Ból zęba po leczeniu i prześwietlenie zębów

witam, od czasu borowania dolnej szóstki czuje ból w tym zębie, po prześwietleniu panoramicznym wyszła ciemna plama dokładnie pod tym zębem w kosci, ząb wg stomatologa po zaplombowaniu nie powinien stanowić problemu, poza długa nitką nerwu, który może być drażniony. Co może oznaczać ta ciemna plama na prześwietleniu?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Rozumien ,że ciemna plama jest na negatywie w związku z tym mówimy o przejaśnieniu , najczęściej w takim przypadku mamy do czynienia z tzw zmiananmi zapalnymi okołowierzchołkowymi czyli przewlwkłym stanem zapalnym po korzeniem zęba , występuje wtedy kiedy mamy do czynienia z uszkodzoną zapalnie miazgą przez dłuższy czas. Nie wystąpił on bezpośrdnio po wyżej wspomnianym leczeniu bo minimalny czas , żeby zobaczyć go na zdjeciu to około 6 miesięcy.
Oczywiście musi to być zweryfikowane przez lekarza bo równie dobrze może to być artefakt bądź strutura anatomiczna , jeżeli zostanie potwierdzona zmiana o charakterze zapalnym , należ ząb przeleczyć kanałowo

0

Witam. Być może ząb jest martwy, ze zmianami przywierzchołkowymi i założenie wypełnienia tylko pogorszyło sprawę. Nie widziałam zdjęcia i dlatego piszę " być może". Proszę pokazać rtg. innemu dentyście, który postawi diagnozę i zadecyduje co dalej. Pozdrawiam Krystyna Pikała

0

W przypadku głębokich wypełnień może być przejściowa nadwrażliwość (ból) po leczeniu. Jeżeli występuje stale świadczy to o stanie zapalnym nerwu. Prawdopodobnie próchnica była za głęboka i bakterie wniknęły już do miazgi lub została ona uszkodzona podczas leczenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest jednoetapowe leczenia endodontyczne przy użyciu mikroskopu. Niepokojąca jest zmiana w kości która widoczna jest na zdjęciu. ego typu zmiany nie go ją się samoczynnie, jest to stan zapalny któremu może pomóc tylko leczenie kanałowe. Oczywiście zdarzają się na zdjęciu artefakty lub struktury anatomiczne wyglądające podobnie (nie mam informacji który ząb).
Proszę udać się do innego stomatologa i wykonać nowe zdjęcie RTG, tym razem nie panoramiczne ale przylegające tego zęba, najlepiej cyfrowe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty