Czy moje dziecko jest przekarmione?

Witam. Moja córka ma 4 miesiące. Nie ulewa 1-2 lyzeczki mleka tylko wiekszosc pokarmu nawet po drzemce znowu sie odbije i ulewa nie można jej dluzszej chwili miec na rekach je 150 nleka czy to jest refluks czy przekarmianie? Gdy karmie 150 to odbijam w polowie i na koncu i jst placz jak biore do obicia nie wiem czy to prawda ale gdy jak dziecko ma refluks nie chxe sie przytulac praktycznie oglada swiat a nie przytula sie nie mowiac o lezeniu na brzuszku nie moze lezec bo tez ulewa bo naciska na brzuch?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę skonsultować się z pediatrą – ulewanie ma miejsce wtedy, gdy z ust dziecka po posiłku wypływa niewielka ilość, najczęściej niestrawionego mleka. Natomiast w przypadku, gdy dziecko zwraca niemal wszystko, co zjadło, w dodatku następuje to nawet po dłuższym czasie, to można mówić o wymiotach i one mogą znamionować refluks i/lub alergię pokarmową. O alergii przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Refluks wynika z niedojrzałości układu pokarmowego u niemowląt i można go rozpoznać, gdy ulewany pokarm ma kwaśny zapach – może to świadczyć o obecności kwasu i enzymów trawiennych. Z biegiem czasu powinien ustępować, ale niekiedy jego natężenie jest tak duże, że należy wdrożyć leczenie, zanim dojdzie do uszkodzeń przełyku, a nawet jamy ustnej, spowodowanych podrażnieniem śluzówki przez treść żołądkową. W sytuacji nasilonych wymiotów można zastosować, po konsultacjach z pediatrą lub gastroenterologiem, pokarm o bardziej gęstej konsystencji, który zapobiegnie nadmiernemu ulewaniu. Dodatkowo warto pamiętać o podawaniu niemowlęciu mniejszych porcji oraz nie układać dziecka na brzuchu bezpośrednio po karmieniu. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Proszę zgłosić tę dolegliwość pediatrze w celu ustalenia, czy jest konieczna zmiana mieszanki mlekozastępczej (np. na hipoalergiczne) oraz sprawdzenia, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Pediatra może również skierować Panią do poradni gastroenterologicznej. O ulewaniu warto przeczytać również materiał dostępny tu: https://parenting.pl/ulewanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.