Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 5 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie wczesne: Pytania do specjalistów

Czy próchnica rozwijała się po leczeniu zęba?

Około pół roku temu miałam leczona górna trójkę. Po założeniu plomby ząb bolał przy nagryzaniu, ale byłam uprzedzona, że może przez jakis czas być wrażliwy. Czas mijał a ząb nadal pobolewal, więc udałam się na konsultacje. Dentystka, która leczyła mi... Około pół roku temu miałam leczona górna trójkę. Po założeniu plomby ząb bolał przy nagryzaniu, ale byłam uprzedzona, że może przez jakis czas być wrażliwy. Czas mijał a ząb nadal pobolewal, więc udałam się na konsultacje. Dentystka, która leczyła mi zęba była na dłuższym zwolnieniu chorobowym, więc trafiłam do innej, która stwierdziła, że przyczyną może być nadbudowana plomba i ja podszlifowala. Niestety po tym ból się nasilił i znów poprosiłam o konsultacje w tej samej klinice. Kolejny lekarz stwierdził, że może wymienić wypelnienie, ale nie ma w tej chwili na tyle czasu. Umówiłam więc kolejna dłuższa wizytę i tak trafiłam do czwartego lekarza z tej samej kliniki. Pani doktor zrobiła prześwietlenie, nic podejrzanego nie widziała. Stwierdziła, że wymieni wypełnienie. Po rozwierceniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanalowego. Czy mogę w takim wypadku reklamować wcześniejsze leczenie? Czy możliwe, że ząb nie był doczyszczony i przez to próchnica nadal się rozwijala na tyle, że teraz ząb wymaga leczenia kanalowego? Sąsiednie zęby są zdrowe, kilku dentystów oglądało tego zęba i nie widzieli nic podejrzanego, dopiero po rozwierceniu okazało się, że w środku coś jest nie tak.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy dobrze przyjęłam tabletki antykoncepcyjne?

Witam Mam problem z trądzikiem. Robiłam niedawno badania hormonów i wyszło, że mam podwyższony hormon DHEA. Pani ginekolog przepisała mi tabletki Belara. Niestety źle się po nich czułam. Pani doktor przepisała mi inne Vines. Dokończyłam całe opakowanie Belara, ale nie... Witam Mam problem z trądzikiem. Robiłam niedawno badania hormonów i wyszło, że mam podwyższony hormon DHEA. Pani ginekolog przepisała mi tabletki Belara. Niestety źle się po nich czułam. Pani doktor przepisała mi inne Vines. Dokończyłam całe opakowanie Belara, ale nie zachowałam 7 dniowej przerwy przed rozpoczęciem drugich tabletek, ale zażyłam już po 3 dniach od zakończenia pierwszego opakowania. Czy może być jakiś problem w leczeniu przez wcześniejsze zażycie kolejnych tabletek? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy przy takiej różnicy długości cyklu antykoncepcja jest możliwa?

Dzień Dobry, mam 20 lat i chciałabym zacząć stosować antykoncepcje w postaci tabletek lub krążków. Jednak zastanawiam się czy jest to możliwe. Mój cykl nie należy do zbyt regularnych, choć nie wiem czy jest najgorszy. Chciałabym przybliżyć ilość dni cyklu... Dzień Dobry, mam 20 lat i chciałabym zacząć stosować antykoncepcje w postaci tabletek lub krążków. Jednak zastanawiam się czy jest to możliwe. Mój cykl nie należy do zbyt regularnych, choć nie wiem czy jest najgorszy. Chciałabym przybliżyć ilość dni cyklu z ostatniego roku (2020) zaczynając od grudnia było to 44, następnie luty 60, kwiecień 51, maj 39, lipiec 67, wrzesień 52, listopad, 58, grudzień 34 i aktualnie styczeń było to 38. Chciałabym wiedzieć czy przy takiej różnicy długości cyklu antykoncepcja jest możliwa, czy wymaga to wcześniejszego leczenia?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy terapia mogła okazać się nieskuteczna i wirus powrócił?

