Czy duże jest prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne vibin mini regularnie od lipca 2020 roku. W październiku w pierwszym tygodniu brania tabletek zapomniałam wziąć tabletki o regularnej porze, ale przyjęłam ją jakieś 5h później. Przez cały ten czas współżyłam bez dodatkowej antykoncepcji. Od 3 dni przyjmuje białe tabletki(placebo) a krwawienie nadal nie wystąpiło. Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie – w przypadku preparatów złożonych, np. dwuskładnikowych, jak Vibin mini, kilkugodzinne opóźnienie w zażyciu pigułki pozostaje bez wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Zatem opóźnienie w tej sytuacji nie ma wpływu na brak krwawienia z odstawienia. Natomiast proszę pamiętać, że choć krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi, to nie zawsze da się ten proces kontrolować w pełni. Zatem odstępstwa od normy zdarzają się – jeżeli jest to incydentalny przypadek, nie ma powodu do obaw, niemniej powinna Pani wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem kolejnego opakowania pigułek antykoncepcyjnych.

Jeżeli pomimo braku ciąży krwawienie z odstawienia nie pojawi się także w kolejnym cyklu, proszę zgłosić się do ginekologa – być może konieczna będzie zmiana preparatu na inny.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.