Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o różnych porach zmniejsza ich skuteczność?

Dzień dobry. Jestem 4 miesiące po porodzie. Biorę drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Vibin. Chciałam zapytać czy jeżeli biorę codziennie ale o różnych godzinach to czy działanie jest mniejsze? Biorę wieczorem ale w takich godzinach 20 21 22 bądź się też zdarzyło 24. Chcielibyśmy z mężem zacząć się kochać ale boję się że mogę być w kolejnej ciąży a nie mogę sobie na to pozwolić ze względu na cesarskie cięcie. I mam jeszcze jedno pytanko. Moje sutki są wklęsłe przez co nie mogłam karmić piersią. Czy to już tak będzie zawsze? Czy przy kolejnym dziecku też nie będę mogła? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli jest to tzw. minipigułka, czyli preparat jednofazowy, to maksymalne opóźnienie w zażyciu tabletki może wynosić 3 godziny, powyżej – wymaga zastosowania dodatkowej ochrony. Preparaty dwufazowe, w tym lek Vibin, nie wymagają aż takiej precyzji, a punktualność ma na celu wyrobienie nawyku regularnego zażywania tabletek. Opóźnienie kilkugodzinne zatem nie powinno mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji, radziłabym jednak, by pamiętała Pani o przyjmowaniu pigułki o stałej porze. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Co do problemu z karmieniem piersią, to oczywiście w kolejnej ciąży może Pani podjąć ponownie próbę karmienia dziecka piersią – jest to możliwe nawet z wklęsłymi/płaskimi brodawkami. Jeżeli dziecko ma problem z uchwyceniem takiej brodawki, a matka nie umie niemowlęcia przystawić, to warto skorzystać z pomocy CDL, czyli doradcy laktacyjnego. Pokaże w jaki sposób należy przystawić dziecko, by nauczyło się efektywnie ssać.

Proszę pamiętać, że dziecko nie obejmuje wargami samej brodawki, lecz pierś, i w związku z tym wklęsłe brodawki nie są przeciwwskazaniem do karmienia pokarmem matki. Jeżeli jednak z czasem karmienie niemowlęcia nie poprawi kształtu brodawki, może Pani używać silikonowych nakładek. Przeczyta Pani o nich pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-o-karmieniu-piersia-przyszla-mama-wiedziec-powinna.

Być może nasz artykuł okaże się pomocny, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/technika-karmienia-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.