Co znaczy takie ulewanie u mojego synka?

Witam 4 miesiące temu urodziłam synka po tygodniu w domu zaczął mi sie dusić i wylatywała mu przezroczysta wydzielina z jamy ustnej wydaje mi sie że to przez to że nie był odsluzowany teraz gdy ma już 4 miesiące strasznie dużo ulewa mleka tak jakby wymiotował.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wydzielina z jamy ustnej po urodzeniu prawdopodobnie była płynem owodniowym, którym dziecko się zachłysnęło np. podczas porodu – takie sytuacje zdarzają się, niestety niekiedy bywają przyczyną poważnych komplikacji.

Natomiast nie ma to związku z obecnym problemem, to jest ulewaniem. Najczęstszą, fizjologiczną przyczyną ulewania mleka jest niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka i wynikające z niej nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza przełyku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

W drugim półroczu życia dziecka dolegliwość ta powinna stopniowo ustępować, choć niekiedy trwa nawet przez cały pierwszy rok. Warto również zwrócić uwagę, czy ulewanie nie jest skutkiem przekarmiania niemowlęcia, nieprawidłowej techniki karmienia lub niewłaściwego postępowania z dzieckiem po jedzeniu. Proszę pilnować, by podawać dziecku odpowiednie ilości pokarmu, nie układać go na brzuchu ani na plecach bezpośrednio po karmieniu oraz pamiętać o tzw. „odbiciu” niemowlęcia.

Natomiast jeżeli ulewanie pokarmu nie jest powolnym wypływem niewielkiej ilości mleka z ust, a raczej „chlustaniem”, czyli gwałtownymi wymiotami, pojawiającymi się nawet długo po karmieniu, a dodatkowo dziecko nie przyrasta prawidłowo – wówczas należy wdrożyć diagnostykę w celu wykluczenia chorób związanych z refluksem lub alergią pokarmową. Warto wtedy zasięgnąć rady gastroenterologa, który niezależnie od przyczyny refluksu może zadecydować o leczeniu. Tutaj został poruszony problem wymiotów u niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/wymioty-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.