Czy jest możliwość wystąpienia krwawienia podczas pierwszego dnia przerwy?

Witam. Chciałabym zapytać czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwość wystąpienia krwawienia podczas pierwszego dnia przerwy ( wczoraj brałam tabletkę o 18 dzisiaj wystąpiło krwawienie ) Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi, stąd też pojawia się zazwyczaj 3. lub 4. dnia zażywania tabletek placebo (przerwy).

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Jednak nie są wykluczone odstępstwa od tej normy – w danym miesiącu krwawienie z odstawienia może przesunąć się, być bardziej skąpe lub obfite, a nawet nie pojawić się wcale. Jednorazowe wystąpienie takich anomaliów nie jest niczym niepokojącym i nie wskazuje na nieprawidłowe działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Stąd też nie ma Pani powodu do obaw, proszę pamiętać, by przyjmować pigułki według przyjętego schematu niezależnie od tego, kiedy krwawienie zakończy się. Jeżeli niedawno zaczęła Pani stosować pigułki hormonalne, to proszę pamiętać, że przez pierwsze 4 miesiące mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak krwawienia acykliczne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odpowiednio-dobrac-pigulki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.