Czy moje objawy występują jako skutek odstawienia antykoncepcji?

Dzień dobry. Trwa u mnie pierwszy cykl po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. W trakcie jej przyjmowania doznawałam całej gamy skutków ubocznych: bóle piersi, plamienia, skoki ciśnienia, bóle podbrzusza oraz jajników, nudności dlatego postanowiłam z nich zrezygnować. Niestety trwa pierwszy cykl po odstawieniu, krwawienie z odstawienia było prawidłowe, jednak ciągle doświadczam bólów podbrzusza, jajników, mam powiększone piersi oraz nudności. Wykonywałam test ciążowy, negatywny. Z mężem od czasu odstawienia antykoncepcji zabezpieczamy się, a więc czy takie objawy mogą wynikać z odstawienia antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, które Pani opisuje mogą być skutkiem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.

Organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do równowagi hormonalnej, stąd szereg skutków ubocznych, takich jak: zaburzenia miesiączkowania, pogorszenie kondycji paznokci i włosów, trądzik, łojotok, zwiększenie masy ciała, bóle głowy, bóle piersi, nudności i inne objawy.

Najbardziej uciążliwe są one w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, choć mogą się utrzymywać nawet do sześciu miesięcy od zakończenia kuracji. Po tym czasie gospodarka hormonalna powinna się odbudować, a objawy zniknąć.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwa-tygodnie-temu-skonczylam-brac-tabletki-cilest-podczas-brania-tabletek-jednego-dnia-zapomnialam,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-diane-a-bolesnosc-jajnika.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.