Co robić z wklęsłymi brodawkami sutkowymi?

Czy wklęsłe brodawki sutkowe są ukształtowane od urodzenia czy można na nie wpłynąć w mechaniczny sposób? Może to głupio zabrzmi,ale jako dziecko w nich ,, grzebałam,,( już wtedy były wklęsłe). Czy przez to mogły się nie wykształcić? I czy można je uwypuklić np. Poprzez jakieś ćwiczenia? Czy kobiety z wklęsłymi brodawkami mogą karmić piersią?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

"Płaskie brodawki sutkowe lub odwrócone brodawki sutkowe (jedno- lub dwustronnie) to problem, który – według różnych szacunków – dotyczy ok. 10-20% populacji".

Zazwyczaj jest to defekt natury estetycznej, czasem może jednak utrudniać karmienie piersią. Ale proszę pamiętać,że wygląd brodawek nie wpływają na produkcję mleka(przewody mleczne i tkanka mięśniową,które łączą sutek z gruczołami znajdują się wewnątrz piersi)

Istotne jest czy wklęsłe brodawki są cechą wrodzona czy też skutkiem chorób. Jeśli jest to cecha wrodzona to raczej nie powinna Pani mieć problemów z karmieniem piersią ,chyba,że jest to III stopień anomalii.

Poniżej przedstawiam skale trójstopniowa opiera się ona na ocenie wciągnięcia okolicy podbrodawkowej i gęstości tkanki łącznej pod brodawką:

"stopień I – brodawkę sutkową można wyciągnąć poprzez określone manewry ręczne, po których brodawka może utrzymywać się na powierzchni (i nie poddawać się wciągnięciu). Brodawki mogą utrzymywać projekcję przez długi czas, co umożliwia karmienie piersią. W zmianach stopnia I zwłóknienia nie występują (ewentualnie stwierdza się obecność minimalnych zwłóknień), brak cech niedoboru tkanki łącznej, a przewody mleczne są prawidłowe.

stopień II – ręczne wyciągnięcie brodawki jest trudniejsze niż w stopniu I; wyciągnięta brodawka ma skłonność do ponownego cofania. Zmiany II stopnia wykazują cechy umiarkowanego włóknienia; przewody mleczne są wciągnięte, ale uwolnienie brodawki nie wymaga ich odcięcia. Podczas karmienia piersią dziecko może mieć problemy z uchwyceniem brodawki.

stopień III – brodawki są wciągnięte, a ich wyciągnięcie jest bardzo trudne; brodawki nie mogą utrzymać się na powierzchni i zaraz ulegają ponownej inwersji.

W stopniu III obserwuje się masywne włóknienie wraz z atrofią dystalnej części przewodu wyprowadzającego zrazika; przewody mleczne są krótkie, zwężone i istotnie cofnięte, występują niedobory tkanki łącznej. Zwiększa się ryzyko stanów zapalnych i dolegliwości bólowych, karmienie piersią zazwyczaj jest niemożliwe."

Stopien I i II nie powinien mieć wpływu na karmienie piersią. Zazwyczaj w tych stopniach,dzięki stymulacji brodawka sutkowa staje się wystająca, dlatego podczas karmienia wystarczą usta dziecka, aby umożliwić karmienie.

W III stopieniu sprawa wygląda kompletnie inaczej, przewody mlekowe są bardzo krótkie, zwężone i cofnięte, a także zwiększa się ryzyko stanów zapalnych, stymulacja brodawki nie powoduje korekcji.Dlatego karmienie piersią jest zazwyczaj niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest operacja, która przyniesie wyłącznie efekt estetyczny,dalej karmienie piersią będzie niemożliwe ( w trakcie operacji przecinane są przewody mleczne, co uniemożliwia karmienie w przyszłości).

Czasami zmiany w piersiach zachodzące podczas ciąży mogą sprawić, że Pani brodawki samoistnie staną się bardziej wypukłe. Jeśli takie zmiany nie zachodzą,to warto zastowac osłony formujące. Stosowanie osłon w ciąży powinny być zawsze zastosowane po konsultacji z lekarzem prowadzącym lub położna ( niektóre "stany chorobowe" w ciąży są przeciwwskazaniem do zastosowania takich osłonek).

Istnieje też kilka technik masażu,które się stosuje przed karmieniem piersią:

1. masowanie brodawki pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym w celu jej wyciągnięcia

2. ściskanie piersi bezpośrednio poza otoczką palcami ułożonymi w kształt „V” lub „C” w celu wypchnięcia brodawki

3.krótki okład z zimnego kompresu lub kostek lodu, który usztywni brodawkę

4.kilkuminutowe odciąganie ręczne lub za pomocą laktatora bezpośrednio przed karmieniem w celu wyciągnięcia brodawki.

Podsumowując:

Pani działania w dzieciństwie nie miały wpływu na rozwój brodawki,bo tak jak Pani wcześniej napisała, brodawki były wklęsłe.

Kobiety z wklęsłymi brodawkami mogą karmić piersią,chyba że mają III stopien inwersji brodawki.

Można zastosować ćwiczenia i osłonki,w celu poprawy wyglądu brodawek,ale efekt niekoniecznie może być długotrwały. Niektóre gabinety medycyny estetycznej mają w ofercie operacje,ale zawsze wiąże się to z ryzykiem i w przyszłości z uniemożliwieniem karmienia piersią.