Możliwość ciąży po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. 13 listopada skończyłam opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. 17 listopada pojawiło się krwawienie z odstawienia. 21 listopada powinnam rozpocząć kolejne opakowanie tabletek, ale nie rozpoczęłam go, ponieważ lekarz zalecił odstawienie tabletek antykoncepcyjnych ze względu na stan zdrowia. 27 listopada był stosunek z użyciem prezerwatywy, czy w takiej sytuacji istnieje jakiekolwiek ryzyko ciąży? Czy powinnam się obawiać i zrobić test ciążowy dla pewności? Chciałabym również zapytać, kiedy ewentualnie może pojawić się miesiączka? I kiedy owulacja w cyklach? Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych owulacja pojawia się zazwyczaj z opóźnieniem około 10-14 dni. Zatem pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (czyli drugie krwawienie bo pierwsze nie jest miesiączka tylko krwawieniem z odstawienia) również może się pojawić z 10-14 dniowym opóźnieniem.

Zaburzenia miesiączkowe po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą się utrzymywać nawet do pół roku.

Test ciążowy najlepiej wykonać po upływie około 2 tygodni od stosunku. W przypadku wyniku negatywnego celem potwierdzenia należy go powtórzyć za tydzień.

Pozdrawiam

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty