Czy zażycie tych tabletek mogło mieć wpływ na obecną miesiączkę?

Dzień dobry W zeszłym miesiącu lekarz zapisał mi tabletki antykoncepcyjne które zaczęłam przyjmować zgodnie z pierwszym dniem miesiączki. Niestety skutki uboczne były tak silne ze odstawiłam je po zazyciu 4 tabletki czyli jeszcze pod koniec trwania miesiączki. Przez kolejne 4 dni mialam plamienia. Planowana miesiączka wystąpiła 3 dni później niż zwykle jest ona jednak bardzo niepokojącą tzn mam tylko delikatne plamienie, myslalam ze okres się "rozkręci" w kolejnych dniach ale przez cały dzień tylko delikatne plamienie nawet bolu brzuchu nie ma gdzie zawsze występował. Dodam że mialam typowy pms przed okresem odczywalam bol owulacyjny podobny di tego co zwykle. Czy zażycie tych 4 tabletek mogło mieć aż taki wpływ na obecną miesiączkę, czy to normalny objaw ? Czy powinnam udać się pilnie do ginekologa? Z góry dziękuje za pomoc.
KOBIETA, 35 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony. Ich nagłe odstawienie może doprowadzić do przejściowych zaburzeń miesiączkowania oraz do nasilenia skutków ubocznych. Z tego powodu lekarze zazwyczaj zalecają odstawienie pigułek po skończonym opakowaniu, a nie w środku blistra.

Najprawdopodobniej zmiana charakteru menstruacji ma związek z odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak w kolejnym miesiącu okres ponownie będzie wyglądał jak plamienie, to proszę udać się do ginekologa.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-po-5-dniach-stosowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-po-szesciu-dniach-a-wplyw-na-cykl,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-dni-moze-trwac-krwawienie-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.