Witam. Mam 39 lat i dwa lata temu zakończyłem terapię nowymi lekami na WZW C. Oczywiście 12 tygodniowa terapia zakończyła się pomyślnie a po kolejnych trzech miesiącach badanie svr potwierdziło że wirusa niema. Pani doktor która prowadziła moją terapię... Witam. Mam 39 lat i dwa lata temu zakończyłem terapię nowymi lekami na WZW C. Oczywiście 12 tygodniowa terapia zakończyła się pomyślnie a po kolejnych trzech miesiącach badanie svr potwierdziło że wirusa niema. Pani doktor która prowadziła moją terapię powiedziała że jeśli badanie HCV RNA potwierdziło brak obecności wirusa to znaczy że go już niema i nie będzie tak jak to było we wcześniejszej terapii interferonowej rybawiryna. Po zakończonym leczeniu zrobiłem badanie fibroscanem i miałem wynik F2. Niewiem jak jest teraz bo dopiero za 2 tygodnie mam wizytę na fibroscan i wtedy dowiem się w jakim stanie jest moja wątroba. Piszę dlatego że mam pewne wątpliwości ponieważ od tygodnia strasznie mnie uciska z prawej strony a także boli czasami. Podobnie było kiedy się leczyłem i takie objawy mogły mieć miejsce. Czy terapia mogła okazać się nieskuteczna i wirus powrócił? Dodam że kilka dni temu wykonałem wszystkie badania z krwi, usg oraz ekg i wszystko było jak najbardziej wporzadku. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Który z tych leków będzie skuteczniejszy w leczeniu nerwicy?

Witam po raz kolejny uaktywniła mi się nerwica lękowa. Lekarz przepisał mi sertranorm. Przy wcześniejszych leczenia brałam citaxin ale on na początku bardzo mnie osłabiła i teraz nie wiem czy zacząć leczenie citaxinem czy sertranorm będzie dawał na początku mniejsze... Witam po raz kolejny uaktywniła mi się nerwica lękowa. Lekarz przepisał mi sertranorm. Przy wcześniejszych leczenia brałam citaxin ale on na początku bardzo mnie osłabiła i teraz nie wiem czy zacząć leczenie citaxinem czy sertranorm będzie dawał na początku mniejsze skutki uboczne , który z tych leków będzie korzystniejszy?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy nie powinno być tego typu objawów?

Witam , wczoraj mialam leczoną zeba piątkę gdyż zlamal mi się ząb po wcześniejszym leczeniu kanałowo.dentysta odbudowal ząb na wkładzie jednak czuje ból przy nagryzaniu . Czy nie powinno być tego typu objawów? Coś jakby kulo gdy dotyka dolnej szczęki
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Witam, ostatnio wypadła mi plomba w zębie (miała ona okolo 10lat), jak najszybciej umówiłam się na wizytę u stomatolog aby uniknąć infekcji, nie miałam żadnych dolegliwości bólowych jedynie ubytek. Po prześwietleniu lekarz stwierdził ze nie jest w stanie stwierdzić na... Witam, ostatnio wypadła mi plomba w zębie (miała ona okolo 10lat), jak najszybciej umówiłam się na wizytę u stomatolog aby uniknąć infekcji, nie miałam żadnych dolegliwości bólowych jedynie ubytek. Po prześwietleniu lekarz stwierdził ze nie jest w stanie stwierdzić na sto procent czy jest konieczne leczenie kanałowe, następnie wpuścił jakiś płyn do tego ubytku i jako ze Nie czułam bólu to stwierdził ze ząb jest martwy. Dodam ze nigdy wcześniej mnie on nie bolał, co tez przekazałam lekarzowi. Ale pani stomatolog szła w zaparte ze jest on martwy i mógła się rozwijać próchnica bardzo powoli nie dajac nigdy dolegliwości bólowych. Poprosiłam zatem o leczenie kanałowe ale bez znieczulenia gdyż wcześniej leczyłam już zęba kanałowo który był martwy bez znieczulenia i było ono bezbolesne, dlatego stwierdziłam ze jeśli zacznie mnie bolec to będzie znak ze jest żywy. Pani stomatolog również upierała się ze powinnam wziąć znieczulenia gdyż może gdzieś wyjechać wiertłem i mnie zaboli lub również będę odczuwać ból przy zakładaniu klamry. Zgodziłam się nie mając już argumentów...w trakcie leczenia mając znieczulenie odczuwałam ból przy całym opracowywaniu zęba. Po leczeniu również przez kilka dni ząb był cały obolały, co nie zdarzało się w przypadku wcześniejszego leczenia kanałowego, gdy ząb był martwy, dlatego domyślam się ze ząb był żywy i Pani doktor wprowadziła mnie w błąd. Moje pytanie jest jaka mogę mieć pewność ze pani doktor nie wykonała leczenia kanałowego na zdrowym zębie albo ze ząb można było jeszcze odratować, skoro z tego wynika ze był on żywy i nigdy wcześniej nie miałam objawów bólowych a co za tym idzie zapalenia a ubytek wynikał z ukruszenie się starej plomby? Wydaje mi się ze pani stomatolog wyciągnęła błędne wnioski o martwicy zęba w związku z tym ze nie odczuwałam żadnych bodźców bólowych przy wprowadzeniu płynu, po czym okazało się ze był on żywy, dlatego obawiam się ze skoro był żywy i mnie nie bolał to prawdopodobnie był możliwy do wyleczenia? Staralam się znalezc informacje o wskazaniach do leczenia kanałowego i jedynie co pisze to ze są to dolegliwości bólowe, nadwrażliwość bądź martwica zęba. Nie miałam żadnych z tych objawów, ale moze są jeszcze jakieś inne wskazaniu do takiego leczenia dlatego prosiłabym o opinie specjalistów.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w tej sytuacji możliwe jest wstawienie mostu na zęby?

