Co zrobić przy tych problemach z wypróżnianiem u syna?

Witam , mam problem z 7 tygodniowym synkiem . Ma problemy z wypróżnieniem . Całymi dniami stęka , robi się czerwony . Widać, ze chce zrobić kupkę jednak ona nie idzie . Byliśmy zmuszeni zmienic mleko na bebilon pepti 1 dha. Podajemy espumisan 100 , biogaie. Ostatnio kupy nie było 5 dni wiec na 5 dzień dostał czopka i poszło. Potem znowu przestój był 3 dni , przez 3 dni się męczył wiec znowu czopek . Dziś mija 2 dzień jak nadal kupy nie ma i maluszek cały się pręży i meczy . Pediatra kazał podać syrop lactulosa . Dziś został podany o godzinie 5:30 i do tej pory (10:30) mały nadal się meczy żeby oddać stolca . Kupy jak nie było tak nie ma. Dziś postaram się podać mu przez cały dzień troszkę wody. Mleka MM je ostatnimi dniami tylko po 70 ml . Już nie wiem jak mu pomoc gdy on tak się meczy . Codzienne podawanie czopków nie wchodzi w grę bo nie o to chodzi aby dziecko się przyzwyczaiło ze wyproznia się tylko z jego pomocą . Masujemy brzuszek , kładziemy termofor, robimy rowerek, kładziemy na brzuszku ale nadal nic nie pomaga.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, proszę pamiętać, że siedmiotygodniowe niemowlę może mieć problemy spowodowane niedojrzałością układu trawiennego – wówczas jest to stan fizjologiczny i z czasem dolegliwości żołądkowo-jelitowe mijają samoistnie. Często dzieci na etapie rozszerzania diety, gdy można wprowadzić produkty m.in. bogate w błonnik, przestają mieć kłopoty z wypróżnianiem się. O zaparciach u niemowląt przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka. Środki mechaniczne, takie jak czopki czy kateter itp., powinny być ostatecznością – tak jak Pani pisze – ich skutkiem może być rozleniwienie układu trawiennego, prowadzące do jeszcze większych problemów z wypróżnianiem. Dobrym pomysłem jest natomiast podawanie probiotyku – nie szkodzi małemu brzuszkowi, może być podawany długotrwale, bowiem pomaga w kolonizacji jelit dobrymi bakteriami, które są pomocne przy trawieniu pokarmów. O probiotykach przeczyta Pani w tym miejscu: https://parenting.pl/probiotyki-dla-niemowlat. Nieszkodliwy jest także Espumisan – zawiera symetykon, który można podawać doraźnie zawsze wtedy, kiedy dziecko ma kolki i wyraźnie cierpi. Skutków ubocznych nie pozostawia również laktuloza – jeśli pediatra widzi wskazanie do podawania, warto tak zrobić. Prawdopodobnym winowajcą, powodującym zaparcia u Pani dziecka, jest mleko modyfikowane – to częsta przypadłość u niemowląt karmionych w ten sposób. Dzieje się tak dlatego, że trawienie mieszanki mlekozastępczej to duże wyzwanie dla małego brzuszka – w przeciwieństwie do pokarmu kobiecego. Dlatego należy pilnować proporcji mieszanki oraz wody. Czasem konieczne może być dopajanie, proszę to jednak skonsultować z pediatrą. Gdy problem nie ustąpi, może to być sygnał dla zmiany mleka na inne – o tym również warto porozmawiać z lekarzem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty