Co zrobić, gdy dziecko ma problem z wypróżnianiem?

Witam dziecko nie może zrobić stolica byliśmy już na bebilonie zwykłym na bebilonie pepti i neocate lcp i nic boli ją brzuszek stolca nie ma kolkę większą niż kiedyś

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u niemowląt zaparcia są często skutkiem niedojrzałości układu pokarmowego – stąd dzieci mają problem ze strawieniem nawet pokarmu matki, mimo iż ten jest wyjątkowo lekkostrawny.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Zaparcia i kolki jelitowe zazwyczaj mijają wraz z upływem czasu – najpóźniej powinny ustąpić przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia. Jednak gdy zmiana mleka modyfikowanego, dopajanie dziecka wodą, a także – w przypadku starszych dzieci – podawanie stałych pokarmów o działaniu rozluźniającym nie przynoszą żadnych efektów, warto zwrócić się do lekarza.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Pediatra powinien zadecydować o ewentualnym skierowaniu dziecka do alergologa lub do gastrologa w celu wykluczenia alergii pokarmowych lub chorób układu pokarmowego, np. refluksu, który u niemowląt może objawiać się nadmiernym ulewaniem (lub wręcz chlustającymi wymiotami).

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.