Witam. Będę miał usuwaną górną piątkę. Czy jest możliwe wstawienie mostu na zebach 4 i 6 które te zęby są po wcześniejszym leczeniu kanałowym?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy możliwe jest wzmocnienie martwego zęba?

Dzień dobry. Właśnie rozpoczęłam leczenie kanałowe kolejnego zęba. Niestety, moje wcześniejsze doświadczenia z leczeniem kanałowym pokazują, że w ciągu 2-3 lat martwy ząb słabnie tak bardzo, że w pewnym momencie łamie się lub pęka i konieczne jest jego usunięcie.... Dzień dobry. Właśnie rozpoczęłam leczenie kanałowe kolejnego zęba. Niestety, moje wcześniejsze doświadczenia z leczeniem kanałowym pokazują, że w ciągu 2-3 lat martwy ząb słabnie tak bardzo, że w pewnym momencie łamie się lub pęka i konieczne jest jego usunięcie. Czy jest jakiś sposób na wzmocnienie martwej tkanki zęba? Jakieś preparaty do wsmarowywania? Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Po jakim czasie powinienem zrobić badanie kontrolne krwi?

Od 10 dni leczę wczesną kiłę doxycykliną doustnie 2x100g.Terapia zakłada 14 dni podawania tego leku.Po jakim czasie powinienem zrobić badanie kontrolne krwi w celu ustalenia wyników leczenia i jakie to powinno być badanie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy stan zapalny zęba zostanie wyleczony?

Witam. Mój ząb ( górna czwórka) został zakwalifikowany do usunięcia. Powód- wcześniejsze złamanie, nieudane leczenie kanałowe, stan zapalny. Jestem w trakcie przyjmowania antybiotyku Clindamycin 600 (lek mam zażywać 6 dni). Dwa dni po skończeniu antybiotyku mam mieć usuwany... Witam. Mój ząb ( górna czwórka) został zakwalifikowany do usunięcia. Powód- wcześniejsze złamanie, nieudane leczenie kanałowe, stan zapalny. Jestem w trakcie przyjmowania antybiotyku Clindamycin 600 (lek mam zażywać 6 dni). Dwa dni po skończeniu antybiotyku mam mieć usuwany ząb. I mam pytanie. Czy to nie jest za szybko? Czy stan zapalny zęba będzie wyleczony i czy takiego usunięcia może podjąć się ogólny stomatolog czy lepiej wybrać się do chirurga ? Dziękuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego krwawię po leczeniu raka szyjki macicy?

Witam Jestem 4 lata po leczeniu raka szyjki macicy . Miałam radiochemioterapie czy to możliwe że po 4 latach dostałam książkę. Lekarz który mnie prowadził powiedział że podczas leczenia przejdę wczesną menopauza. Od 2 zaczęłam krwawic i nie wiem co mam o tym myśleć. Bardzo proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy te problemy mają związek z nerkami?

