Czy możliwe jest wzmocnienie martwego zęba?

Dzień dobry. Właśnie rozpoczęłam leczenie kanałowe kolejnego zęba. Niestety, moje wcześniejsze doświadczenia z leczeniem kanałowym pokazują, że w ciągu 2-3 lat martwy ząb słabnie tak bardzo, że w pewnym momencie łamie się lub pęka i konieczne jest jego usunięcie. Czy jest jakiś sposób na wzmocnienie martwej tkanki zęba? Jakieś preparaty do wsmarowywania? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

leczenie kanałowe to najlepsza metoda na martwicę zęba. Pomaga ono na oczyszczenie jamy ustnej z martwych tkanek i szkodliwych bakterii.

Co do sposobów wzmocnienia zęba po leczeniu kanałowym, to najczęściej stosuje się do tego następujące zabiegi: odbudowę zęba materiałem kompozytowym, odbudowę specjalnymi sztyftami okołomiazgowymi, użycie kompozytu z włókna szklanego lub zastosowanie wkładów koronowych z materiałów takich jak porcelana, czy złoto.

Takie wzmocnienie powinno zahamować proces niszczenia zęba i zabezpieczy go na długi czas. Wszystko zależy oczywiście od jakości materiałów użytych podczas leczenia i od tego, czy zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo. Po więcej szczegółów powinna Pani zapytać swojego dentystę, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w naszych materiałach, do których link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/martwy-zab-czym-jest-objawy-leczenie#leczenie-martwego-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.