Czy moje dziecko dobrze przybrało na wadze?

Dzień dobry, mój syn skończył 13 tydzień życia, przez ostatnie 6 tygodni przybrał 1kg czy ta wartość jest prawidłowa? Moja wątpliwość wynika z faktu, że jest karmiony wyłącznie piersią jednak przez kapturki laktacyjny (mimo licznych prób nie potrafi inaczej). Proszę o szczerą odpowiedź i radę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według WHO niemowlę powinno przybierać minimum 450 g w pierwszych trzech miesiącach życia, zaś od IV-VI miesiąca życia ok. 500-600 gramów. Wszystko więc wskazuje, że Pani dziecko przybiera na wadze właściwie, choć to stwierdzić z całą pewnością może tylko pediatra po zapoznaniu się z przyrostami wagowymi od momentu urodzenia niemowlęcia. Proszę też pamiętać, że niekiedy dzieci przybierają na wadze słabiej lub szybciej i nie oznacza to niczego złego. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-przyrost-wagi-niemowlaka.

Jeżeli karmi Pani piersią na żądanie, czyli bez żadnych ograniczeń czasowych, a dokładnie wtedy, kiedy chce tego dziecko, to nie ma znaczenia sposób karmienia (czyli stosowanie kapturków). Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersia. Natomiast w sytuacji gdy dziecko ma problem z uchwyceniem brodawki sutkowej, co nie wynika z anatomii matki, to warto sprawdzić czy dziecko nie ma np. za krótkiego wędzidełka. Ten drobny defekt uniemożliwia często prawidłowe chwycenie brodawki przez dziecko, a co za tym idzie – przekłada się na sposób karmienia, czas jedzenia i efektywność ssania, a w przyszłości – również i na rozwój dziecka.

Więcej w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.