Czy niemowlę zbyt długo nie oddaje stolca?

Witam. Mam 6 tyg syna od 1.5tyg dokarmiany jest mlekiem modyfikownym. Od 3 dni nie zrobił kupy podać mu jakiś syrop ? Ile dni może mieć przerwę w oddawaniu stolca?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak stolca może być spowodowany zmianą sposobu karmienia dziecka – mleko modyfikowane jest częstą przyczyną zaparć u niemowląt. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Ogólna zasada dotycząca wypróżnień u niemowląt mówi, że dziecko karmione piersią może nie wypróżniać się nawet przez 7 dni, zaś dziecko karmione mieszanką mlekozastępczą powinno oddawać kał raz dziennie. Mleko matki jest lekkostrawne i może być w całości przyswajane przez malucha, mleko modyfikowane niestety jest trudniejsze do strawienia przez dziecko.

Natomiast bardzo istotne jest samopoczucie dziecka – jeżeli ewidentnie cierpi z powodu dolegliwości trawiennych, a brzuszek jest wzdęty, to być może należy wspomóc wypróżnienie u niemowlęcia. Jeżeli natomiast dziecko ma miękki brzuch, nie jest marudne i nie widzą Państwo, by coś mu dolegało, to można się wstrzymać z działaniem.

Proszę przede wszystkim porozmawiać z pediatrą, to on powinien zadecydować o tym, co zastosować w przypadku zaparć u niemowlaka. Najczęściej są to czopki dostosowane do wieku dziecka lub kateter rektalny. Jeżeli dziecko ma twardy, wzdęty brzuch i męczą je gazy, może Pan spróbować pomasować brzuch dziecka, przyłożyć do niego ciepłą pieluszkę tetrową oraz układać maleństwo na brzuchu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.