Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przez to może się opóźnić okres?

Brak Okresu ? Witam, mam 20lat i współżyłam ze swoim chłopakiem, okres spóźnia się 11dni, testy wychodzą negatywne, wcześniej brałam tabletki antykoncepcyjne lecz przez pandemie miałam od nich przerwę 2-3 miesięczna i teraz znów zaczęłam je brać, czy przez to może się aż tyle opóźnić okres ? ( wcześniej przed przerwa okres pojawiaj się raczej regylarnie ) napomknę jeszce ze pomimo antykoncepcji zabezpieczaliśmy się jeszce dodatkowo prezerwatywa która nie pękła ani się zsunęła
KOBIETA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli tabletki antykoncepcyjne zażywała Pani regularnie, a dodatkowo stosowała prezerwatywę podczas stosunków intymnych, to nie ma Pani powodu do obaw. Potwierdzają to wykonane testy ciążowe – ich wynik zdecydowanie może Pani uznać za wiarygodny. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/wiedza-wsrod-pan-na-temat-tabletek-antykoncepcyjnych-niewystarczajaca-orzekli-ginekolodzy.

Co do braku menstruacji, to proszę pamiętać, że podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie można mówić o okresie – jako taki nie występuje, zaś w jego miejsce pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Wynika ono z gwałtownego spadku hormonów we krwi podczas siedmiodniowej przerwy od tabletek zawierających hormony. Nie zawsze musi występować w takiej samej postaci i w tym samym czasie – zdarzają się cykle, kiedy krwawienie z odstawienia jest zaledwie plamieniem lub nie pojawia się wcale. Ma to związek z brakiem materiału do złuszczenia w danym miesiącu lub z utrzymującym się wysokim stężeniem hormonów. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia.

W takiej sytuacji proszę spokojnie kontynuować kolejne opakowanie pigułek, a jeżeli sytuacja się powtórzy, warto skonsultować to z ginekologiem – niekiedy konieczna jest zmiana tabletek na inne. Być może pomocny okaże się ten materiał – powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-pytania-o-antykoncepcje-doustna-odpowiadaja-eksperci-wp-abczdrowie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy