Dlaczego tygodniowe niemowlę nie oddaje stolca?

Witam, moja 7 dniowa córeczka od 4 dni nie robi kupy. Wydaliła tylko smółke, a normalnej kupki nie było. Często po każdym karmieniu puszcza bardzo śmierdzące bączki i czasem słyszę jak jej przelewa się w brzuszku. Karmię cały czas piersią lub odciągnietym mlekiem. Zauważyłam, że czasami robi się spięta i czerwona, jakby chciała zrobić kupkę, a nie może. Nie wiem co zrobić, żeby jej pomóc. Masuje jej brzuszek, chociaż brzuszek ma miękki. Sisiu oddaje często i dużo. Martwię się, że tyle dni nie robi tej kupki i ma takie objawy, a ma zaledwie 7 dni.

Redakcja abcZdrowie

Witam, możliwą przyczyną takich dolegliwość jest niedojrzałość układu pokarmowego, który nie potrafi sobie jeszcze poradzić w odpowiedni sposób ze strawieniem pokarmu. Jeśli jednak dolegliwości nie są nasilone, a przede wszystkim dziecko nie cierpi z tego powodu, to prawdopodobnie nie ma powodu do zmartwień. Wspomina Pani, że dziecko ma miękki brzuch – to jest bardzo ważna informacja, sugerująca, że nie dzieje się nic złego. Przede wszystkim proszę pamiętać, że dziecko karmione pokarmem matki nie musi wypróżniać się codziennie. Choć w ciągu doby dziecko może oddawać stolec nawet do dziesięciu razy, to również jeden stolec na 7 dni nie jest niczym niezwykłym. Problem zaparć częściej dotyka dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, pokarm kobiecy jest bardziej lekkostrawny. Po więcej odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke. W razie gdyby pojawiły się inne objawy albo brak stolca trwał dłużej, proszę skontaktować się z pediatrą lub położną w celu skonsultowania tej sytuacji. Być może konieczne będzie podawanie dziecku probiotyku. Doraźnie można delikatnie masować brzuch dziecka, jeśli tylko pojawią się objawy niestrawności czy kolki. O bólu brzucha przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.