Co mogło znaczyć to jednodniowe krwawienie?

Biorę tabletki antykoncepcyjne od jakiegoś czasu. Ostatnio niestety zapomniałam o kupnie nowego opakowania przez co zaczęłam je brać 3 dni później niż powinnam. Po 1 opakowaniu normalnie dostałam krwawienia, które trwalo pare dni. Teraz jednak po 2 opakowaniu biorąc tabletki placebo dostałam krwawienia wtedy kiedy powinnam ale trwało ono 1 dzień. Co to może oznaczać? Tydzień temu współżyłam z chłopakiem. Nie skończył we mnie ale wiem że nie jest to żadną gwarancją. Parę razy zdążyło mi się wziąć tabletke później niż powinnam, myślę że do 3-4 godzin.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli bierze Pani pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, to kilkugodzinne opóźnienie nie ma żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji – nawet opóźnienie do 12 godzin nie powinno mieć większego znaczenia dla zachowania pełnej ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Natomiast przerwa w stosowaniu pigułek i ponowne rozpoczęcie ich zażywania po 3 dniach nie powinna mieć miejsca, ponieważ może prowadzić do wznowienia czynności jajników i wystąpienia owulacji. Trudno powiedzieć czy u Pani to nastąpiło, ponieważ zarówno brak krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, jak i wyjątkowe skąpe krwawienie nie muszą wskazywać na nic niepokojącego.

Niemniej, jeżeli dotychczas nie wykonywała Pani testu ciążowego, warto to zrobić. Proszę również obserwować swój organizm – tak jak wspominałam jednorazowy incydent zaburzenia ustalonego cyklu nie wskazuje na nic niepokojącego. Niemniej jeżeli pojawią się plamienie acykliczne bądź w kolejnym miesiącu krwawienie z odstawienia nie pojawi się, warto zgłosić się do ginekologa. Niewykluczone, że lekarz zadecyduje o konieczności zmiany preparatu na inny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odpowiednio-dobrac-pigulki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.