Czy mogę ufać tym testom?

Witam.Od 2 lat biorę tabletki Midiana. Ostatnio od 22-25 czerwca tabletki przyjmowałam troche nieregularnie (tzn. Między godzinami 14-17). Zazwyczaj biorę o 14, ale wypadl mi wyjazd na parę dni i zdarzyło mi się wziąć kilka godzin później. 25.06 kochałam się z mężem, a 7 dni później miałam dostać krwawienie z odstawienia. Krwawienie się nie pojawiło, jedynie leciutkie plamienie przez 1-2 dni.. Zrobiłam test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania, a potem już 4 dnia w trakcie brania tabletek.Oba wyszły negatywne (czułość 10mlu i z porannego moczu) czy mogę ufać testom i czemu krwawienie nie wystąpiło. ?Zdaża mi się to po raz pierwszy.Kasia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć regularne branie pigułek antykoncepcyjnych jest bardzo istotne w zachowaniu ciągłej ochrony przed nieplanowaną ciążą, to w rzeczywistości kilka godzin opóźnienia nie powinno mieć wpływu na skuteczność tej formy antykoncepcji (w przypadku tabletek dwuskładnikowych opóźnienie może wynosić maksymalne 12 godzin, a dla porównania – w przypadku minipigułki zaledwie 3 godziny). Proszę zapoznać się z tym artykułem, omawia tę kwestię bardziej szczegółowo: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Może więc być Pani spokojna – wykonane testy ciążowe również potwierdzają brak ciąży – nie ma mowy o pomyłce. Natomiast musi Pani wiedzieć, że krwawienie z odstawienia nie musi wyglądać w każdym cyklu tak samo – niekiedy niewielki przyrost endometrium sprawia, że macica nie musi się oczyszczać w takim stopniu jak zazwyczaj. Może się nawet zdarzyć, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi wcale. W takiej sytuacji, jeśli ciąża zostanie wykluczona, nie ma powodu do obaw – w kolejnych cyklach krwawienie z odstawienia powinno pojawić się normalnie, tak jak dotychczas. Być może pomocna będzie ta odpowiedź na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.