Brak miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - co się dzieje?

Dobry wieczór. Ostatnią miesiączkę dostałam 19 listopada i po niej odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam ponad rok. Dzisiaj mamy 30 grudnia i jeszcze nie dostałam krwawienia. Czy mogę być w ciąży? Ale robiłam test ciążowy 24 grudnia i wyszedł negatywny. Czy mam powtórzyć test, może zrobiłam za wcześnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwsze krwawienie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie jest miesiączką ale jest krwawieniem z odstawienia. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych owulacja zazwyczaj pojawia się z 10-14 dniowym opóźnieniem. Dlatego też pierwsza miesiączka też pojawia się  z takim samym opóźnieniem. Zaburzenia cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą się utrzymywać nawet do pół roku.

Oczywiście przyczyną braku miesiączki może być ciąża. Test ciążowy należy wykonać 10-14 dniu po stosunku. W przypadku ujemnego wyniku test ciążowy należy go powtórzyć po tygodniu.

Pozdrawiam