Czy próchnica rozwijała się po leczeniu zęba?

Około pół roku temu miałam leczona górna trójkę. Po założeniu plomby ząb bolał przy nagryzaniu, ale byłam uprzedzona, że może przez jakis czas być wrażliwy. Czas mijał a ząb nadal pobolewal, więc udałam się na konsultacje. Dentystka, która leczyła mi zęba była na dłuższym zwolnieniu chorobowym, więc trafiłam do innej, która stwierdziła, że przyczyną może być nadbudowana plomba i ja podszlifowala. Niestety po tym ból się nasilił i znów poprosiłam o konsultacje w tej samej klinice. Kolejny lekarz stwierdził, że może wymienić wypelnienie, ale nie ma w tej chwili na tyle czasu. Umówiłam więc kolejna dłuższa wizytę i tak trafiłam do czwartego lekarza z tej samej kliniki. Pani doktor zrobiła prześwietlenie, nic podejrzanego nie widziała. Stwierdziła, że wymieni wypełnienie. Po rozwierceniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanalowego. Czy mogę w takim wypadku reklamować wcześniejsze leczenie? Czy możliwe, że ząb nie był doczyszczony i przez to próchnica nadal się rozwijala na tyle, że teraz ząb wymaga leczenia kanalowego? Sąsiednie zęby są zdrowe, kilku dentystów oglądało tego zęba i nie widzieli nic podejrzanego, dopiero po rozwierceniu okazało się, że w środku coś jest nie tak.
KOBIETA, 35 LAT 7 miesięcy temu

Niestety bardzo często zdarza się, że po dokładnym usunięciu próchnicy i założeniu wypełnienia, ząb może przez dłuższy czas boleć. Jeżeli próchnica była bardzo głęboko i od miazgi oddzielała ją tylko cienka ścianka zębiny, bakterie mogły dostać się powoli do kanału i zainfekować tkankę w kanale. W takich przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe pomimo, że ząb już nie ma próchnicy. Pani lekarka ostrzegała, że po założeniu wypełnienia może jeszcze jakiś czas boleć. Oznacza to, że próchnica głęboko zainfekowała ząb. Przypuszczam, że tak właśnie wyglądała sytuacja i że Pani lekarka dobrze doczyściła ząb. Napewno nie jest Pani zachwycona koniecznością leczenia kanałowego, ale w ten sposób może Pani zachować swój ząb. Natomiast w tym przypadku reklamacja jest raczej niemożliwa.