Czy odstawienie antykoncepcji ma wpływ na cykl?

Witam mam pytanie. Brałam przez jakiś czas antykoncepcje doustną w formie tabletek. Stosowałam ją przez trzy miesiące, jednak ze względu na zle samopoczucie i spadek libido odstawiłam je. Naturalnie wystąpiła mi krwawień z odstawienia, kolejny cykl trwał 28 dni a nastepny wydłużył do 33. Aktualny cykl trwa 45 dni, nie ma opcji że jestem w ciąży gdyż nie wspolzylam. Czy odstawienie tabletek mogło wpłynąć na to rozregulowanie? Jeśli tak to po jakim czasie wroci to do normy i czy ponowne branie tabletek mogłoby przywrócić regularne cykle?
KOBIETA, 21 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak, odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej może doprowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj taki stan utrzymuje się do sześciu miesięcy i nie jest to powodem do niepokoju.

Oczywiście powrót do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych spowoduje, że krwawienia z odstawienia ponownie będą pojawiały się w momencie przerwy od hormonów, a więc zachowa Pani pewną regularność. Skoro po poprzednich tabletek narzekała Pani na złe samopoczucie i spadek libido, to można rozważyć zmianę tabletek na inne.

W naszym projekcie pojawiało się wiele pytań o nieregularne miesiączki po odstawieniu tabletek. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularny-okres-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ponowne-krwawienie-po-miesiaczce-po-odstawieniu-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozregulowany-cykl-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.