Czy przy takiej różnicy długości cyklu antykoncepcja jest możliwa?

Dzień Dobry, mam 20 lat i chciałabym zacząć stosować antykoncepcje w postaci tabletek lub krążków. Jednak zastanawiam się czy jest to możliwe. Mój cykl nie należy do zbyt regularnych, choć nie wiem czy jest najgorszy. Chciałabym przybliżyć ilość dni cyklu z ostatniego roku (2020) zaczynając od grudnia było to 44, następnie luty 60, kwiecień 51, maj 39, lipiec 67, wrzesień 52, listopad, 58, grudzień 34 i aktualnie styczeń było to 38. Chciałabym wiedzieć czy przy takiej różnicy długości cyklu antykoncepcja jest możliwa, czy wymaga to wcześniejszego leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieregularne miesiączki nie są przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej.

Właściwością tabletek antykoncepcyjnych jest bowiem regulacja cyklu miesiączkowego i czasem zdarza się, że są one przepisywane głównie ze względu na ten aspekt.

Antykoncepcja hormonalna pozwala wyregulować cykl, dzięki czemu kobieta wie, kiedy spodziewać się miesiączki. Dodatkowo zmniejsza ona intensywność oraz czas krwawienia, a także sprawia, że menstruacja nie jest tak bolesna.

Należy pamiętać, że zarówno tabletki, jak i krążek powinny być zastosowane pierwszego dnia miesiączki. Tylko wtedy zapewniona zostanie skuteczność antykoncepcji.

Inni użytkownicy pytali o antykoncepcję przy nieregularnych okresach. Odpowiedzi na te pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sie-maja-nieregularne-miesiaczki-do-rozpoczecia-antykoncepcji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/aplikacja-krazka-nuvaring-przy-nieregularnych-miesiaczkach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zakladac-krazek-dopochwowy-gdy-mam-nieregularne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.