zmusza nas do podjęcia szybkich środków zaradczych.
Kiedy w zaatakowanym przez próchnicę zębie powstają głębokie ubytki, znajdujący się w miazdze nerw zostaje odsłonięty i poddany działaniu bodźców mechanicznych i termicznych. Pokarm i napoje (zwłaszcza zimne i gorące) drażnią zakończenia nerwów przechodzących przez żywą miazgę i wywołują natychmiastową odpowiedź bólową. Jednak ból może się pojawić także wówczas, kiedy ząb nie jest dziurawy, a jego korona jest szczelnie zamknięta wypełnieniem. Dzieje się tak dlatego, gdyż stan zapalny uszkadza naczynia krwionośne i doprowadza do obrzęku miazgi, która – jak wiemy – jest zamknięta w twardej, nierozciągliwej komorze. W efekcie obrzęku we wnętrzu zęba następuje wzrost ciśnienia, powstaje ucisk na zakończenia nerwowe i pojawia się odczucie dojmującego bólu.
W przypadku nieodwracalnych zapaleń zęba jedyną możliwością jest leczenie endodontyczne (potocznie leczenie kanałowe). Oznacza to usunięcie części miazgi (tzw. amputacja miazgi w przypadku zębów stałych po urazie lub zębów mlecznych) lub całości miazgi (tzw. ekstyrpacja miazgi w przypadku gdy zapalenie obejmie całą miazgę). Następnie kanały są wypełniane materiałem, najczęściej gutaperką (w przypadku amputacji stosowane są odpowiednie lekarstwa bezpośrednio na miazgę) a ząb jest odbudowywany.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stan zapalny w okolicy zęba – odpowiada Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
- Czy jeśli ząb przestał boleć to muszę iść do dentysty? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Ból zęba po leczeniu i prześwietlenie zębów – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Czy RTG panoramiczne uwidacznia stany zapalne? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Wskazania do leczenia kanałowego – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Bóle zęba przy dotyku po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Bóle zęba a wypadnięcie plomby – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Ból zęba po ponownym leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Ból zęba i pęknięcie po założeniu plomby – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Próchnica zęba bez bólu – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
artykuły
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo wa