Czy to możliwe, że dopiero po tym czasie występują skutki uboczne?

Witam, Około 4-5 miesięcy odstawiłam tabletki antykoncepcyjne w środku blistra. Od tego momentu każdy z cykli miesiączkowych do grudnia wydłużał się o 4-7dni. Obecnie od dwóch miesięcy nie mam okresu, towarzyszy mi również suchość pochwy, raz na jakiś czas kłują mnie jajniki. Testy ciążowe wychodzą negatywne. Czy to możliwe, że dopiero po tym czasie występują skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skutki uboczne związane z odstawieniem doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą utrzymywać się nawet do sześciu miesięcy. Istnieje więc możliwość, że odczuwane przez Panią objawy mają związek z przerwaniem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w środku cyklu. Najlepiej więc odstawiać tabletki po zakończonym opakowaniu.

Zachęcamy Panią również do konsultacji z ginekologiem. Być może brak okresu oraz suchość pochwy mają inną przyczynę – np. związane są z zaburzeniami hormonalnymi. Należy więc wykonać badania ginekologiczne, aby wykluczyć nieprawidłowości.

Podobne pytania, przy których pojawiły się już odpowiedzi znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesiaczka-co-kilka-miesiecy-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trwaja-skutki-uboczne-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-okresu-a-odstawienie-tabletek-z-powodu-skutkow-ubocznych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.