Dlaczego niemowlę oddaje tak rzadko stolec?

Witam. Mam problem ze swoim 7 miesięcznym synkiem. Problem polega na bardzo rzadkim robieniu kupy. Rzadziej niż raz na tydzień plus czasem ze względu na dość długie nie robienie kupy wspomagam go czopkiem glicerynowym. Ale nie zawsze. Czasem kupę zrobi sam. Dziecko mimo na tak rzadkie oddawanie stolca nie pręży się , nie płacze , nie ma twardego brzuszka. Konsystencja kupki po wypróżnieniu jest normalna. Dodam, ze od 1,5 mc ma rozszerzana dietę. Dopiero teraz zaczął jeść więcej. Wczesnej było tylko próbowanie 1-2 łyżeczki. Nie chce pic wody ani kompotów. Tylko moje mleko. Karmie go na zadanie. Pieluszki moczy. Przybiera na wadze prawidłowo. Ale... zaczynam się martwić tym rzadkim oddawaniem stolca. Czy takie rzeczy się zdarzają, ze „ten typ tak ma” i trzeba wciąż czekać aż się wszystko wreguluje? Jak długo dziecko karmione piersią i pokarmami stałymi może nie robić kupy? Ile dni jest norma? Czy mogę go tak jak do tej pory wspomagać czopkami glicerynowymi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dzieci karmione wyłącznie piersią, czyli do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety, mogą wypróżniać się raz w tygodniu, pod warunkiem że jest to prawidłowy, oddawany bez trudności stolec. Dzieje się tak z uwagi na wysoką odżywczość przy jednoczesnej świetnej przyswajalności mleka matki.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Nie ma natomiast jednoznacznych wytycznych co do dziecka jedzącego stałe posiłki – w przypadku Pani syna one raczej nie mają większego wpływu na proces trawienia, skoro są to mikroskopijne ilości wprowadzanych do diety pokarmów. Niemniej jeżeli oddawany tak rzadko stolec nie jest przyczyną żadnych dolegliwości dziecka, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Niewykluczone, że zwiększenie udziału pokarmów stałych kosztem pokarmu matczynego sprawi, że rytm wypróżnień się unormuje i wzmożona praca jelit wpłynie pozytywnie na częstotliwość oddawania stolców.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Natomiast stosowanie czopków glicerynowych regularnie jest mocno dyskusyjna – niestety mogą prowadzić do rozleniwienia jelit i wystąpienia problemu z naturalnym rytmem wypróżnień. Sugerowałabym skonsultowanie się z pediatrą i zrezygnowanie z czopków na rzecz zwiększenia udziału płynów w diecie dziecka, a także produktów wspierających perystaltykę jelit (suszone śliwki, jabłka, buraki, mleczne produkty fermentowane, to jest kefir, maślanka, jogurt naturalny).

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.