Czy cykl trwa dalej?

Witam, mam 39 lat, w październiku odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, miałam prawie punktualnie miesiączkę, aż do tej pory, spóźnia mi się drugi tydzień. Moje pytanie brzmi: czy jak nie ma krwawienia, to cykl trwa dalej? ( tzn dni płodne itd) Czy musi być krwawienie i dopiero będą dni płodne?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

za pierwszy dzień cyklu miesiączkowego uznaje się pierwszy dzień, w którym pojawiło się krwawienie menstruacyjne. Ostatnim dniem cyklu miesiączkowego jest zaś ostatni dzień, który poprzedza pojawienie się kolejnego krwawienia.

Jeśli więc nie pojawiło się u Pani żadne krwawienie, to znaczy, że cykl miesiączkowy nadal trwa. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Warto zaznaczyć, iż po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej miesiączki mogą być nieregularne. Organizm musi bowiem przyzwyczaić się do braku dawki hormonów. Zazwyczaj miesiączki normują się w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W Pani przypadku minęły dopiero cztery miesiące, więc menstruacje mogą być jeszcze nieregularne.

Potwierdzeniem są odpowiedzi ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-odstawieniu-tabletek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-w-styczniu-odstawilam-tabletki-antykonpcyjne-zazywalam.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.