Dlaczego noworodek się tak wypróżnia?

5 tyg. Dziecko wypróżnia się co kilka dni. Za każdym razem kupa ma rzadką konsystencję i jest jej bardzo dużo. Gazy odchodzą w dużych ilościach. Dziecko karmione jest mieszanie, w większości piersią - raz/dwa razy na dobę butelką. Mokrych pieluszek jest kilka dziennie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć obserwacja częstotliwości oraz postaci stolca niemowlęcia jest bardzo istotna, to niekiedy równie ważnymi wskazówkami jest zachowanie dziecka. Jeżeli płacz i niepokój towarzyszą wzdętemu, twardemu brzuchowi, to faktycznie należy zastanowić się nad prawidłowością rytmu wypróżnień. Jeżeli jednak dziecko nie sygnalizuje żadnych dolegliwości trawiennych, to taka częstotliwość pojawiania się stolca nie znamionuje żadnych nieprawidłowości.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym stolec powinien pojawiać się codziennie, mimo iż mieszanka mlekozastępcza najczęściej powoduje zaparcia. Dzieci karmione piersią (czy też tj. jest w Pani przypadku – karmione przede wszystkim piersią) mogą wypróżniać się nawet raz na tydzień z uwagi na to, że pokarm matki jest łatwo przyswajalny i lekkostrawny. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Proszę zwrócić uwagę czy wypróżnieniom towarzyszą trudności, czy dziecko ma problem z defekacją oraz czy stolec nie jest zbity. Rzadka konsystencja kupy raczej wskazuje na brak zaparć, a co za tym idzie – na fizjologiczny rytm wypróżnień.

W razie wątpliwości może Pani skonsultować się z pediatrą, który ewentualnie zadecyduje o zmianie mleka modyfikowanego na inne bądź też zasugeruje zrezygnowanie z niego całkowicie, co może wpłynąć pozytywnie na proces trawienia pokarmu. O żywieniu niemowląt może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-w-pierwszym-roku-zycia.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zloty-standard-zywienia-dla-odpornosci-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.