Co robić z tym plamieniem podczas stosowania antykoncepcji?

Witam. 24 grudnia wraz z pierwszym dniem okresu zaczęłam brać pierwszy raz tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21. Brałam je 5 dni i postanowiłam odstawić ponieważ moje krwawienie z dnia na dzień coraz bardziej się nasilało. Niestety od czasu odstawienia mój okres się nie zakończył i trwa do dziś, dziś mija 12 dzień i równo tydzień od ich odstawienia. Krwawienie nie jest już takie silne ale jednak jeszcze jest j nasila się podczas oddawania moczu. Chciałam się dowiedzieć czy jest to normalne po przyjęciu hormonów? Czy powinno to tak długo trwać oraz kiedy to powinno się skończyć? Bardzo proszę o pomoc, wizytę u lekarza mam umówioną dopiero za dwa tygodnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety ciężko przewidzieć, w jaki sposób organizm zareaguje na dostarczaną dawkę hormonów. Po rozpoczęciu doustnej antykoncepcji hormonalnej bardzo często dochodzi do nieregularnych krwawień oraz plamień, jednak sytuacja ta normuje się zazwyczaj po tzw. okresie adaptacyjnym, który trwa do trzech miesięcy.

Skoro odstawiła Pani tabletki antykoncepcyjne po kilku dniach, to aktualnie krwawienie może być związane z wahaniem hormonów i rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Niestety nie wiadomo ile może potrwać. Gdyby jednak się nasilało, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa.

Poniżej umieszczamy podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-po-5-dniach-stosowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-po-szesciu-dniach-a-wplyw-na-cykl,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-po-7-dniach-stosowania-a-szanse-na-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.