Co może powodować opóźnienie w krwawieniu z odstawienia?

Dzień dobry, mam pytanie, co może powodować opóźnienie w krawieniu z odstawienia? Zawsze dostaje 3 dnia, czyli w niedziele, przeważnie wieczorem jednak ostatnio dostałam w nocy z 3 dnia na 4, czy mogę być w ciazy? Moze to tylko parę godzin opóźnienia ale jednak

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie zażywanie pigułek antykoncepcyjnych sprawia, że cykl ulega unormowaniu, a to dlatego, że w tradycyjnym rozumieniu tego słowa miesiączka nie występuje w ogóle. W jej miejsce pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia, które jest sztucznie wywołaną reakcją na spadek hormonów we krwi.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Chodzi oczywiście o hormony zażywane codziennie w postaci pigułek antykoncepcyjnych – hamują one owulację, by nie doszło do zapłodnienia. Po okresie zażywania pigułek aktywnych pacjentka robi przerwę lub zażywa pigułki niezawierające hormonów, tzw. placebo. Ten właśnie okres jest czasem spadku hormonów we krwi, wskutek czego pojawia się krwawienie. Zazwyczaj pojawia się w tym samym momencie cyklu, jednak zdarzają się pewne odstępstwa od reguły i nie świadczy to o niczym niepokojącym.

W niektórych cyklach krwawienie z odstawienia może nawet nie pojawić się wcale z uwagi na brak materiału do złuszczenia w postaci krwawienia. Ponieważ jednak u Pani krwawienie wystąpiło, to nie musi się Pani obawiać – ani o ciążę, ani o nieprawidłowe działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.