Witam. Od wczesnego dzieciństwa leczę się na nerki, zdiagnozowany był refluks 3-4 stopień, jest aktualnie po dwóch ostrzykiwaniach oraz operacji. Niestety martwi mnie jedna rzecz, czyli lekkie zaleganie moczu oraz problemy hormonalne. Czy one mogą mieć związek z nerkami?... Witam. Od wczesnego dzieciństwa leczę się na nerki, zdiagnozowany był refluks 3-4 stopień, jest aktualnie po dwóch ostrzykiwaniach oraz operacji. Niestety martwi mnie jedna rzecz, czyli lekkie zaleganie moczu oraz problemy hormonalne. Czy one mogą mieć związek z nerkami? Dodatkowo ciągle mam bakteriomocz, leukocyty między 30-50, wałeczki, pasma śluzu, czasem i krew w sporych ilościach. Często chorowałam na nawracający ZUM i bakterię e.coli. Teraz mimo takich wyników nie mam żadnych objawów świadczących, że coś dzieje się nie tak dopóki nie zrobię badań moczu. Jestem zdrowa, na nic poza tym nie choruję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak skutecznie leczyć chorobę weneryczną?

Witam, gorąca prośba o pomoc, przebywam za granicą i tym bardziej stresuje mnie mój problem a mianowicie: zaczęło się od objawów miesiąc temu kaszel, biegunka, niewielki wyciek z cewki moczowej. Szybki test z wymazu z cewki wykazał bakterie... Witam, gorąca prośba o pomoc, przebywam za granicą i tym bardziej stresuje mnie mój problem a mianowicie: zaczęło się od objawów miesiąc temu kaszel, biegunka, niewielki wyciek z cewki moczowej. Szybki test z wymazu z cewki wykazał bakterie gram ujemne. Diagnoza lekarza - rzeżączka i leczenie bez antybiogramu - ceftriakson domięśniowo doksycyklina 7 dni, objawy ustąpiły oprócz biegunki więc kilka dni pozniej w klinice otrzymałem na biegunkę omnicef 5 dni. Biegunka zmniejszyła się, powróciły objawy z cewki moczowej wiec kolejna wizyta, wymaz z cewki i informacja że prawdopodobnie rzeżączka się niedoleczyła. Powrót do schematu ceftriakson dożylnie azytromycyna w jednej dawce. Po czterech dniach wyhodowali kultury bakterii, poprosiłem rownież o wynik z hodowli kultur z pierwszego badania i okazało się że to zupełnie inna bakteria niż wcześniejsze leczenie zakładało a mianowicie gronkowiec koagulazo-ujemny, wiec trzeba przerwać ceftriakson bo w stosunku do pierwszego antybiogramu ( gdzie wrażliwość bakterii jeszcze była na wszystkie sprawdzane antybiotyki ) aktualnie się zredukowała do dwóch czyli vankomycyna i bactrim. Dostałem bactrim na 7 dni. Objawy ustąpiły. Niestety dzień po zakończeniu terapii wróciła biegunka ( wodnista naprzemiennie z prawie prawidłowym kałem ) ból brzucha. Dodam, że wciąż przyjmuję probiotyki i lekkostrawne jedzenie. Kolejnym niepokojącym objawem jest lekka bolesność ujścia cewki moczowej i lekka drażliwość żołędzi. Dyskomfort ten jest jednak inny niż poprzednio, wtedy było to swędzenie oraz lekkie pieczenie przy oddawaniu moczu teraz bolesność bardziej przypomina pieczenie czy szczypanie jakie występuje przy uszkodzeniach mechanicznych i nie ma związku z oddawaniem moczu. Proszę o pomoc bo nie mam już pomysłu czy to niedoleczony gronkowiec po raz kolejny i powinienem wykonać kolejne testy, czy biegunka nie ma związku z tym problemem, a aktualne pieczenie to jakieś powikłanie chociażby po antybiotykoterapi. I czy raczej szukać pomocy u urologa czy gastrologa a dodam, że w miejscu w którym przebywam ( pomijając barierę językową ) dostęp do lekarzy specjalistów jest gorszy a lekarze ogólni najchętniej przepisują antybiotyki a tego chciałbym jeśli to możliwe uniknąć, szczególnie tych dawanych w ciemno ;-( z góry dziękuję za odpowiedź. Mężczyzna 43 lata
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Dlaczego mam częste parcie na pęcherz?

