Co zrobić przy tych problemach z wypróżnianiem u syna?

Witam , mam problem z 7 tygodniowym synkiem . Ma problemy z wypróżnieniem . Całymi dniami stęka , robi się czerwony . Widać, ze chce zrobić kupkę jednak ona nie idzie . Byliśmy zmuszeni zmienic mleko na bebilon pepti 1 dha. Podajemy espumisan 100 , biogaie. Ostatnio kupy nie było 5 dni wiec na 5 dzień dostał czopka i poszło. Potem znowu przestój był 3 dni , przez 3 dni się męczył wiec znowu czopek . Dziś mija 2 dzień jak nadal kupy nie ma i maluszek cały się pręży i meczy . Pediatra kazał podać syrop lactulosa . Dziś został podany o godzinie 5:30 i do tej pory (10:30) mały nadal się meczy żeby oddać stolca . Kupy jak nie było tak nie ma. Dziś postaram się podać mu przez cały dzień troszkę wody. Mleka MM je ostatnimi dniami tylko po 70 ml . Już nie wiem jak mu pomoc gdy on tak się meczy . Codzienne podawanie czopków nie wchodzi w grę bo nie o to chodzi aby dziecko się przyzwyczaiło ze wyproznia się tylko z jego pomocą . Masujemy brzuszek , kładziemy termofor, robimy rowerek, kładziemy na brzuszku ale nadal nic nie pomaga.

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę pamiętać, że siedmiotygodniowe niemowlę może mieć problemy spowodowane niedojrzałością układu trawiennego – wówczas jest to stan fizjologiczny i z czasem dolegliwości żołądkowo-jelitowe mijają samoistnie. Często dzieci na etapie rozszerzania diety, gdy można wprowadzić produkty m.in. bogate w błonnik, przestają mieć kłopoty z wypróżnianiem się. O zaparciach u niemowląt przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka. Środki mechaniczne, takie jak czopki czy kateter itp., powinny być ostatecznością – tak jak Pani pisze – ich skutkiem może być rozleniwienie układu trawiennego, prowadzące do jeszcze większych problemów z wypróżnianiem. Dobrym pomysłem jest natomiast podawanie probiotyku – nie szkodzi małemu brzuszkowi, może być podawany długotrwale, bowiem pomaga w kolonizacji jelit dobrymi bakteriami, które są pomocne przy trawieniu pokarmów. O probiotykach przeczyta Pani w tym miejscu: https://parenting.pl/probiotyki-dla-niemowlat. Nieszkodliwy jest także Espumisan – zawiera symetykon, który można podawać doraźnie zawsze wtedy, kiedy dziecko ma kolki i wyraźnie cierpi. Skutków ubocznych nie pozostawia również laktuloza – jeśli pediatra widzi wskazanie do podawania, warto tak zrobić. Prawdopodobnym winowajcą, powodującym zaparcia u Pani dziecka, jest mleko modyfikowane – to częsta przypadłość u niemowląt karmionych w ten sposób. Dzieje się tak dlatego, że trawienie mieszanki mlekozastępczej to duże wyzwanie dla małego brzuszka – w przeciwieństwie do pokarmu kobiecego. Dlatego należy pilnować proporcji mieszanki oraz wody. Czasem konieczne może być dopajanie, proszę to jednak skonsultować z pediatrą. Gdy problem nie ustąpi, może to być sygnał dla zmiany mleka na inne – o tym również warto porozmawiać z lekarzem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.