Czy te zaburzenia okresu to wina tabletek?

Od 3 miesięcy przyjmuję antykoncepcję w tabletkach Slinda i w drugim tygodniu brania tabletek miałam lekkie plamienia (ale z tego co wiem jest to normalne przy początkach) mój okres trwał do tej pory normalnie 3/4 dni. W tym miesiącu zaczęłam brać 4 opakowanie i mój okres trwał ledwo jeden dzień (a ostatni stosunek seksualny od jednodniowej miesiączki, nie mam żadnych objawów i jesteśmy pewni z Partnerem, że nie było możliwości zapłodnienia) Czytałam o tym i natknęłam się na osobę, która miała taką samą sytuacje i podobno to normalne, że okres zmienia swoją regularność przez tabletki. Ale czy to jest prawda? Nie mam się czym przejmować? Czy coś mi się dzieje z krwią? Możliwe, że zrobiły mi się skrzepy krwi? Nie mam jak skontaktować się ze swoim ginekologiem przez panującą sytuacje na świecie. Pomocy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia hormonalne, a co za tym idzie zaburzenia cyklu w postaci plamień czy nieregularnych krwawień są częstym działaniem niepożądanym towarzyszącym pierwszym miesiącom zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, lecz krwawienie z odstawienia, które jest reakcją na spadek stężenia hormonów we krwi. Jego brak w danym miesiącu może wynikać z niewystarczającego przyrostu endometrium i nie świadczy o niczym niepokojącym. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-czy-powinnam-sie-niepokoic.

Zatem nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw, opisane dolegliwości nie znamionują także zapłodnienia, choć zawsze gdy w danym cyklu nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego blistra tabletek doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeżeli w kolejnych tygodniach ponownie wystąpią objawy wskazujące na zaburzenia hormonalne, warto skonsultować się z ginekologiem. Niekiedy konieczna jest zmiana preparatu antykoncepcyjnego na inny.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.