Za każdym razem, gdy zmarzną mi stopy pojawia się parcie na pęcherz, które utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Mimikcja jest bezbolesna. Problem męczy mnie już od kilkunastu lat. Badania posiewowe wykluczyły infekcje. Zresztą wcześniejsze leczenie antybiotykami też... Za każdym razem, gdy zmarzną mi stopy pojawia się parcie na pęcherz, które utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Mimikcja jest bezbolesna. Problem męczy mnie już od kilkunastu lat. Badania posiewowe wykluczyły infekcje. Zresztą wcześniejsze leczenie antybiotykami też nie pomagały. Mój problem występuje w zimnych miesiącach roku. W badaniach moczu stwierdzono obecność piasku, który usuwam regularnie za pomocą diuretyków. Prostata zdrowa. Mężczyzna lat 40.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Jakie jest leczenie wczesnej kiły?

Dzień dobry.Mam pytanie, czy kiła wczesna może być leczona antybiotykiem doksycylina w tabletkach w przypadku np uczulenia na penicyline? Czy konieczne są tylko i wyłącznie zastrzyki domięśniowe? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy leczenie kanałowe trzeba przyspieszyć?

Witam, w maju byłam u dentysty z pulsująca 7mka. Okazało się że chodziłam z rozległym stanem zapalnym przez kilka miesięcy, Pani doktor usunęła stara plombę, oczyściła i założyła opatrunek na zęba, kazała zapisać się za 2/3 miesiące na leczenie... Witam, w maju byłam u dentysty z pulsująca 7mka. Okazało się że chodziłam z rozległym stanem zapalnym przez kilka miesięcy, Pani doktor usunęła stara plombę, oczyściła i założyła opatrunek na zęba, kazała zapisać się za 2/3 miesiące na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Po kilku dniach ten ząb zaczął mnie bolec i dostałam antybiotyk i po antybiotyku przestał. Dzisiaj odczuwam dyskomfort w tym zębie i mam pytanie czy mam czekać do września na leczenie kanałowe czy przepisać je na wcześniejszy termin ?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jaką metodą mogę się pozbyć żylaków?

W 2005 roku miałam tradycyjna metodą usuwane zylaki obu kończyn dolnych, następnie w 2015 obie kończyny i ponownie na jednej z nóg rok później zabieg skleroterapii piankowej. Obecnie znów na tej kończynie odnowiły zylaki dosyć mocno widoczne. Jaka metoda mogę się nich pozbyć po takim wcześniejszym ich leczeniu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy ten lek będzie miał wpływ na wkładkę antykoncepcyjną?

Witam, Posiadam składkę wewnątrzmaciczną miedzianą. Przytrafiło mi się zapalenie stawu palucha, lekarz przepisał leki przeciwzapalne nimesil i digavar 2 razy dziennie przez 10 dni czy wpłynie to na skuteczność wkładki? Jeśli tak czy po zakończeniu leczenia wkładką wróci do swoich wcześniejszych właściwości? Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy konieczne było leczenie kanałowe zęba?

Witam Mialam do zrobienia zęba 7 górnego, wiec umówiłam się na wizytę. Ząb miał dość duży ubytek ale nie bolał( tylko czasami gdy zjadłam coś słodkiego i dostało się tam). Dentysta postanowił leczyć zęba kanałowo. Bez żadnego wcześniejszego zdjęcia RTG.... Witam Mialam do zrobienia zęba 7 górnego, wiec umówiłam się na wizytę. Ząb miał dość duży ubytek ale nie bolał( tylko czasami gdy zjadłam coś słodkiego i dostało się tam). Dentysta postanowił leczyć zęba kanałowo. Bez żadnego wcześniejszego zdjęcia RTG. Na pierwszej wizycie miałam założony opatrunek. Był on zmieniony kilka razy przez kilka miesięcy. Przez cały ten czas nie miałam żadnych dolegliwości bólowych. Na ostatniej wizycie miałam wypełnione kanały. Minął dzień, odczuwam ból, nie jest to największy ból ale jednak meczacy. I Tutaj pada pytanie czy nie powinno być zrobione zdjęcie RTG na pierwszej wizycie? Czy ten ząb w ogóle musiał być robiony kanałowo może wystarczyłaby tylko plomba? Została mi jeszcze do założenia plomba na wypełnione już kanały. Czy może umówić wizyte u innego dentyst?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty