Czy te zaburzenia okresu to wina tabletek?

Od 3 miesięcy przyjmuję antykoncepcję w tabletkach Slinda i w drugim tygodniu brania tabletek miałam lekkie plamienia (ale z tego co wiem jest to normalne przy początkach) mój okres trwał do tej pory normalnie 3/4 dni. W tym miesiącu zaczęłam brać 4 opakowanie i mój okres trwał ledwo jeden dzień (a ostatni stosunek seksualny od jednodniowej miesiączki, nie mam żadnych objawów i jesteśmy pewni z Partnerem, że nie było możliwości zapłodnienia) Czytałam o tym i natknęłam się na osobę, która miała taką samą sytuacje i podobno to normalne, że okres zmienia swoją regularność przez tabletki. Ale czy to jest prawda? Nie mam się czym przejmować? Czy coś mi się dzieje z krwią? Możliwe, że zrobiły mi się skrzepy krwi? Nie mam jak skontaktować się ze swoim ginekologiem przez panującą sytuacje na świecie. Pomocy
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia hormonalne, a co za tym idzie zaburzenia cyklu w postaci plamień czy nieregularnych krwawień są częstym działaniem niepożądanym towarzyszącym pierwszym miesiącom zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, lecz krwawienie z odstawienia, które jest reakcją na spadek stężenia hormonów we krwi. Jego brak w danym miesiącu może wynikać z niewystarczającego przyrostu endometrium i nie świadczy o niczym niepokojącym. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-czy-powinnam-sie-niepokoic.

Zatem nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw, opisane dolegliwości nie znamionują także zapłodnienia, choć zawsze gdy w danym cyklu nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego blistra tabletek doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeżeli w kolejnych tygodniach ponownie wystąpią objawy wskazujące na zaburzenia hormonalne, warto skonsultować się z ginekologiem. Niekiedy konieczna jest zmiana preparatu antykoncepcyjnego na inny.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty