Czy powinnam coś wyeliminować z mojej diety?

Witam, córka ma 3 miesiące i bardzo ulewa, dodatkowo zdarza się, że nawet godzinne po posiłku potrafi ulać strawione już przez siebie mleko, przybiera na wadze ale jest w tej dolnej granicy. Karmię piersią czy jest coś co powinnam wyeliminować z mojej diety?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dieta matki karmiącej zdaniem wielu ekspertów jest mitem – jadłospis kobiety, która karmi piersią powinien być przede wszystkim wartościowy i przeciwdziałający niedoborom. Ulewanie niemowląt najczęściej jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, która może objawiać się w różnoraki sposób: wymiotami, kolką jelitową czy nadwrażliwością np. na białko krowie.

Profilaktyczna dieta eliminacyjna zazwyczaj jest odradzana, bo restrykcje mogą prowadzić nawet do zaniku pokarmu, co odbije się na przyrostach u niemowlęcia. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia.

Jeżeli dziecko nadmiernie ulewa, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy karmi je Pani w odpowiedniej pozycji. Na ulewanie wpływ mają także: odwlekanie karmienia w czasie do momentu, kiedy dziecko płacze z głodu, układanie je na plecach lub brzuchu po karmieniu, zbyt łapczywe jedzenie oraz gwałtowny wypływ pokarmu z piersi. Więcej tu: https://parenting.pl/ulewanie.

Proszę skonsultować stan dziecka z pediatrą – gwałtowne ulewanie może być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, a w związku z tym warto zasięgnąć porady gastroenterologa dziecięcego. W niektórych sytuacjach konieczne jest podawanie leków. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci. Natomiast wyeliminowanie z diety matki karmiącej wszystkich produktów mlecznych może być konieczne przy podejrzeniu skazy białkowej – taką diagnozę również musi postawić lekarz. Jeżeli dziecko nie będzie właściwie przybierać na wadze, lekarz może również rozważyć dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.